02144444103

تاج دندان چیست؟

5 خرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی

 تاج دندان یک محافظ  است که روی دندان قرار می گیرد ، و از آن برای پوشش دادن به دندان استفاده می شود .

تاج ها، زمانی که در محل پیوستن قرار می گیرند، به طور کامل قسمت قابل مشاهده یک دندان را که در بالای خط دندان قرار دارد، پوشش میدهند.

چرا یک تاج دندان مورد نیاز است؟

یک تاج دندان ممکن است در شرایط زیر مورد نیاز باشد:

 • برای محافظت از یک دندان ضعیف (به عنوان مثال، از شکستن) و یا قسمت های دندان ترک خورده
 • برای بازگرداندن دندان های شکسته یا دندانی که خراب شده است
 • برای پوشش دادن و حمایت از یک دندان
 • برای نگه داشتن  پل دندان در جای خود
 • برای پوشش دادن دندانهای مضر ، دندان هایی که تغییر زنگ داده اند
 • برای پوشش ایمپلنت دندان

برای کودکان یک تاج در دندانهای اولیه استفاده می شود تا:

 •  یک دندان که از طریق پوسیدگی آنقدر آسیب دیده است که با پرکردن دندان نمیتوان بهبود حاصل شود.
 • حفاظت از دندان های کودک  خطر بالای پوسیدگی دندان، به ویژه هنگامی که یک کودک با  بهداشت دهان و دندان خود مشکل دارد.
 • کاهش بسامد عمومی برای کودکان ناتوان از نظر سن، رفتار یا سابقه پزشکی .در چنین مواردی دندانپزشک کودکان ممکن است یک تاج فولادی ضد زنگ را توصیه کند.

بیشتر بخوانید : دندانپزشکی کودکان


تاج دندان

تاج دندان

چه نوع تاج های موجود است؟

تاج های دائمی را می توان از فولاد ضد زنگ، تمام فلزات (مانند طلا و یا یک آلیاژ دیگر)،چینی متصل به فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک نام برد.

 • تاج های فولادی ضد زنگ، تاج های پیش ساخته هستند که در دندان های دائمی به طور موقت مورد استفاده قرار می گیرند. تاج دندان را محافظت می کند یا پر می کند در حالی که یک تاج دایمی وجود دارد. برای کودکان یک تاج فولاد ضد زنگ معمولا استفاده می شود تا به  دندان اولیه متصل شود. تاج ،  تمام دندان را پوشش می دهد و از پوسیدگی بیشتر محافظت می کند. هنگامی که دندان اولیه برای ایجاد دندان دائمی به وجود می آید، تاج به طور طبیعی به وجود میاید. به طور کلی، تاج های ضد زنگ از جنس دندان های کودکان استفاده می شود زیرا آنها نیازی به چندین بازدید کننده دندانپزشکی برای قرار گرفتن در محل کلینیک ندارند و از این رو مقرون به صرفه تر از تاج های سفارشی و مراقبت های دندان مورد نیاز برای محافظت از دندان بدون تاج است.
 • فلزات مورد استفاده در تاج شامل آلیاژهای دارای مقدار زیاد طلا یا پلاتین یا آلیاژهای فلزات پایه (به عنوان مثال کبالت، کروم و آلیاژهای نیکل و کروم) هستند. تاج های فلزی به خوبی از جا کنده شده  و احتمالا از لحاظ سایش کمترین زمان را دارند. همچنین تاج های فلزی به ندرت شکسته می شوند.
 • تاج های  سفارشی .با قرار دادن  این دندان بیشتر با این نوع تاج ها در مقایسه با تاج های فلزی  گران تر است. در کنار تمام تاج های سرامیکی، تاج های چینی که به فلز متصل میشود بیشتر شبیه به دندان های معمولی به نظر می رسد.  این تاج ها می توانند انتخاب خوبی برای دندان های جلو و عقب باشد.
 • رزین ها ارزان تر از سایر تاج های دندانپزشکی است. با این حال، طول عمر رزین ها کاهش می یابد.
 • تاج های سرامیکی و یا چینی .بهتر از سایر  تاج را ارائه می دهند و ممکن است برای افرادی که دارای آلرژی های فلزی هستند بیشتر مناسب باشد. تاج های سرامیکی می توانند برای دندان های جلو و عقب استفاده شوند.
 • موقت در مقابل دائمی تاج های موقت را می توان در کلینیک دندانپزشکی خود ساخت، در حالی که بسیاری از تاج های دائمی در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند. به طور معمول، تاج های موقت از مواد اکریلیک یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و می توانند به عنوان یک ترمیم موقت به کار گرفته شوند تا یک تاج دائمی  که توسط یک آزمایشگاه ساخته شود.

بیشتر بخوانید : ونیر و نکات مهم درباره آن


تاج دندان

تاج دندان

چه مراحلی در آماده سازی تاج دندان دخالت دارند؟

آماده سازی یک دندان برای یک تاج  معمولا دو بار به متخصص دندانپزشک نیاز دارد – مرحله اول شامل بررسی و آماده سازی دندان است، بازدید دوم شامل قرار دادن تاج دایمی است.

اولین بازدید: بررسی و آماده سازی دندان

در اولین بازدید در آماده سازی تاج، دندانپزشک شما ممکن است چند اشعه ایکس را برای بررسی ریشه دندان برای دریافت تاج و استخوان اطراف آن امتحان کند. اگر پوسیدگی دندان بزرگی داشته باشید یا اگر خطر عفونت یا آسیب به دندان وجود داشته باشد، ابتدا باید درمان کانال ریشه انجام شود.

قبل از شروع یک تاج، دندانپزشک شما  (دندان) و بافت صمغ اطراف دندان را بی حس می کند. بعد، تاج دندان را در امتداد سطح دندان و طرفین قرار می دهد تا تاج را در دندان قرار دهد.از سوی دیگر، یک منطقه بزرگ از دندان از دست رفته است (با توجه به پوسیدگی یا آسیب)، دندانپزشک تاج دندان شما  را با استفاده از مواد پرکردن دندان پوشش میدهد.

 بعد از پرکردن و اسکن گرفتن از تاج پر شده ، برداشت ها یا اسکن ها به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود که تاج تولید شود. تاج معمولا در دو تا سه هفته به دندانپزشک فرستاده میشود. اگر تاج چینی ساخته شده باشد، دندانپزشک شما سایه ای را انتخاب می کند که دقیقا مطابق رنگ دندان های مجاور باشد. در طول این ملاقات اول دندانپزشک به تاج موقت  رابرای پوشاندن و محافظت از دندان هایتان ، قرار میدهد. تاج های موقت معمولا از اکریلیک ساخته می شوند 

بازدید دوم: دریافت تاج دندان دائمی

در بازدید دوم، دندانپزشک شما تاج موقت را برداشته و تناسب و رنگ تاج دایمی را بررسی می کند. اگر همه چیز قابل قبول باشد، یک بیهوشی موضعی برای خاتمه دادن به دندان استفاده می شود و تاج جدید به طور دائمی در محل قرار می گیرد.

چگونه باید  تاج موقت مراقبت کنیم؟

 • اجتناب از مواد غذایی چسبناک، جویدن (به عنوان مثال آدامس، کارامل) که دارای قابلیت جذب و کشیدن تاج است.
 •  بخش عمده ای از جویدن غذا را به طرف دیگر دهان ببرید.
 • از خوردن غذاهای سخت (مانند سبزیجات خام) اجتناب کنید، که می تواند تاج را از بین ببرد یا باعث شکستن آن بشود.

 


بیشتر بخوانید :  کانال ریشه (علائم ، عوارض ، درمان)


تاج دندان

تاج دندان

 

چه مشکلی میتواند تاج دندانپزشکی را توسعه دهد؟

 • ناراحتی یا حساسیت دندان . اگر دندانی که تاج گذاری شده است هنوز عصبی در آن وجود دارد، شما ممکن است حساسیت گرما و سرد را تجربه کنید. دندانپزشک ممکن است توصیه کند که دندان های خود را با خمیر دندان برای محافظت از دندان های حساس بشویید. 
 • تاج خرد شده . که از جنس چینی هستندو  با فلز متصل می شوند. رزین و کامپوزیت می تواند برای تعمیر تراشه با تاج باقی مانده در دهان شما مورد استفاده قرار گیرد. این عمل معمولا فقط موقت است. اگر تراکم زیاد باشد، ممکن است تاج را دکتر جایگزین کند.
 • تاج شل .  گاهی اوقات از زیر ،  تاج شسته میشود. این کار نه تنها باعث می شود که تاج درست شود، بلکه به باکتری ها اجازه می دهد تا در روی دندان هایی که باقی می مانند نشت کنند و باعث نابودی و پوسیدگی شوند.
 • تاج می افتد . گاهی اوقات تاج می افتد دلایل این امر عبارتند از: فرسایش دندان  و سست شدن مواد دندان که برای قرار دادن تاج استفاده می شود. دندانپزشک شما ممکن است بتواند تاج را دوباره جایگزین کند. اگر نه، یک تاج جدید باید ساخته شود.
 • واکنش آلرژیک . از آنجایی که فلزات مورد استفاده برای ساخت تاج ها معمولا مخلوطی از فلزات هستند، واکنش های آلرژیک به فلزات و یا چینی مورد استفاده در تاج ها ممکن است رخ دهد، اما این بسیار نادر است.
تاج دندان

تاج دندان

تاج دندان چقدر طول عمر دارد؟

به طور متوسط، تاج دندان ها بین پنج تا 15 سال طول عمر دارد. طول عمر یک تاج دندان بستگی به مقدار “سایش” دارد،  بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید (از عاداتی مانند  یخ جویدن، ناخن  خوردن و استفاده از دندان های خود را برای باز کردن بسته بندی ها پرهیز کنید).
در حالی که یک تاج دندان هیچ مراقبت خاصی را احتیاج ندارد، به این معنی نیست که دندان از بیماری زخم یا لثه محافظت می شود. بنابراین، به دنبال روش های بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن دندان هایتان حداقل دو بار در روز، به خصوص در اطراف ناحیه تاج دندان ، ادامه دهید و حداقل یک بار در روز با یک دهانشویه ضد باکتری شستشو دهید.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

۱۶ روش سفید کردن دندان

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

دندانپزشکی زیبایی

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

ارتودنسی دندان  – کلینیک دندانپزشکی – ونیر – دندانپزشکی کودکان

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟