02144444103
ساختمان دندان

ساختمان دندان

31 اردیبهشت 97 اصطلاحات دندانپزشکی

در این مقاله از سری مقالات کلینیک دندانپزشکی تاج قصد داریم تا شمارا با ساختمان دندان آشنا کنیم

ساختمان دندان

تمام دندانهای واقعی دارای ساختار مشابهی هستند و شامل سه لایه میباشند. در پستانداران، یک لایه بیرونی مینای دندان، که کاملا غیر معدنی است و سخت ترین بافت در بدن است، بخش یا تمام تاج دندان را پوشش می دهد. لایه میانی دندان متشکل از عاج دندان است که کمتر از مینای دندان سخت است و در ترکیب با استخوان مشابه است.

دریچه تشکیل دهنده اصلی یا هسته هر دندان را تشکیل می دهد و تقریبا تمام طول دندان را گسترش می دهد، که توسط قسمت تاج پوشش داده می شود و توسط سیمان در ریشه ها پوشیده می شود. عاج توسط خمیر که بخش عمیق تر دندان است، تغذیه می شود.

پالپ شامل سلولها، رگ های خونی کوچک و عصبی است و حفره ای را در مرکز دندان قرار می دهد. کانال پالپ طولانی و باریک با بزرگنمایی، به نام اتاق خلط، در انتهای کرونالی. کانال پالپ تقریبا تمام طول دندان را گسترش می دهد و با سیستم های تغذیه ای و عصبی بدن از طریق سوراخ آپیکالی (سوراخ ها) در انتهای ریشه ارتباط برقرار می کند. در زیر لانه زنبوری ریشه دندان را گسترش می دهد که حداقل تا حدودی توسط سیمان پوشیده شده است.

دومی در ساختار مشابه با استخوان است اما کمتر از دنتین سخت است. سمان دارای یک پوشش نازک به ریشه است و به عنوان یک وسیله برای اتصال فیبرهایی که دندان را به بافت اطراف نگه دارند (غشای پریودنتال) می باشد. 


بیشتر بخوانید : آمالگام دندانی 


ساختمان دندان

ساختمان دندان

فرم دندان و عملکرد آن

همانند اکثر پستانداران دیگر، انسانها در طول زندگی دو مجموعه متوالی دندان دارند. اولین مجموعه دندان ها اولیه یا لیتوانی نامیده می شود و دومین مجموعه دایمی نامیده می شود. انسان ها 20 دندان اولیه و 32 دندان دائمی دارند.

دندانهای اولیه متفاوت از دندانهای کوچکتر هستند، دارای سینه های تیز بیشتری هستند، سفید تر و مستعد سایش هستند، و دارای اتاق های پالپ نسبتا بزرگ و ریشه های کوچک و ظریف هستند.

دندانهای اولیه 6 ماه بعد از تولد شروع به رشد میکنند و دندان اولیه در سن 2 سالگی کامل می شود. ریزش حدود 5 یا 6 سالگی شروع می شود و تا 13 سالگی به پایان میرسد.

در انسان، دندان اولیه شامل 20 دندان، چهار دندان، دو دندان و چهار دندان در هر فک می باشد. مولرهای اولیه در دندانهای بالغ توسط پرمولر یا دندانهای بیکوسپیدی جایگزین می شوند. 12 دندان مولر بزرگسالان از دندانهای دائمی فوران (ظهور از لثه) در پشت دندانهای شیری و جایگزین هر یک از این، به تعداد 32 دندان در دندانهای دائمی است. بنابراین دندانی دائمی از چهار برش، دو دندان، چهار پرمولر و شش مولر در هر فک ساخته شده است.

دندانها در جلوی دهان هستند و برای پاره کردن، برش، پاره شدن و نگه داشتن استفاده می شوند. قسمت گوشه ای از یک برش دهنده گسترده و نازک است، و یک لبه برش را به شکل کاهنده شکل می دهد. پاره پاره های بالا دارای یک حس لمسی ظریف است که آنها را قادر می سازد تا برای شناسایی اشیاء در دهان با استفاده از niblling استفاده شوند. در کنار هر یک از دندانها، یک دندان سگ یا دنده است. این اغلب به صورت پاره شده است و مانند برش ها عملکرد برش و بریدن غذا دارد.

پرمولرها و مولرها دارای تعدادی از ارتفاعات یا کاسپی هستند که برای شکستن ذرات غذا مورد استفاده قرار می گیرند. پشت هر دندان دو پرمولر است، که هر دو می تواند برش داده و غذا را تمیز کند. در مقابل، مولرها به طور انحصاری برای خرد کردن و سنگ زنی استفاده می شوند. آنها دندانهای دورتر در دهان هستند. هر مولر به طور معمول چهار تا پنج سانتی متر دارد. مولر سوم در انسان تمایل دارد متغیر در اندازه، تعداد ریشه ها، الگوی کاسپی و فوران باشد. تعداد ریشه ها برای هر نوع دندان از یک برای دندان ها، پرمولر ها به دو یا سه دندان مولر متفاوت است.


بیشتر مطالعه کنید : ارتودنسی دندان


ساختمان دندان

ساختمان دندان

ساختمان دندان در دیگر حیوانات

دندان بسیاری از مهره داران برای استفاده های خاص سازگار است. جوندگان دارای منحنی هایی هستند که عمیق در فک ها قرار دارند و در طول زندگی به طور مداوم رشد می کنند؛ خرگوش ها دارای دندان های مشابه هستند. لاله های دریایی بزرگترین سگ ها هستند، همانطور که از گراز وحشی است. در خوک دندان های پایینی با یکدیگر نزدیک می شوند و پروژه را برای تشکیل یک ابزار حفاری آماده می کنند. بابون ها برای دفاع و نمایش بزرگتر شده اند. مارهای خاص دارای دندان های توخالی هستند که به عنوان سوزن برای قرار دادن زهر عمل می کنند. اره ماهی، تنها حیوان با دندانهایش در خارج از دهانش، از دندانهایش در هر دو طرف بینی استفاده می کند تا شکار را خرد کرده است. فرم ها، الگوهای و ترتیب دندان ها در گونه های مختلف حیوانات در تعیین روابط فیلوژنتیک (تاکسونومی) اهمیت زیادی دارند.

ساختمان دندان

ساختمان دندان

بیماری های دندان

پوسیدگی دندان، شایع ترین بیماری دندان ها در میان انسان ها است. به غیر از سرماخوردگی، احتمالا بیماری شایع در جامعه است. پوسیدگی دندان از ایجاد یک فیلم زرد رنگ به نام پلاک روی دندانها است که تمایل دارد باکتری را در آن قرار دهد. باکتری هایی که بر روی دندان زندگی می کنند و باعث تخریب بقایای نشاسته های مواد غذایی می شوند، مینای دندان را از بین می بردن ، کلسیم و سایر مواد معدنی را نیز  از بین می برند. پوسیدگی معمولا روی مینای دندان، مخصوصا در چاله ها و شکاف ها و بین دندان های مجاور شروع می شود. از مینای دندان فرآیند فروپاشی به دامنه زیرین گسترش می یابد و در نهایت ممکن است پالپ دندان را نیز شامل شود. به غیر از نگه داشتن دندان ها از طریق مسواک زدن منظم و نخ دندان، پوسیدگی دندان می تواند به میزان قابل توجهی توسط افزودن فلوراید به آب آشامیدنی کاهش یابد. پوسیدگی با از بین بردن بافت های دندانی فاسد شده و جایگزینی آن با مواد پرکننده ای غیرطبیعی درمان می شود.

دندانها ممکن است در تعدیلات خاص خود، از جمله ناهماهنگی در رابطه بین دندان ها در فک های مخالف (malocclusion) باشد. در یک بی نظمی شدید، یک یا چند دندان ممکن است خارج از هماهنگی باشد. 

یکی دیگر از اختلالات دندانپزشکی رایج، التهاب گینویویت است. معمولا به لبه لثه نزدیک می شود، اغلب بین دندان های مجاور. جیب ها بین آدامس و دندان های مجاور شکل می گیرند، گاهی اوقات به عمق نفوذ به بافت ها می رسند. این باعث عفونت بیشتر می شود، با التهاب و خونریزی از لثه های آلوده شده. یکی از علل اصلی ژنژویت، ایجاد پلاک در دندان ها است که باعث التهاب لثه ها و عفونت می شود.

ساختمان دندان

ساختمان دندان

source

 دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج : 

ونیر

۱۵ مورد از دندانپزشکی زیبایی

بهداشت دهان و دندان کودک

مهندسی بافت در دندانپزشکی

بیماری لثه

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.