02144444103
رازهای بلیچینگ دندان خانه و مطلب در سال 2018

رازهای بلیچینگ دندان خانه و مطلب در سال 2018

14 خرداد 97 اصطلاحات دندانپزشکی

بلیچینگ(سفید کردن) دندان در خانه و مطب چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ و سفید کردن دندان و رفع زردی دندان می تواند روشی مؤثر برای اصلاح طرح لبخند و بازگرداندن رنگ طبیعی به دندان ها و سفیدتر کردن آنها بدون برداشتن سطحی از دندان، باشد. دندان‌ها به مرور زمان و به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ می‌شوند. مواردی همچون کهولت سن، مواد رنگی موجود در غذا‌ها، باکتری‌ها و سیگار کشیدن باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با روش سفید کردن یا بلیچینگ دندان ها در خانه و مطب آشنا نماییم.

به طور کلی دو روش برای سفیدکردن دندان‌ها وجود دارد؛ لامینیت (افزودن یک لایه خارجی به سطح دندان) و بلیچینگ (ایجاد واکنشی شیمیایی که طی آن مولکول‌های رنگ نسوج دندانی دست‌خوش تجزیه می‌شوند).

به طور کلی دندان‌ها از دو بخش مینا و تاج تشکیل شده‌اند. مینای دندان روی عاج را می‌پوشاند و باعث شفافیت و سفیدی دندان می‌شود. ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیش‌تر می‌شود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کم‌تر می‌شود و رنگ عاج نمایان‌تر می‌شود. ضمنا بعضی رنگ‌دانه‌ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ می‌کند و با کریستال‌های مینایی باند می‌شود که باعث تغییر رنگ واضح‌تری می‌شود. گاهی رنگ‌دانه ها فقط روی سطح مینا رسوب می‌کند و باعث ایجاد لکه‌های سیاه و قهوه‌ای روی سطح دندان‌ها می‌شود.

بلیچینگ در خانه و مطب

بلیچینگ در خانه و مطب

بلیچینگ (سفید کردن دندان‌ها) چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها درمانی است که در آن بد رنگی‌ها و رنگ‌دانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده است و حتی بعضی بدرنگی‌های ژنتیکی را بر طرف و دندان‌هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.


بیشتر بخوانید : ایمپلنت


راه‌های بلیچینگ (سفید کردن دندان‌ها)

ماده اصلی سفیدکننده دندان‌ها Carbamide Peroxide و Hydrogen Peroxide است که باعث اکسید‌شدن رنگ‌دانه‌های رسوب‌کرده بین هرم‌های مینایی‌شده و آن‌ها را از بین می‌برد. به مرور زمان این ماده به قسمت‌های زیرین مینا در عاج نفوذ می‌کند و رنگ آن را روشن‌تر می‌کند و باعث سفید شدن دندان می‌شود.

دو روش کلی برای سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

۱بلیچینگ در خانه (Home Bleaching): 

در این روش دندان‌پزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری می‌کند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل می‌دهد که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندان‌های شما بماند تا سفید شود بین دندان‌ها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم برای بلیچینگ در خانه به شما داده می‌شود.

۲بلیچینگ در مطب (Office Bleaching):

 در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها محافظت می‌شود، سپس مواد سفیدکننده با غلظت بالا روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. ماده موثر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می‌شود، بعضی با نور و بعضی با گرما و فرق چندانی بین آن‌ها وجود ندارد. هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است. ماده بلیچینگی که در روش office استفاده می شود قویتر از روش home است و فقط می تواند در مطب و توسط دندانپزشک انجام شود.

بلیچینگ در خانه و مطب

بلیچینگ در خانه و مطب

سفید کردن دندانها در خانه و یا به عبارتی home bleaching :

 • در جلسه اول: بعد از جرم گیری و پالیش دندانها، قالبی از فک بالا و پایین توسط دندانپزشک تهیه می شود.
 • بر اساس این قالب، تری های مخصوص بلیچینگ برای همان بیمار ساخته می شود.
 • در جلسه دوم : همراه ماده بلیچینگ به بیمار تحویل داده می شود. بیمار به مدت حداقل دو هفته از آنها استفاده می کند.

 

 • ماده بلیچ دارای اکسیژن نوزاد است که مواد رنگی را که در دندان نفوذ کرده اند از نسج دندان جدا می کند.
 • ماده بلیچی که در روش office استفاده می شود قویتر از روش home است و فقط می تواند در مطب و توسط دندانپزشک انجام شود.
  نکته:
 • ترمیمهای دندانی، روکشها، لمینیتها با بلیچینگ روشن تر نمی شوند و یا به عبارتی تغییر رنگ نمی دهند.
 • حتما قبل از انجام بلیچ تمام دندانهای پوسیده باید ترمیم شوند. (وگرنه مشکلات زیادی از جمله حساسیت شدید می تواند ایجاد شود.)
 • پس از انجام Office Bleaching نیز در ادامه از این روش استفاده شود، تا هم میزان ماندگاری و هم میزان اثر گذاری office bleaching را افزلیش دهد.

کدام روش سفید کردن دندان‌ها بهتر است؟

اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل می‌شود که هر دو این روش‌ها یعنی ابتدا بلیچینگ در مطب و سپس  بلیچینگ در خانه با هم انجام بگیرد. تبعا نتیجه‌گیری در زمان کم‌تر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می‌افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل می‌شود.

 

آماده‌سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندان‌ها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان‌های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانید که بلیچینگ روی پر کردگی‌ها، روکش‌ها، لامینت‌ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد همچنین انجام جرم‌گیری (در صورت وجود جرم ) به نتیجه‌گیری بهتر می‌انجامد.

 

مراحل استفاده از تری‌ها و ژل‌های سفیدکننده دندان:

 1. قبل از هر بار استفاده از این روش، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ضروری می باشد.
 2. نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.
 3. سپس یک قطره از ژل بلیچینگ در فضای هر یک از حفره های قالب پلاستیکی دندان‌ها ( تری‌ها ) گذاشته شود.
 4. تری ها حداقل به مدت دو ساعت باید در دهان بمانند. در صورتیکه زمان قرار دادن تری در دهان میزانی از ماده خارج شود، حتما با دستمال پاک کنید. پس از قرار دادن قالب روی دندان‌ها، حباب‌هایی در ژل سفیدکننده مشاهده می‌کنید که بخشی از روند سفید کردن دندا‌ن‌هاست.
 5. بعد از در آوردن تری، مسواک زدن توصیه می شود، تا بقایای ماده در دهان باقی نماند. قالب‌ها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.
 6. در هر بار استفاده فقط تری یک فک گذاشته می شود و استفاده از تری ها به صورت متناوب می باشد.
 7. یعنی هر شب فقط تری یک فک در دهان قرار می گیرد. به این ترتیب شما صبح فردای استفاده با مقایسه فکی که استفاده کرده اید با فک مقابل، متوجه سفید شدن دندانها می شوید.
بلیچینگ در خانه و مطب

بلیچینگ در خانه و مطب

نکات قابل توجه هنگام استفاده از ژل سفیدکننده دندان در منزل:

۱. اگر در بخشی از قالب پلاستیکی (تری) مخصوص خود، رنگ تیره مشاهده کردید، نرمال است. علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندان‌های پرشده است.

۲. سطوح نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندان‌ها سفید خواهد شد.

۳. حساس‌شدن دندان‌ها به سرما، امری طبیعی است. برای برطرف کردن حساسیت و تاخیر در برگشت رنگ از خمیرهای ضدحساسیت (Tooth Mousse) استفاده کنید.

۴. ممکن است بدون مشخص‌شدن ناحیه‌ای خاص، دندان‌ها، لثه، زبان، لب یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه‌روزه استفاده از ژل سفید‌کننده دندان قطع می‌شود.

 

نکات مهمی که باید هنگام سفیدکردن دندان‌ها مورد توجه قرار داد:

۱.  در طول درمان، مصرف توتون، دخانیات، چای، قهوه و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد و حتی مجددا آن‌ها را تیره کند.
۲.  بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندان‌ها کاملا رعایت کنید.

3. استفاده کم‌تر از غذاها و نوشیدنی‌های رنگ‌دانه‌دار کمک می‌کند دندان‌ها به مدت طولانی‌تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یک‌بار تکرار شود تا رنگ دندان‌ها به صورت دایمی سفید بمانند.

بلیچینگ در خانه و مطب

بلیچینگ در خانه و مطب

منبع : کلینیک دندانپزشکی تاج

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

مهندسی بافت در دندانپزشکی

فرسایش مینای دندان چیست؟

۱۲ دلیل شگفت آور حساسیت ناگهانی دندان ها

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

ایمپلنت ، ارتودنسی دندان ، ونیر ، دندانپزشکی کودکان

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.