02144444103
دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

31 فروردین 97 اصطلاحات دندانپزشکی

دندانپزشکی در زمان بارداری:

قبل از حاملگی و در حین حاملگی

دندانپزشکی در دوران بارداری، یکی از مسائل مهم برای زنان باردار است که با مطالعه این مقاله، با دندانپزشکی در دوران حاملگی آشنا می شوید.

 

رسیدگی به دندانها قبل از اقدام به حاملگی

به مرور تعداد خانمهائی که تصمیم به بچه دارد شدن میگیرند و قبل از حامله شدن به دندانهای خود میرسند تا در طی بارداری مشکل دندانی نداشته باشند در حال افزایش است.

بعد از انجام کلیه کارهای دندانپزشکی تنها توصیه می شود که حد اقل دوبار برای چک کردن لثه ها در طی حاملگی مراجعه کنند

تا در صورت نیاز جرم گیری هم برایشان انجام شود.

مراجعه به دندانپزشک در طول حاملگی

دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

 • زنان باردار در طول حاملگی باید حداقل سه مرتبه به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنند.
 • درمان دندانپزشکی در طول مدت بارداری شامل درمان های ساده و پیشگیرانه مثلجرمگیری و ترمیم پوسیدگی هاست و انجام درمان های پیچیده از جمله جراحی ها معمولا به بعد این دوران موکول می شود.
 • بهترین زمان برای انجام درمانهای دندانپزشکی در زنان باردار سه ماهه دوم حاملگی است.
 • در سه ماهه اول بارداری چون جنین در حال شکل گیری است، مصرف دارو و بروز عفونت روی روند رشد و تکامل اثر می گذارد لذا به زنان باردار توصیه می شود در صورتی که مشکلات دهان و دندانشان اورژانسی نیست ترجیحا در سه ماهه اول هیچ اقدامی نکنند. در سه ماهه سوم نیز تحمل مادر برای نشستن روی صندلی دندانپزشکی کاهش می یابد لذا بهتر است فقط درمانهای کوتاه مدت و اورژانسی در این دوره انجام شود.

 

نکات مهم بهداشت دهان و دندان به خانم های باردار

 

 • به زنان باردار توصیه می شود با خمیردندان فلوراید دار حداقل 2 بار در شبانه روز دندانهای خود را مسواک و نخ دندان بکشند اگر خانم باردار دچار افزایش حجم لثه شد نگران نباشد بعد از زایمان، لثه ها معمولا با رعایت بهداشت و جرم گیری به حالت اولیه برمی گردند. لذا مادران باردار توجه داشته باشند که دو بار جرم گیری در طول حاملگی به رعایت این بهداشت کمک بسزائی خواهد کرد.
 • زنان باردار اگر از بوی خمیردندان حالت تهوع پیدا می کنند از خمیردندانهای بدون بو استفاده کنند.
 • تغییرات هورمونی دوران بارداری در نیمی از زنان باعث افزایش بزاق و در نیمی دیگر باعث خشکی دهان می شود. خشکی دهان محیط دهان را برای رشد میکروب ها مساعد می کند بنابراین توصیه می شود با افزایش مصرف مایعات و جویدن آدامس های بدون قند و استفاده از دهان شویه از خشکی دهان جلوگیری کنند.
 • عفونت دهان و دندان با افزایش پروستا گلاندین ها منجر به زایمان زودرس می شود.

دندانپزشکی در دوران بارداری

 • کلسیم موجود در دندانهای مادر به صورت کریستالهای ثابت هستند و امکان تامین کلسیم مورد نیاز جنین توسط این کلسیم وجود ندارد هرچند کلسیم از استخوانها ممکن است برداشته شود و افزایش میزان پوسیدگی در دوران بارداری ناشی از نوع رژیم غذایی و رعایت ناقص بهداشت دهان و دندان است
 • به دلیل حالت تهوع در سه ماهه اول حاملگی، مواد اسیدی معده به دهان راه می یابد و منجر به آسیب دندانها می شود که سطح کامی دندانهای قدامی فک بالا بیشترین آسیب را می بینند لذا بعد از هر بار تهوع، دهان را با آب شستشو داده تا خاصیت اسید معده راه یافته به دهان خنثی شود.
 • زنان باردار به علت ویار از زدن مسواک و نخ دندان خوداری کرده و تمایل به مصرف غذای شیرین و ترش را زیاد کرده که هر دو این عوامل باعث پوسیدگی دندان ها می شود.
دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

موارد مهم در انجام دندانپزشکی برای خانم های باردار

تزریق آمپول بی حسی:

معمولترین آمپول بی حسی در دندانپزشکی لیدو کائین هست که حاوی مقداری آدرنالین می باشد که باعث افزایش مقدار و زمان بی حسی می شود. این آدرنالین ممکن است بعد از تزریق باعث افت فشار بیمار شده و برای بیمارانی که مشکل فشار دارند و یا ناراحتی قلبی دارند استفاده نمی شود. متخصصین زنان و زایمان هم برای اینکه افت فشار در مادران باردار ایجاد نشود معمولا توصیه می کنند که از تزریق آمپولهای حاوی آدرنالین اجتناب شود. چون این افت فشار ممکن است باعث از دست دادن هوشیاری موقت بیمار شود که برای فرزند خانم حامله مشکل ساز است. بنابراین اگر به دندانپزشک خود اطلاع دهید حتما آمپولی برای تان تزریق خواهد کرد که ضرری نداشته باشد

رادیوگرافی از مادران باردار:

بزرگترین مشکل در دندانپزشکی با مادران باردار رادیوگرافی می باشد. در مادران باردار این امر با توجه به اینکه جنین در حال رشد و تکامل می باشد هر نوع اشعه رادیوگرافی برای آن مضر بوده و باید پرهیز کرد. در دندان دردهای شدید که مجبور به عصب کشی هستیم تا مرحله ای که نیاز به رادیوگرافی نیست انجام می شود. در مادران باردار در حدی که درد بیمار را ساکت کنیم و دندان را پانسمان کنیم کافی است و بقیه درمان را به بعد از زایمان موکول میکنیم . در این مورد مادران باید توجه داشته باشند که این پانسمان باید سالم باقی بماند تا از عفونت دندان جلوگیری شود.

جیوه موجود در آمالگام :

زنان باردار می توانند دندانهایشان را ترمیم کنند و نگران از جیوه موجود در آمالگام جهت ترمیم نباشند زیرا تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داده که ارتباطی میان استفاده از آمالگام در دوران بارداری با وزن نوزاد وجود ندارد.

منبع  : کلینیک دندانپزشکی تاج

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.