02144444103
چرا خانم ها باید در مورد درمان دندانپزشکی بارداری نگران باشند
دندانپزشکی بارداری

چرا خانم ها باید در مورد درمان دندانپزشکی بارداری نگران باشند

27 فروردین 00 جدید مقالات

خانم های باردار همیشه قبل از هر اقدامی، به فکر سلامتی فرزندشان هستند؛ اما خیلی ها هنوز از نکات دندانپزشکی بارداری بی خبرند. احتمال پوسیدگی دندان ها یکی از عارضه های رایج دوران بارداری است که می تواند مستقیما بر جنین تاثیر بگذارد. به همین دلیل همیشه به رعایت بهداشت و دندان در دوره بارداری توصیه می شود. اما در صورت مواجه شدن با مشکلات دهان و دندان اقدامات دندانپزشکی دوران بارداری متفاوت تر از شرایط عادی انجام می شود و لازم است برخی نکات با دقت رعایت شود تا هیچ مشکلی جنین را تهدید نکند. در ادامه این مطلب به زوایای مختلف دندانپزشکی بارداری می ‌پردازیم تا با خیال راحت این دوره را سپری کنید.

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی بارداری

آیا اصلا در دوران بارداری می‌توان به دندانپزشکی مراجعه کرد؟

یک باور غلط در بین خانم‌های باردار این است که: مراجعه به دندانپزشک در دوران حاملگی خطرناک است؛ چرا که سلامتی نوزاد به خطر می ‌افتد. این باور در صورتی درست است که شرایط لازم برای مراجعه به دندانپزشک را نداشته باشید. اما در صورتی که بدون هیچ مشکلی می توانید اقدامات دندانپزشکی را انجام دهید؛ و برای سلامتی جنین هم که شده لازم است که باورهای غلط را کنار گذاشته و با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی بارداری خوب سلامت دندان های خود را در دوره حاملگی تضمین کنید.

پس با اطلاع از نکات بهداشتی و ایمنی انجام اقدامات دندانپزشکی به راحتی و بدون هیچ نگرانی امکان پذیر است. حتی توصیه می شود مراجعه به دندانپزشکی جز یکی از برنامه های اصلی دوران بارداری قرار گیرد تا ناگهان با آسیب جدی دندان مواجه نشوید.

دندانپزشکی بارداری ماه اول

در دوران بارداری چه بلایی بر سر دندان ها می‌آید

رخ دادن مشکلات دندان مانند بیماری لثه‌، پوسیدگی دندان‌ها، رشد دندان عقل، ترک خوردن دندان‌ها و درد دندان در دوره بارداری بسیار رایج است. عوامل مختلفی که بر روی این عارضه ها دخیل هستند، شامل موارد زیر است:

 1. تغییرات هورمونی
 2. کاهش سطح کلسیم
 3. تمایل به مصرف شیرینی جات
 4. تاثیرات ویار بر دندان

تغییرات هورمونی، مهم‌ترین عامل دندان‌ درد در دوره بارداری است

اولین اتفاقی که بعد از بارداری رخ می‌ دهد، تغییرات هورمونی است. تغییرات هورمونی علاوه بر تأثیرات بسیار زیاد بر روی ساختار بدن بر روی سلامتی دندان‌ ها هم اثرگذار است و موجب التهاب و ورم لثه ‌ها می‌ شود. این مشکل به ‌اصطلاح به نام ژنژیوت بارداری معروف است که در صورت عدم درمان ممکن است بیماری‌های لثه و عفونت شدید لثه اتفاق افتد. پس در صورت مواجه شدن با ورم و عفونت لثه، حتماً برای درمان به دندانپزشکی بارداری مراجعه کنید.

کاهش سطح کلسیم، تضعیف مینای دندان را به همراه دارد

آیا می دانستید، در دوره بارداری سطح کلسیم بدن به ‌شدت کاهش پیدا می ‌کند و در صورت عدم تأمین کلسیم مورد نیاز بدن ممکن است با تضعیف مینای دندان مواجه شوید؟ به همین دلیل، بیشتر خانم‌های باردار با پوسیدگی دندان و دندان ‌درد روبرو هستند.

دندان درد در دوران حاملگی

تمایل به مصرف شکر سلامتی دندان ‌ها را به ‌شدت تهدید می ‌کند

بسیاری از خانم های بارداری این تجربه را دارند که در دوره بارداری به مصرف برخی مواد غذایی احساس نیاز پیدا می‌ کنند؟ این شرایط به دلیل تغییرات هورمونی و روانی اتفاق می ‌افتد. بسیاری از خانم ‌ها در مصرف برخی مواد غذایی مانند شکر و شیرینی جات زیاده ‌روی می ‌کنند و همین موضوع موجب می‌ شود سلامتی دندان ‌ها به خطر بیافتد. پس سعی کنید در دوره بارداری در مصرف مواد غذایی مضر برای دندان ‌ها زیاده روی نکنید.

از تأثیرات بد ویار بارداری بر روی سلامتی دندان‌ها غافل نشوید

اگر در دوره بارداری ویار را تجربه می‌کنید بدانید که التهاب لثه ‌ها با افزایش حالت تهوع رخ می ‌دهد. هنگام قرارگیری دندان ‌ها در معرض اسید معده و از بین رفتن مواد معدنی، مینای دندان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و احتمال این که با بیماری لثه و پوسیدگی دندان روبرو شوید، بسیار زیاد است.

عفونت لثه در دوران بارداری

کم ‌خطرترین ماه بارداری برای مراجعه به دندانپزشکی

به توصیه دندان‌پزشکان، بهترین زمان برای درمان مشکلات دندان سه ماه بعد از بارداری است. بعد از ماه سوم بارداری ، هم جنین به ‌خوبی شکل‌ گرفته است و هم مادر احساس بهتری دارد. اما در ماه‌ های اول بارداری انجام اقدامات دندانپزشکی بارداری بسیار پرخطر است. چرا که حساسیت و ناراحتی بیشتری را تجربه می‌ کنید و احتمال سقط جنین در ماه‌ های اولیه بیشتر است. البته اگر در این زمان با شرایط اضطراری دندان مانند درد شدید و عفونت روبرو شدید با مراجعه به دندانپزشکی بارداری و مشاوره با کلینیک دندانپزشکی بارداری میتوانید با خیال راحت درمان دندان خود را پیش ببرید.

بهترین برنامه برای سلامتی دهان و دندان در دوره بارداری

 • در ماه ‌های اولیه بارداری حتما برای بررسی وضعیت پلاک و جرم دندانی و بهداشت دهان مراجعه کنید.
 • بعد از سه ماهه اول بارداری اقداماتی مانند پر کردن، عصب‌کشی، کشیدن و غیره با توجه به شکل‌گیری جنین و رفع حساسیت مادر قابل انجام است.
 • در ماه‌های آخر بارداری، به دلیل افزایش بیش‌ از حد وزن مادر و عدم راحتی کامل هنگام دراز کشیدن بر روی تخت دندانپزشکی درمان ‌های دندانپزشکی توصیه نمی ‌شود. در این زمان، احتمال افزایش ناراحتی مادر و کاهش فشار خون وجود دارد.
 • برای احساس راحتی بهتر و جریان خون در بدن دست ها و پاهایتان را هنگام قرار گرفتن بر روی صندلی روی هم نگذارید.

خانم ‌های باردار برای درد دندان خفیف بهتر است به دندانپزشک مراجعه نکنید

اگر مشکل درد دندان تان خفیف است و می توانید تا بعد از اتمام بارداری صبر کنید؛ مراجعه به دندان‌پزشک جایز نیست. انجام درمان‌های خانگی مانند دهان ‌شویه، کمپرس سرد و یا گرم، گل میخک و … برای رفع دندان ‌درد خفیف راه حل های بسیار مناسبی هستند و کمک می‌کند درد دندان خود را موقتاً درمان تا بتوانید در شرایط بهتر برای معاینه و بررسی وضعیت دندان‌ها به دندان‌پزشک بارداری یا کلینیک دندانپزشکی بارداری مراجعه کنید.

دندانپزشکی بارداری تهران

برای مبارزه با رشد میکروب ‌ها در دوره بارداری آدامس بجوید

شاید در ابتدا با شنیدن این توصیه تعجب کنید؛ اما در دوره بارداری به دلیل تغییرات هورمونی با خشکی دهان مواجه هستید و خشک بودن دهان یکی از عامل‌ های مهم رشد میکروب‌ های دهان است. به همین منظور بهتر است فعالیت دهان خود را به حداکثر برسانید؛ مثلاً جویدن آدامس یا مصرف نوشیدنی در طول روز از رشد باکتری‌ها به‌خوبی جلوگیری می‌کند. البته به مقدار قند آدامس حتماً توجه کنید. 

همچنین یکی دیگر از اتفاقات رایج در میان خانم‌ های باردار احساس تهوع هنگام استفاده از خمیردندان است. برخی خانم ‌ها با رخ دادن این اتفاق تصمیم می‌گیرند، تعداد دفعات مسواک زدن را کم کنند که این تصمیم کاملا غلط است. بهترین راه ‌حل تهیه خمیردندان بدون بو است.

نحوه انجام رایج‌ترین اقدامات دندانپزشکی بارداری

تزریق آمپول بی‌حسی آمپول هایی که در زمینه بی حسی در این دوران مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا دو نوع هستند :  لیدوکائین  که حاوی مقداری آدرنالین است که برای افزایش مقدار و زمان بی حسی به لیدوکائین  اضافه می شود.

این آدرنالین ممکن است بعد از تزریق باعث افت فشار بیمار شده و برای افرادی که مشکل فشار خون یا ناراحتی قلبی دارند استفاده نمی‌شود. برای اینکه افت فشار در مادران باردار ایجاد نشود توصیه شده است که از تزریق آمپول‌های حاوی آدرنالین اجتناب کنیم.

چون این افت فشار ممکن است  باعث از دست دادن هوشیاری موقت بیمار شود که برای جنین مادر باردار ایجاد مشکل می‌کند. نوع دیگر آمپولها مثل سیتانست که آدرنالین ندارد معمولا بی ضررتر می‌باشد. بنابرین اگر شرایط خود را به دندانپزشک خود  اطلاع دهید، آمپولی برایتان تزریق خواهد کرد که ضرر نداشته باشد.

در ادامه به نحوه انجام رایج ‌ترین اقدامات دندانپزشکی بارداری می‌پردازیم تا خیالتان بابت سلامتی جنین آسوده باشد:

با وجود ممنوعیت جیوه در دوران بارداری پر کردن دندان را چه‌کار باید کرد؟

جیوه یکی از ماده های خطرناک دوران بارداری است که سلامتی جنین را بسیار تهدید می کند. به همین خاطر مصرف بیش ‌از اندازه ماهی که احتمال آلودگی جیوه در آن وجود دارد در این دوره ممنوع است. حال پر کردن دندان که با جیوه انجام می شود را چه باید کرد؟ دندان‌پزشکان برای پیشگیری از آسیب دیدگی جنین به‌ جای جیوه از کامپوزیت استفاده می ‌کنند. شرایط پر کردن دندان در دوره حاملگی به‌ گونه ‌ای است که ابتدا پزشک از ماده بی‌حسی برای به حداقل رسیدن درد به مقدار لازم استفاده می کند. سپس مراحل پر کردن مانند شرایط دیگر افراد اجرا می ‌شود؛ تنها تفاوت، ماده پرکننده دندان است.

کشیدن دندان در چه دوره‌ ای از بارداری بهتر است انجام شود؟

کشیدن دندان در هر دوره ‌ای از بارداری انجام می‌ شود؛ اما به توصیه پزشکان، این کار بعد از سه ماه اول بارداری صورت گیرد بهتر است. البته این نکته را فراموش نکنید که در سه ماه بارداری نباید به مدت طولانی بر روی کمر بخوابید. در صورت رخ دادن شرایط اضطراری قبل از سه ماه بارداری، حتماً هنگام مراجعه به پزشک و یا دندانپزشک اطلاع دهید که باردار هستید. 

عکس‌ برداری از دندان در دوره بارداری برای جنین ضرر دارد یا نه؟ 

از آنجا که عکس ‌برداری و رادیولوژی قبل از هر اقدام دندانپزشکی الزامی است؛ خانم های باردار این قسمت از درمان را چه‌ کار باید کنند؟ آیا عکس برداری برای جنین ضرر دارد؟ دندانپزشک ها موظف اند عکس‌ برداری را بدون هیچ خطری برای مادران باردار انجام دهند و برای این کار از یک پوشش محافظ کودک استفاده می کنند.

عکس برداری دندانپزشکی در دوران بارداری

آیا مواد بی ‌حسی و تجویز دارو در دوره بارداری مانعی دارد؟

یکی دیگر از این نگرانی ‌های دندانپزشکی بارداری تجویز دارو و استفاده از مواد بی‌حسی است. دندانپزشک در چنین مواقعی دوز مناسبی برای بی‌ حسی دندان در نظر می‌ گیرند که نگرانی بابت این موضوع ناچیز است. اما نکته‌ مهم تر مصرف دارو در دوره بارداری است.

مصرف برخی داروها همچون اکسی کدون و پونیلا  احتمال نقص مادرزادی در جنین را به‌ شدت افزایش می ‌دهد. پس حتما دندانپزشک خود را از باردار بودنتان مطلع کنید.

همچنین در دوران بارداری داروها از جفت عبور می‌کنند بنابراین در تجویز آن‌ها باید نهایت احتیاط رعایت شود. برای نمونه در صورت لزوم تجویز داروهای دسته پنی‌سیلین و آموکسی‌سیلین و ماکرولیدها مانعی ندارد ولی از تجویز تتراسیکلین باید اجتناب شود چراکه می‌تواند سبب صدمه به کبد مادر و تغییر رنگ دندان‌های در حال تشکیل شود.

کلینیک دندانپزشکی بارداری تهران تاج دنتال

تجویز استامینوفن و کدئین برای تسکین درد بلامانع است ولی از مصرف آسپرین به ویژه در اواخر سه ماهه سوم بارداری باید اجتناب شود. مجدد تاکید می‌شود همانطور که گفته شد با عبور داروها از جفت اولا مادر باردار نباید خودسرانه دارویی مصرف کند دوما در صورت ضرورت با تجویز پزشک یا دندانپزشک بارداری مصرف شود.

در کلینیک دندانپزشکی بارداری تاج متخصصان ما از دوز مناسب داروهای بی‌حسی (در سطح حداقل) برای اطمینان از راحتی بیمار در طول درمان دندانپزشکی و نیز حفاظت از جنین استفاده خواهند کرد.

جمع بندی نهایی در باره دندانپزشکی دوران بارداری

بهترین راهکار برای دندانپزشکی بارداری انجام اقدامات لازم قبل از بارداری است. انجام مراقبت های دندان قبل از بارداری تا حدود بسیاری از رخ دادن شرایط اضطراری پیشگیری می کند؛ اما گاهی اوقات به خاطر تغییرات سیستم بدنی و کمبود کلسیم ناگهان مشکلات دهان و لثه رخ می‌ دهد که برای پیشگیری از این اتفاق لازم است هر چند وقت یک ‌بار مراجعه به دندانپزشک در برنامه دوران بارداری قرار گیرد. در این صورت به شما مادران عزیز قول می‌دهیم، مجبور به انجام اقدامات اضطراری دندانپزشکی در طول بارداری نشوید.

بهترین کلینیک دندانپزشکی بارداری تهران

چنانچه میخواهید در یک مرکز مجهز و باتجربه با متخصصانی حرفه ای درمان های دوران بارداری دندانپزشکی در تهران خود را انجام دهید میتوانید به مرکز تاج دنتال باسابقه ترین کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بارداری در جنت آباد واقع در غرب تهران مراجعه کنید.

متخصصین دندانپزشکی بارداری با تجربه و حاذق در کلینیک دندانپزشکی تاج  برای درمان مشکلات دندان در طول دوره بارداری مشاوره های لازم را با توجه به شرایط را لحاظ کرده تا بدین وسیله از بی خطر و ایمن بودن درمان دندانپزشکی برای مادر و جنین مطمئن شوند.

سوالات متداول دندانپزشکی دوران بارداری

آیا دندانپزشکی در دوران بارداری مضر است؟

دندانپزشکی در دوران بارداری بهتر است زیر نظر متخصص دندانپزشکی صورت بگیرد، در حالت کلی دوران بارداری مراقبت های ویژه خود را می طلبد و همچنین زمان مناسب مراجعه به دندانپزشک از ماه سوم بارداری به بعد است.

دندانپزشکی در ماه سوم بارداری می تواند خطرناک باشد؟

در سه ماهه اول بارداری با توجه به شرایط خاص مادر و جنین بهتر است حتما از قبل به یک کلینیک معتبر دندانپزشکی بارداری مراجعه و حتما مشاوره بگیرید.

عکس رادیولوژی از دندان می تواند در دوران بارداری خطرناک باشد؟

در حالت کلی می تواند خطرناک باشد، اما دندانپزشکان با توجه به بارداری پوشش محافظی را برای عدم آسیب احتمالی جنین قرار می دهند. بنابراین لازم است حتما دندانپزشک خود را در جریان بارداری خود بگذارید،

آیا استفاده از لیدوکائین در دوران بارداری خطرناک است؟

با توجه به شرایط مادر و جنین بهتر است قبل از مصرف با دندانپزشک مشورت شود.

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی بارداری در تهران را معرفی کنید

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی بارداری تاج دنتال واقع در جنت آباد غرب تهران، با بهره گیری از بهترین متخصصین دندانپزشکی بارداری در طول شبانه روز آماده خدمت گذاری به هموطنان عزیز است.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟