02144444103

جلوگیری از پوسیدگی دندان

7 فروردین 97 پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

بررسی اجمالی

 علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان : حفره ها به طور دائمی در قسمت های سخت دندان های شما آسیب دیده اند که به حفره ها یا سوراخ های کوچک می رسند. حفره ها، همچنین به نام پوسیدگی دندان یا پوسیدگی دندان ها، بوسیله ترکیبی از عوامل ایجاد می شوند، از جمله باکتری ها در دهان شما، شمع های مکرر، نوشیدنی های شیرین و دندان هایتان را پاک کنید.

حفره ها و پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در جهان است. آنها به ویژه در کودکان، نوجوانان و افراد مسن رایج هستند. اما هر کس که دندان داشته باشد می تواند حفره ها را از جمله نوزادان بگیرد.

اگر حفره ها درمان نشوند، آنها بزرگتر می شوند و لایه های عمیق تر دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهند. آنها می توانند به دندان درد شدید، عفونت و از دست رفتن دندان منجر شوند. بازبینی های منظم دندانپزشکی و عادت های ریزش و ریزه کاری بهترین محافظت در مقابل حفره ها و پوسیدگی دندان می باشد.

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

علائم و نشانه های حفره ها بسته به میزان و مکان آنها متفاوت است. هنگامی که یک حفره فقط آغاز می شود، ممکن است هیچ نشانه ای از آن نداشته باشید. همانطور که فروپاشی بزرگتر می شود، ممکن است علایم و نشانه هایی مانند:

درد دندانی، درد یا درد خودبه خودی که بدون علت ظاهری رخ می دهد

حساسیت دندان

درد خفیف تا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی شیرین، گرم یا سرد
حفره های قابل مشاهده یا چاله ها در دندان های شما
رنگ آمیزی قهوه ای، سیاه و سفید بر روی هر سطح دندان
درد زمانی که شما را نیش می زنید

چه وقت دندانپزشکی را ببینیم
شما ممکن است متوجه نباشید که حفره شکل می گیرد. به همین دلیل مهم است که به طور منظم چک کردن دندان ها و تمیز کردن، حتی زمانی که دهان شما خوب است. با این حال، اگر دندان درد یا درد دهان را تجربه کنید، دندانپزشک خود را در اسرع وقت ببینید.

علل پوسیدگی دندان

 

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

حفره های ناشی از پوسیدگی دندان – فرایندی است که در طول زمان رخ می دهد. در اینجا این است که چگونه پوسیدگی دندان ایجاد می شود:

فرم  پلاک دندان یک فیلم چسبنده واضح است که دندان های شما را پوشانده است. این به خاطر خوردن مقدار زیادی قند و نشاسته است و دندان های شما را به خوبی تمیز نمی کند. هنگامی که قندها و نشاسته از دندان های شما پاک نمی شوند، باکتری ها به سرعت شروع به تغذیه در آنها می کنند و پلاک را تشکیل می دهند. پلاک که روی دندان های شما قرار می گیرد می تواند زیر و یا بالای خط دندان شما را به تارتار (محاسبه) سخت کند. تارتار پلاک را برای حذف و ایجاد یک سپر برای باکتری ایجاد می کند.
حملات پلاک اسیدها در پلاک حذف مواد معدنی در سخت دندان، مینای دودی شما. این فرسایش باعث حفره های کوچک یا حفره هایی در مینای دندان – مرحله اول حفره ها می شود. هنگامی که ناحیه مینای دندان فرسوده می شود، باکتری ها و اسید ها می توانند به لایه بعدی دندان های شما برسند، به نام دنتین. این لایه از مینا نرمتر و کمتر مقاوم به اسید است. دنتین دارای لوله های کوچک است که به طور مستقیم با عصب دندان باعث حساسیت می شود.
تخریب ادامه دارد همانطور که پوسیدگی دندان ها ایجاد می شود، باکتری ها و اسید از طریق دندان های خود ادامه می دهند و در کنار مواد دندانی داخلی (پالپ) که حاوی اعصاب و عروق خونی هستند حرکت می کنند. پالپ متورم شده و از باکتری ها تحریک می شود. از آنجا که هیچ جایی برای تورم در داخل دندان وجود ندارد، عصب می شود و باعث درد می شود. ناراحتی حتی می تواند خارج از ریشه دندان به استخوان گسترش یابد.

عوامل خطر

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

هر کس که دندان دارد، در معرض خطر حفره قرار دارد، اما عوامل زیر می توانند خطر را افزایش دهند:

محل دندان انقباض اغلب در دندان های عقب (مولر و پرمولر) اتفاق می افتد. این دندان ها دارای شیارها، چاله ها و جرقه ها و ریشه های متعدد است که می تواند ذرات غذایی را جمع آوری کند. در نتیجه، آنها دشوارتر از دندان های جلو و رو به جلو خود هستند.
برخی غذاها و نوشیدنی ها. غذاهایی که به مدت طولانی به دندان هایتان می چسبند مانند شیر، بستنی، عسل، شکر، سودا، میوه های خشک، کیک، کوکی ها، آب نبات های سخت و قلتدار، غلات خشک و تراشه ها بیشتر از خوردن غذا باعث می شوند که به راحتی توسط بزاق شستشو می شود.
سیگار کشیدن یا خوردن مکرر هنگامی که شما به طور پیوسته یا نوشیدنی های شیرین بخورید، باکتری های دهان بیشتری برای تولید اسید هایی که به دندان هایتان حمله می کنند و آنها را خشک می کنند، سوخت بیشتری می دهید. و خوردن نوشابه های نوشیدنی یا نوشیدنی های اسیدی در طول روز کمک می کند تا حمام دائمی اسیدی بر روی دندان هایتان ایجاد کنید.
تغذیه نوزاد خوابیده. هنگامی که نوزادان بطری های خواب آور پر از شیر، فرمول، آب یا سایر مایعات حاوی قند می شوند، این نوشیدنی ها برای ساعت ها در حالی که خواب می خورند و باکتری هایی که باعث افتادگی می شوند، دود می کنند. این آسیب اغلب به نام پوسیدگی دندان بطری بچه می شود. آسیب های مشابه می تواند زمانی اتفاق بیفتد که کودکان نوپا از نوشیدن یک فنجان سیب سبز پر از این نوشیدنی ها سرگردان می شوند.
مسواک ناکافی. اگر بعد از غذا خوردن و نوشیدن دندان های خود را تمیز نکنید، پلاک سریع تشکیل می شود و مراحل اول شروع می شود.
فلوئورید کافی نیست فلوراید، یک ماده معدنی طبیعی، به جلوگیری از حفره ها کمک می کند و حتی می تواند اولین مراحل آسیب دندان را نیز تغییر دهد. با توجه به مزایای آن برای دندان ها، فلوراید به بسیاری از منابع آب عمومی اضافه می شود. این یک ماده مضر در خمیر دندان و شستشوی دهان است. اما آب بطری معمولا حاوی فلوراید نیست.
سن جوانتر یا مسن تر. در ایالات متحده حفرات در کودکان و نوجوانان بسیار رایج هستند. بزرگسالان سالمند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند. با گذشت زمان، دندان ها می توانند خشک شوند و لثه ها ممکن است کاهش یابد، و دندان ها در برابر ریزش ریشه آسیب پذیر می شوند. بزرگسالان سالمند نیز ممکن است از داروهای بیشتری استفاده کنند که جریان بزاق را کاهش می دهند و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند.
دهان خشک. خشکی دهان ناشی از فقدان بزاق است که به وسیله شستشو غذا و پلاک از دندان های شما جلوگیری می کند. مواد موجود در بزاق نیز به مقابله با اسید تولید شده توسط باکتری کمک می کنند. بعضی از داروها، بعضی از شرایط پزشکی، تابش سر و گردن یا برخی داروهای شیمیدرمانی شما با کاهش تولید بزاق خطر حفره را افزایش می دهند.
پر شده از دندان یا دستگاه دندان. در طول سالها، پر کردن دندان ها می تواند ضعیف شود، شروع به شکستن یا ایجاد لبه های خشن کند. این اجازه می دهد تا پلاک را به راحتی ساخت و سخت تر برای حذف آن. دستگاه های دندانپزشکی می توانند به راحتی اتصالات را متوقف کنند، و اجازه می دهد که آنها در زیر آنها شکسته شوند.
سوزش سر دل سوزش سر دل و یا بیماری ریفلاکس معده (GERD) می توانند اسید معده را به داخل دهان (رفلکس) جریان دهند، مینا دندان ها را از بین می برد و موجب آسیب دندان های قابل توجه می شود. این باعث می شود که بیشتر از دنتین به حمله باکتری ها منجر شود، و باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که با دکتر خود مشورت کنید تا ببینید آیا ریفلاکس معده منجر به از دست دادن مینای دندان است یا خیر.
اختلالات اشتها. بی اشتهایی و bulimia می تواند منجر به فرسایش و حفره های دندانی شود. اسید معده از استفراغ مکرر (خالص سازی) بر روی دندان ها شسته و شروع به حل شدن مینا می کند. اختلالات خوردن نیز می تواند با تولید بزاق مواجه شود.

عوارض جانبی پوسیدگی دندان

حفره ها و پوسیدگی دندان بسیار شایع هستند که ممکن است آنها را جدی نگیرید. و شما ممکن است فکر کنید که مهم نیست که بچه ها دندان های کودک خود را حفره کنند. با این حال، حفره ها و پوسیدگی دندان می تواند عوارض جدی و پایدار داشته باشد، حتی برای کودکان که دندان دائمی خود را ندارند.

عوارض حفره ممکن است عبارتند از:

درد
آبسه دندان
تورم یا گردن در اطراف یک دندان
آسیب یا دندان شکسته
مشکلات جویدن
شستشوی موقعیت دندان پس از از دست رفتن دندان
هنگامی که حفره و پوسیدگی شدید می شود، ممکن است:

درد که با زندگی روزانه مواجه می شود
از دست دادن وزن یا مشکلات تغذیه ای از خوردن یا جویدن دردناک و دشوار
از دست دادن دندان، که ممکن است ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهد، همچنین اعتماد به نفس و اعتماد به نفس شما
در موارد نادر، آبسه دندان – یک جیب دنده ای است که به علت عفونت باکتریایی ایجاد می شود که می تواند منجر به عفونت های جدیتر و حتی خطرناکتر شود

جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

بهداشت خوب دهان و دندان می تواند به شما در جلوگیری از حفره ها و پوسیدگی دندان کمک کند. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از حفره ها وجود دارد. از دندانپزشک خود بپرسید کدامیک راهنمایی برای شما مناسب است.

بعد از خوردن یا آشامیدن با خمیر دندان فلوراید قلم مو را بشویید. دندان هایتان را حداقل دو بار در روز بشویید و بعد از هر وعده غذایی، با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید. برای تمیز کردن بین دندان ها، نخ دندان یا استفاده از تمیزکننده بین دندان.
دهان خود را بشویید اگر دندانپزشک شما احساس خطر بالایی در ایجاد حفره ها داشته باشد، ممکن است توصیه کند که از دهان شستشو با فلوراید استفاده کنید.
دندانپزشک خود را به طور مرتب ببینید پاک کردن دندان های حرفه ای و امتحانات منظم زایمان، که می تواند به جلوگیری از مشکلات کمک کند یا آنها را سریعا تشخیص دهد. دندانپزشک شما می تواند برنامه ای را که برای شما مناسب است توصیه کند.
دندان مصنوعی را در نظر بگیرید. یک سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که به سطح جویدن دندان های عقب اعمال می شود. این شیارها و جرقه هایی را که تمایل به جمع آوری مواد غذایی دارند، محافظت می کند و مینای دندان را از پلاک و اسید تمیز می دهد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند برای همه دانش آموزان مدارس سیلانت. Sealants ممکن است چندین سال طول بکشد تا بتوانند جایگزین شوند، اما باید به طور مرتب بررسی شوند.
نوشیدن آب شیرین اکثر منابع آب عمومی فلوئور را اضافه کرده اند که می تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش فساد دندانی شود. اگر فقط آب بطری که فلوراید را نداشته باشد، نوشیدن می کنید، مزایای فلوراید را از دست خواهید داد.
اجتناب از snacking مکرر و شیرین کاری. هر زمان که نوشیدنی های غیر آب بخورید یا نوشیدید، به باکتری های دهان کمک می کنید اسیدهای ایجاد می کنند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند. اگر در طول روز غذا بخورید یا بخورید، دندان هایتان تحت حمله مداوم قرار می گیرند.
خوردن غذاهای سالم دندان برخی از غذاها و نوشیدنی ها برای دندان هایتان بهتر از دیگران است. اجتناب از غذاهایی که در شیارها و چاله های دندانهایتان برای دوره های طولانی گیر کرده اند یا بعد از خوردن آنها به زودی بشویید. با این حال، مواد غذایی مانند میوه های تازه و سبزیجات جریان بزاق را افزایش می دهند و قهوه، قهوه، شیر بدون قند و نوشیدنی، باعث شستشو مواد غذایی می شود.
درمان های فلوراید را در نظر بگیرید. دندانپزشک شما ممکن است درمان های فلوراید دوره ای را توصیه کند، به ویژه اگر شما از طریق آب آشامیدنی فلوراید شده و سایر منابع به مقدار کافی فلوراید دریافت نکنید. اگر خطر ابتلا به پوسیدگی دندان بسیار زیاد باشد، ممکن است سینی های سفارشی را که برای استفاده از فلوراید تجویز می شوند مناسب تر از دندان هایتان قرار دهید.
در مورد درمان های ضد باکتری بپرسید. اگر به علت شرایط پزشکی دچار آسیب پذیری خاصی شده اید – به عنوان مثال ممکن است دندانپزشک شما ممکن است دهانشویه های ضد باکتری خاصی یا سایر روش ها را برای کمک به کاهش باکتری های مضر در دهان خود توصیه کند.
درمان های ترکیبی جویدن آدامس مبتنی بر Xylitol همراه با نسخه فلوراید و شستشوی ضد باکتری ها می تواند به کاهش خطر حفره ها کمک کند.

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

ترجمه شدهعلت پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان

جهت مطالعه مقاله جراحی ایمپلنت دندانی کلید کنید همچنین برای مشاهده سایر مطالب سایت اینجا وارد شوید.

کلینیک دندانپزشکی – ایمپلنت – ونیر – دندانپزشکی کودکان – ارتودنسی دندان

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.