02144444103

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

5 فروردین 97 ارتودنسی

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

ارتودنسی، همچنین به نام ارتوپدی و ارتوپدی دندانی، یک بخش تخصصی دندانپزشکی است که عمدتا با دندانهای حاشیه ای و فک ها است

: تشخیص، پیشگیری و اصلاح آنها. یک متخصص ارتودنسی متخصص است که پس از فارغ التحصیلی در دندانپزشکی، در یک مدرسه دندانپزشکی یا کالج تحصیل کرده است.

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

تاریخچه : 

تاریخ ارتودنسی با بیش از 2000 سال از تاریخ دندانپزشکی و کلینیک دندانپزشکی ارتباط دارد.

دندانپزشکی به عنوان بخشی از پزشکی ریشه دارد. با توجه به انجمن آمریکایی ارتودنتیست ها، باستان شناسان با استفاده از باند های فلزی که در اطراف دندان های فردی پیچیده شده اند، باستان شناسان مومینگ شده اند.

 Malocclusion یک بیماری نیست، بلکه تنظیم غیرطبیعی دندانها و نحوه قرارگیری دندانهای بالایی و پایینتر با یکدیگر است. شیوع مال اکلوژن متفاوت است،  اما با استفاده از شاخص های ارتودنسی درمان،  که malocclusions را از لحاظ شدت دسته بندی می کنند، می توان گفت که نزدیک به 30٪ از جمعیت با مالاکسیته به اندازه کافی قوی به نفع از درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی تنها می تواند بر روی جابجایی دندان ها تمرکز کند، یا با کنترل و تغییر شکل صورت درگیر شود.

در مورد دوم بهتر است به عنوان “ارتوپدی دندانی” نامیده می شود. در مالاکولا شدید که می تواند بخشی از اختلالات مغزی باشد، مدیریت اغلب نیاز به ترکیبی از ارتودنسی با جراحی سر و صورت یا جراحی فک و یا جراحی فک و یا جراحی ارتوآنتیا می باشد. 

این علاوه بر آموزش رسمی سه ساله تخصصی، اغلب نیاز به آموزش های اضافی دارد. به عنوان مثال، در ایالات متحده، ارتودنتیست ها حداقل یک سال آموزش در فرم اشتراکی، به اصطلاح “Orthodontics Craniofacial Orthodontics”، برای دریافت آموزش های اضافی در مدیریت ارتودنسی ناهنجاری های کرانویواسفی

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

روش 

معمولا درمان با مالوكلوژن ممكن است حدود 2 سال طول بكشد، در حالي كه هر كودك 6 تا 8 هفته توسط ارتوپدي تغيير مي كند. 

برای تنظیم مال اکلوژن، بسته به نیازهای بیمار فردی، روش های متعددی وجود دارد. در بیماران رو به رشد، گزینه های بیشتری برای درمان اختلاف اسکلتی وجود دارد، یا رشد و یا محدود کردن رشد با استفاده از دستگاه های کاربردی، سرنگ ارتودنسی و یا چهره به چهره معکوس. بیشتر کارهای ارتودنسی در دوران اولیه دندان دائمی آغاز شده است، قبل از رشد اسکلتی کامل شده است.

اگر رشد اسکلتی به پایان برسد، جراحی ارتوآنتیو ایمپلنت ، ونیر  می تواند یک گزینه باشد. استخراج دندانها در برخی موارد ممکن است برای کمک به درمان ارتودنسی ضروری باشد.

به نظر می رسد که شروع درمان فرایندهای overjets و دندان های بالای دندان در کودکان به جای انتظار تا زمانی که کودک به سن نوجوانی رسیده باشد، آسیب به دندان های جانبی و مرکزی را کاهش می دهد. با این حال نتیجه درمان متفاوت نیست

لوازم ثابت

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

در حال حاضر اکثر دستگاه های ارتودنسی با استفاده از دستگاه های ثابت تحویل داده می شود و با استفاده از وسایل قابل شستشو به شدت کاهش می یابد. نتیجه درمان برای لوازم ثابت بطور قابل توجهی بیشتر از وسایل قابل جابجایی است زیرا نوع ثابت بیومکانیک را تولید می کند که کنترل بیشتری از دندان های تحت درمان دارد: قادر به حرکت دندان ها در محور 3 است، بنابراین موضع دندان نهایی پس از آن طبیعی تر است.

علائم لوازم ثابت

لوازم خانگی ثابت معمولا هنگامی که درمان ارتودنسی شامل حرکت دندان ها از طریق 3 محور هواپیما در دهان است استفاده می شود. این حرکات عبارتند از:

1) چرخش هایی که دندان ها با شکل قوس مطابقت ندارند و جابجایی های تماس وجود دارد.

2) حرکات چندگانه دندان که در آن ممکن است جمعیت زیاد درگیر باشد و تصحیح آن شامل حرکت دندان های متعدد در هواپیماهای مختلف می شود.

3) جابجایی بدن ممکن است برای جابجایی یک دندانه بر روی نقشه به قوس که جایی که محور طولی دندان دندان درست است، اما دندان نیاز به حرکت دوباره به قوس را حفظ موقعیت های محوری دارد.

4) تیز کردن یا تغییر شیب محور طولی دندان که در آن دندان ممکن است متورم یا عقرب باشد و زاویه دندان تغییر کند.

5) چرخش ریشه – جایی که زاویه محور طولی دندان با موقعیت ریشه تغییر می کند تا تخت و ریشه بیشتر به صورت طبیعی تسهیل شود.

علائم کنتراست

– ضعیف بهداشت دهان: این موضوع مستعد ابتلا به دیابتیکسیون، هیپرپلازی لثه، اختلال پریودنتال

– پوسیدگی فعال

– انگیزه ضعیف: درمان حداقل 12 ماه طول می کشد، بیمار باید در طول این دوره به حفظ بالاترین میزان بهداشت دهان متعهد باشد.

– مال اکلوژن خفیف

خطرات

دفع زباله
انباشت پلاک در اطراف حاشیه ها و باند ها می تواند منجر به نابودی مینای دندان شود. بسیار مهم است که بیمار در طول درمان استاندارد عالی بهداشت دهان را حفظ کند.

جذب ریشه
این اغلب در درمان ارتودنسی اتفاق می افتد، گرچه معمولا مقدار آن کم است. این نتیجه غیر قابل برگشت است که پیش بینی دشوار است.

لوازم ثابت باعث افزایش قابل ملاحظه ریشه ریشه نسبت به وسایل قابل جابجایی می شود. پس از 11 سالگی جذب بیشتر رخ می دهد و هنگامی که دندان ها تحت درمان قرار دارند، درمان اندودنتیتی انجام شده است.

از دست دادن حمایت پریودنتال
از دست دادن پشتیبانی استخوان
اختلال TMJ
درمان ناموفق بود
مرگ پالپ
آسیب بافت نرم
انواع لوازم خانگی

سیستم های مختلف ثابت دستگاه که امروزه استفاده می شوند وجود دارد. اینها بسته به سیستم مکانیکی و اولویت شخصی متفاوت است.

به طور اساسی، یک براکت بر روی مرکز دندان پیوند داده شده و سیم ها در شکاف براکت قرار می گیرند تا حرکت در تمامی محور 3 را کنترل کند.

هر براکت فرد دارای شکل، عملکرد و ویژگی های مختلف برای هر دندان خاص است. لوازم جانبی صندلی شامل Edgewise، Begg، Lingual، Self-ligating bracket systems.

لوازم خانگی آزمایشگاهی شامل Herbst، Quadhelix و MIA، آرک های لاتین و Transpalatal و لوازم جانبی پیچ RME است. دستگاه رایج ترین دستگاه امروز، دستگاه Edgewise Appliance است.

براکت

بخش اصلی براکت عبارتند از:

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

شیار سیم
پایه براکت – می تواند برای جفت بر روی نوارهای ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد
بال های گرد
نشانگر جهت دار – در دندان لثه ای قرار می گیرد
براکت ها می توانند از فولاد ضد زنگ یا پرسلن ساخته شوند. براکت ها را می توان با استفاده از روش مستقیم یا غیر مستقیم بر روی دندان ها قرار داد.

تكنيكهاي مستقيم شامل اكسيدهاي اسيدي معمولي و كامپوزيتهاي شيميايي يا نوري هستند. روش غیرمستقیم شامل براکت های دستگاه است که نور را به یک مدل ارتودنسی کار می کنند تا اجازه دهیم یک دستگاه نرم افزاری نازک نرم را بر روی مدل نصب کنیم تا بتواند جایگاه براکت ها را روی دندان ها بسازد.

گروه های ارتودنسی

اغلب بر روی دندان های مولر و یا گاه به گاه دندان پرمولر استفاده می شود. آنها وسیله ای هستند که از طریق آن نیرویی به دندان اعمال می شود.

آنها از فولاد ضد زنگ ساخته شده و یک یا چند لوله از طریق آنها عبور می کنند. لوله گرد بزرگ برای یک چهره ی چهره است و لوله مربعی کوچکتر برای آرام است.

آنها همچنین می توانند تعدادی از ویژگی های پیش تنظیم شده را که در طراحی آنها ساخته شده است، داشته باشند که بر موقعیت دندان تاثیر می گذارد.

Archwires

Archwires از آلیاژهای مختلف فلز ساخته شده و به صورت هم راست یا به عنوان archwires پیش ساخته ساخته شده است. انواع مختلفی از archwires وجود دارد از جمله:

نور به سنگین
گرد / مستطیل شکل
بافته یا چند رشته
Archwires به دقت در هر شکاف براکت آماده برای بستن نصب شده است. انقباض با استفاده از ماژولهای الاستیک و یا لیگاتورهای سیم نازک انجام می شود: “روابط سریع”.

هرچه اتصالات سیم های قوس در شکاف در براکت نزدیک تر باشد، کنترل دندان ها بیشتر است. با پیشرفت درمان، سیمهای ضخیم تر برای کنترل کامل دندان ها در سه بعد استفاده می شوند.

کمکی

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

ارتودنتیک ( ارتودنسی )

الاستیک – اجزای فعال که به صورت نوارها، موضوعات یا زنجیره ای می آیند
لیگاتورهای بلند – برای اتصال چندین دندان به یکدیگر برای ایجاد لنگرگاه استفاده می شود
قلاب های قابل انعطاف – می توانند الاستیک یا کویل های بسته به آنها متصل شوند.

لوازم کاربردی

هنگامی که یک اورجت فک بالا، و یا کلاس دوم انسداد وجود دارد، لوازم کاربردی می توان مورد استفاده برای اصلاح انسداد، توصیه می شود که حرفه ای یک متخصص ارتوپدی در کام برای انجام این typy ofand ترجیح شخصی است. شایع ترین دستگاه ثابت که امروزه استفاده می شود، دستگاه Edgewise Appliance است.

درمان، مبتکر درمانهای ارتودنسی که شامل استفاده از فعال شفاهی ارتوپدی کام ویگو اندرسون، ویگو چند Valdemar ژولیوس اندرسون بود (کپنهاگ، مه 31، 1870 – 1950 اکتبر 8) استاد دانمارکی در ارتودنسی در اسلو که در نظر گرفته می شود مخترع فعال کننده.

در سال 1908 ویکگو آندرسن براکت خود را برای اولین بار اعمال کرد. اندرسون با استفاده از فعال برای تحریک رشد فک پایین و دندان های پایین تر در حال رشد کودکان orthodontically. این ممکن است ثابت یا قابل جابجایی باشد.

پرانتز ثابت دندان سیم است که به براکت امن تا دندان در لب و یا زبانه سطح (پرانتز زبانه) دندان قرار داده است.

سایر کلاس های دستگاه های کاربردی شامل دستگاه های قابل جابجایی و لوازم سر است و این دستگاه های کاربردی برای هدایت رشد فک استفاده می شود.  نگهدارنده های پس از درمان اغلب برای حفظ موقعیت جدید دندان استفاده می شود.

ترجمه شده : ارتودنتیک ( ارتودنسی )

کلینیک دندانپزشکی – ایمپلنت – ونیر – دندانپزشکی کودکان – ارتودنسی دندان

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.