02144444103
آمالگام دندانی در سال 2018

آمالگام دندانی در سال 2018

14 خرداد 97 جراحی

آمالگام دندانی

آمالگام دندان  مادهای غیر همرنگ (نقرهای یا سیاه) است، که برای پر کردن دندان از آن استفاده میشود و مرکب از جیوه 50 درصد نقره، 30٪ قلع، 10٪ مس و 10٪ روی است.

آمالگام برای بیش از 100 سال است که در سراسر جهان برای ترمیم دندان استفاده می شود.

این ماده در سال 1812 توسط یک شیمیدان انگلیسی شناخته شده و در سال 1833 به دنیا معرفی شد.  

قدیمی ترین نمونه استفاده از آمالگام به عنوان ماده پرکننده دندان دقیقا شناخته شده نیست

اما گزارش شده است که خمیر نقره در سال 659 میلادی در چین برای این کار کار کرد. 

قبل از آمالگام، دندان پزشکان برای پر کردن دندان از موادی چون تراشه های سنگ و صمغ و چوب و تربانتین و سرب و طلا و … استفاده می شود.

جراح مشهور آمبروز پاره (1510 – 1590) برای پر کردن دندان از سرب و چوب استفاده می شود.

در سال 1603 Tobias Dorn Kreilius برای تولید آمالگام فرایندی را معرفی کرد که شامل حل کردن سولفید مس با اسید قوی و افزودن جیوه و جوشاندن آن و ریختن آن در دندان می باشد.

در فرانسه مواد معدنی پرکنای که D’Arcet ساخت بسیار مردم پسند بود اما برای استفاده قبل از ریختن در دندان باید جوشانده و ذوب شود.

لویی Regnart به این ترکیب، جیوه افزود و دما که نیاز داشت به مقدار قابل توجهی پایین آورد و به همین خاطر، “پدر آمالگام” نام گرفت.  آمالگام در سال 1826 توسط Auguste Taveau در فرانسه جا افتاد  ولی قبلا در سال 1816 ایجاد شده بود.

در طول دهه 1840 طلا و پلاتین و نقره و قلع و سرب و آلیاژ آنها بر آمالگام ترجیح داده شد.

آمالگام موضوع گنجال برانگیزی بود. یکی از رساله های اولیه دندانپزشکی که توسط یکی از محققان برتر دندانپزشکی ایالات متحده در آن زمان نوشته شد، آمالگام را “بدترین ماده که تا به حال برای پر کردن دندان کار می کرد” توصیف شده است.

با این وجود، آن رساله این را پذیرفت که آمالگام مزایا ویژه دارد. آن رساله استفاده از آمالگام با این منطق که “جیوه، ترکیبی مضر است” تقبیح کرد.

دو مرد فرانسوی به برادران Crawcour آمالگام در سال 1833 به ایالات متحده آوردند  و در سال 1844 گزارش شد که 50٪ از تعمیر دندان که در شمال نیویورک اتفاق می افتد با آمالگام است. 

قبل از این که آمالگام به ابزار آنها معرفی دو گزینه مهم پیش روی ما بود:

کشیدن دندان و یا کوبیدن طلای داغ به داخل دندان در یک ملاقات طولانی. برادران Crawcour از این که مردم از جیوه موجود در روش “پر کردن با نقره” که به کار بردند و آن را “جایگزین معدنی” (mineral succedaneum) یا “جایگزین معدن سلطنتی” (mineral sancdican royal) مینامیدند و مردم آن را با طلا مرتبط به نظر می رسد آگاه باشید که سرباز می میردند.

در سال 1843 انجمن جراحان دندانپزشکی آمریکا (ASDS)، تنها انجمن دندانپزشکی آمریکا در آن زمان، استفاده از آمالگام دندانی را سوء معالجه اعلام کرد و تمام اعضای خود را به امضای دفاعی در مورد عدم استفاده از آن مجبور شد  این ابتدای واقع بود که به جنگ آمالگام مشهور شد.  ASDS برادران Crawcour از کشور بیرون راند. 

موضعگیری در برابر آمالگام منجر به فروپاشی ASDS شد. چرا آمالگام از طلا ارزانتر بود و ریختن آن در دندان راحت تر و کمردرد بود و نیازی به شستشو نبود.

در سال 1850، شورای ملی تحقیقات و رسیدگی به قضیه ضد املگم خود را فسخ کرد و در سال 1856 متلاك شد.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (انجمن دندانپزشکی آمریکا) چند سال بعد در سال 1859 متولد شد و کارهای خود را روی جنبه های مکانیکی دندانپزشکی متمرکز کرد. تا سال 1917 یک دیپلمه دبیرستان نیازی به ورود به مدرسه دندانپزشکی نداشت. 

در طول 50 سال بعد از آن بسیاری از ترکیبات فلزی دیگر آزمایش شده از جمله پلاتین، کادمیوم، ضد آن و بیسموت. در سال 1895 جی وی بلک فرمولهای آمالگم منتشر کرد که بیشتر معیارهای قابل قبول توانایی بالینی داشته و دستورالعمل او تا سالها عملا تا هفتاد سال باقیمانده است.

در سال 1959، دکتر جیوه به آمالگام، جیوه و تعدیل در نسبت جیوه به کل آمالگام پیشنهاد کرد که این نسبت از 8 به 5 به نسبت 1 به 1 تغییر کند.  فرمول استاندارد آمالگام دوباره در سال 1963 هنگامی که یک آمالگام بسیار متقابل  اگرچه در بدایتان این امر تصور می شود این فراگبیت حاصل از پراکنده شدن بیشتر مواد در آمالگام است اما بعدا کشف شد که بیشتر آمالگام استحکام ناشی از افزایش مس-قلع پیوند است که نسبت به پیوند قلع-جیوه در برابر خوردگی حساسیت کمتری دارد. 

این اتصال قلعه-جیوه که امروزه به فاز گاما -2 مشهور است کمک می کند تا عدم انقباض و برای رشد انقباض در طول انقباض و اپیلاسیون آمالگام پس از قرارگیری در دندان مورد استفاده قرار می گیرد که در نتیجه آن، مقدار اضافی آمالگام در حین تراشیدن به راحتی برداشته شود.


بیشتر بخوانید : دندان نیش


 

آمالگام دندان

آمالگام دندان

استفاده نوین به عنوان ماده ترمیم کننده دندان

آمالگام یک ماده فوق العاده و قابل تنظیم است.  و در دندانپزشکی به چند دلیل استفاده می شود. ارزان و نسبتا آسان استفاده می شود و در طول انداختن در دندان، به راحتی شکل می گیرد.

برای مدت کوتاهی نرم میماند بنابراین می تواند حجم های نامنظم دندان راپرا کند و سپس سفت شود. آمالگام نسبت به مواد ترمیم کننده دیگری مانند کامپوزیتها داراي طول عمر زياد است. طبق مطالعشی در سال 1989 بیشتر آمالگامها 10 تا 12 سال طولانی می توانند در حالی که کامپوزیتهای دندانی نصف طول عمر می کنند . هر چند این اختلاف با کاهش کارایی بر روی ترکیبات شیمیایی فیزیکی کاهش یافته است.

مناقشه بر سر سمیت آمالگام

 بسیاری از مردم از وجود جیوه در آمالگامی بی خبرند.  و این موضوع مهمترین موضوعی است که اخیرا در تدوین نشریه FDA منتشر شده است.  سازمان جهانی بهداشت گزارش داد که جرم حاصل از آمالگام، 5٪ کل انتشار انتشار جیوه را تشکیل می دهد که هنگامی که با استفاده از آمالگام جیوه حاصل از آزمایشگاه ها و دستگاه های پزشکی جمع آوری به 53٪ می رسد. تفکر  می تواند رهاش جیوه ب  از سال 2008 استفاده از آمالگام در سوئد و نروژ و فنلاند محدود شده است و کمیته اداره غذا و داروی آمریکا (اداره غذا و دارو) (FDA) درباره ایمنی آن، اظهار نظر مثبتی نکرد.

شورای انجمن دندانپزشکی آمریکا در یک سری کارهای علمی نتیجه گرفت که آمالگام و کامپوزیت برای دندان زیان نداشته و برای تریم آن موثرند. این مطالعه نشان داد که پر کردن دندان با آمالگام هیچ آسیبی به فرد وارد نمی کند  آزمایش های هفتگی بالینی اخیر هیچ مدرکی برای عروسی شناختی یا کلامی مرتبط با آمالگام در کودکان 5 تا 7 سال نشان نداد.

در دو دهه اخیر مشخص شده است که این ماده به طور پیوسته جیوه را در حفره دهان متصاعد می کند. این فعالیت در فعالیت هایی مانند جوش خوردن، جویدن، نوشیدن مایعات داغ و تنفس افزایش می یابد  همچنین آزاد سازی جیوه  جیوه جذب شده توسط ریه وارد خون می شود و در اندام های مختلف مانند کلیه، مغز و کبد توزیع می شود. جیوه اثراتی نیز بر قلب است و با افزایش پراکسید هیدروژن باعث از بین رفتن گلوتاتیون می شودو با اثر بر روی پراکسیون لیپید باعث ع  البته مطالعات انجام شده نشان می دهد مقدار جیوه ای که روزانه از آمالگام آزاد می شود بسیار کمتر از حد تعیین مجاز است شده توسط سازمان بهداشت جهانی است

منبع : آمالگام دندانی


بیشتر بخوانید : درمان ریشه


آمالگام دندان چیست؟

آمالگام دندان ترکیبی از فلزات است که مواد پرکننده محبوب و موثر در دندانپزشکی در 150 سال گذشته بوده است. اگرچه گاهی اوقات “آمالگام نقره ای” نامیده می شود، آمالگام در واقع ترکیبی از فلزات است. این شامل نقره، جیوه، قلع و مس می شود. همچنین ممکن است مقدار کمی از روی، انیدوم یا پالادیوم استفاده شود.

در حال حاضر می توان مواد دندانی را برای بازگرداندن دندان ها استفاده کرد. بنابراین، آمالگام کمتر از گذشته استفاده می شود. با این حال، مواد جدیدتر را نمی توان برای همه شرایط استفاده کرد. آمالگام ارزان تر از مواد دیگر است. همچنین با گذشت زمان، به ویژه در دندان هایی که تحت فشار زیادی قرار می گیرند و از جویدن می پوشند، بهتر است.

آمالگام چقدر امن است؟

میلیون ها نفر از پرپشت آمالگام دارند. در معرض جیوه در آمالگام نگران کننده است.

بسیاری از مطالعات مربوط به ایمنی پر کردن آمالگام صورت گرفته است. در سال 2009 اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) این تحقیق را ارزیابی کرد. هیچ دلیلی برای محدود کردن استفاده از آمالگام یافت نشد. FDA به این نتیجه رسید که پر کردن آمالگام برای بزرگسالان و کودکان سنین 6 و بالاتر امن است.

با این حال، برخی از گروه ها از FDA مجددا درخواست کردند. این بررسی در حال انجام است.

ترکیب بندی

آمالگام دندان توسط مخلوط کردن جیوه مایع با آلیاژ ساخته شده از نقره، قلع و ذرات جامد مس تولید می شود.  مقدار کمی از روی، جیوه و دیگر فلزات ممکن است در بعضی از آلیاژها باشد.  این ترکیبی از ذرات جامد به عنوان آلیاژ آمالگامی شناخته شده است.  ترکیب ذرات آلیاژی توسط استاندارد ایزو (ISO 1559) برای آلیاژ آمالگام دندانی به منظور کنترل خواص آمالگام مجموعه ای از قبیل خوردگی و گسترش تنظیم می شود. مهم است که تفاوت بین آمالگام دندانی و آلیاژ آمالگام که به صورت تجاری تولید و فروش می شود، به عنوان کوچک کردن ساندویچ، ذرات اسفروئیدی یا ترکیبی از این، مناسب برای مخلوط کردن با جیوه مایع برای تولید آمالگام دندان است. آمالگام به طور معمول برای دندان های مستقیم، دائمی، خلفی و برای ترمیم های بنیادی بزرگ یا هسته ها استفاده می شود که پیشگامان قرار دادن تاج هستند .

واکنش بین جیوه و آلیاژ هنگامی که با هم مخلوط می شود، واکنش آمیزشی نامیده می شود.  این امر موجب تشکیل یک توده عملیاتی خاکستری نقره ای می شود که می تواند به حفره ها تبدیل شود. پس از خنک شدن، آمالگام دندانی برای تولید ویژگی های مورد نیاز آناتومیک حک شده و سپس با زمان سخت می شود. در سال قبل از سال 1986، ترکیب استاندارد آلیاژ به عنوان آلیاژ آمالگام معمولی نامیده می شود. به تازگی (پس از 1986) تغییر در استاندارد ترکیب آلیاژ به دلیل درک بهتر روابط ساختار و اموال برای مواد وجود دارد.  آلیاژ آمالگام معمولی معمولا شامل نقره (~ 65٪)، قلع (~ 29٪)، مس (~ 8٪) و سایر فلزات ردیابی است. آلیاژ آمالگام فعلی شامل نقره (40٪)، قلع (32٪)، مس (30٪) و دیگر فلزات است. 

متالورژی آمالگام

آمالگام دندان

آمالگام دندان

برای ساخت یک پر کردن آمالگام، دندانپزشک از یک دستگاه مخلوط برای مخلوط کردن قطعات تقریبا مساوی (به صورت توده) از تراشه های یک آلیاژ پایه نقره با جیوه استفاده می کند تا رطوبت کاملا مرطوب شود. آلیاژ نقره معمولا 40-70٪ Ag، 25-29٪ Sn، 2-40٪ Cu و 0-2٪ Zn (زمانی که آلیاژ فرموله شده است. Zn مخلوط کننده است و عمدتا در طی ذوب مصرف می شود و به عنوان اکسید از دست می رود) . دندانپزشک توده پلاستیکی را قبل از قرار دادن در مخزن بسته می کند. آمالگام در طول تنظیم 6-8 ساعت ≈1.1٪ افزایش می یابد.

ساختار نهایی یک کامپوزیت ماتریس فلزی است، که در آن γ1، η و γ2 فاز، یک ماتریس برای آلیاژ اصلی غیر قابل واکنش، منهای فاز β-فاز واکنش سریع و Sn است.


بیشتر بخوانید : لمینت دندان


خواص آمالگام

آمالگام مخلوطی از دو یا چند فلزی (آلیاژ) با جیوه است که اولین بار توسط تقطیر برای حذف ناخالصی ها پاک شده است.  در حال حاضر، اجزای اصلی آلیاژ، قلع و مس نقره هستند. ترکیب پودر آلیاژی توسط استاندارد ایزو برای آلیاژ آمالگام دندان (ISO 1559) برای کنترل خواص آمالگام کنترل می شود. 

تغییر شکل پلاستیک (خزش)
تغییر شکل خزش یا پلاستیک زمانی رخ می دهد که تحت فشارهای داخل دهانی مانند جویدن و آسیاب کردن قرار گیرد. خزش باعث می شود که آمالگام جریان داشته باشد و از حاشیه حفره تشکیل شود که لبه های غیرقابل پشتیبانی را تشکیل می دهد. [‘Ditch’ در اطراف حاشیه های بازسازی آمالگام شکل می گیرد و موجب شکستگی می شود.  فاز γ2 آمالگام عمدتا برای مقادیر بالای خزش می باشد. 

خوردگی

خوردگی زمانی رخ می دهد که یک سلول الکترولیتی از آند و کاتد در حضور الکترولیت ایجاد شود. ساختار چند فاز آمالگامی دندانی می تواند به عنوان یک آند یا کاتد با بزاق به عنوان الکترولیت کمک کند.  خوردگی می تواند بر ساختار و خواص مکانیکی آمالگامی دندانپزشکی کودکان تاثیر بگذارد. در آمالگام معمولی، فاز γ2 واکنش پذیری بیشتری دارد و به راحتی آنزیم را تشکیل می دهد.  این باعث تخریب محصولات خوردگی و جیوه می شود. برخی از جیوه به سرعت با آلیاژ غیر واکنش ترکیب شده و بعضی از آنها مصرف خواهند شد. شانس کوبیدن بیشتر افزایش می یابد. آمالگام غنی شده با مس حاوی فاز γ2 کم یا بدون وجود دارد.فاز مس-قلع که جایگزین γ2 در این مواد می شود، هنوز فاز فرسایش در آمالگام است . با این حال، خوردگی بسیار کمتر از آمالگام معمولی است. 

با وجود این، تصور می شود که خوردگی در واقع یک مزیت بالینی را ارائه می دهد.  محصولات خوردگی در رابط دندان آمالگامی جمع آوری و microgap (شکاف حاشیه ای) را که موجب کاهش ریزنشت می شود، پر می کند.  با این حال، هیچ گزارش ای از افزایش نشتی حاشیه ای برای آمالگام های غنی شده با مس وجود ندارد که نشان می دهد که مقادیر کافی از محصول خوردگی برای مهر و موم کردن حاشیه تولید می شود. 

ریزنشت نشت مقدار کمی از مایعات، باقی مانده ها و میکروارگانیسم ها از طریق فضای میکروسکوپی بین بازسازی دندان و سطح مجاور تهیه حفره است. ریزنشت می تواند پوسیدگی های مکرر را به خطر بیندازد.

source

دیگر مقالات مفید کلینیک دندانپزشکی تاج :

روش صحیح استفاده از نخ دندان

ونیر کامپوزیت ونیر – کلینیک دندانپزشکی تاج

ایمپلنت و انواع کاشت ایمپلنت دندان

ساختمان دندان

جهت رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تاج اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر مقالات این سایت اینجا کلیک کنید

کلینیک دندانپزشکی – ایمپلنت – ونیر – دندانپزشکی کودکان – ارتودنسی دندان

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.