02144444103
مزایا و معایب ونیر دندان چیست؟

مزایا و معایب ونیر دندان چیست؟

23 خرداد 99 ونیر

ونیر دندان یا روکش دندانپزشکی قطعات نازکی از پرسلن، رزین یا مواد کامپوزیتی هستند به جهت مسائل زیبایی شناختی یا زیباسازی طرح لبخند به سطح دندان های شما متصل میشوند. امروزه از این روکش ها به صورت گسترده برای طراحی لبخند و دگرگون کردن ظاهر دندان استفاده میشود. در این مقاله با تعدادی از مهمترین مزایا و معایب ونیر دندان آشنا خواهید شد.

کاربرد ونیر دندان چیست؟ چه کسی کاندید روکش دندان است؟

قبل از برشمردن مزایا و معایب ونیر دندان به صورت مختصر در ادامه با ویژگی ها و شرایط کسانی که واجد شرایط هستند آشنا خواهید شد. از این روکش ها به قصد و اهداف زیر استفاده میشود:

 • بستن فواصل بین دندان ها
 • بلند نشان دادن دندان های کوتاه
 • بهبود ظاهر دندان هایی که به صورت جزئی کج هستند
 • پنهان کردن دندان هایی که دچار تغییر رنگ دائمی و غیر قابل بازگشت هستند
 • و …

انواع ونیر دندان: آشنایی با مهمترین انواع روکش های دندانی

زمانی که برای اصلاح طرح لبخند به مطب یک دندانپزشک زیبایی مراجعه میکنید او ممکن است از انواع روکش ها برای این منظور استفاده کند. رایجترین انواع آن عبارتند از:

روکش پرسلن (لمینت دندان)

روکش های پرسلینی یا لمینتی کاملا منحصر به فرد هستند به طوری  که لمینت ساخته شده برای هر دو دندان از هم متفاوت است. لمینت دندان به صورت سفارشی ساخته میشود و با کمک سیمان دندانپزشکس مخصوص و نور ماوراء بنفش روی دندان ها اعمال میشود. قیمت لمینت دندان به نسبت قیمت ونیر کامپوزیت و سایر روکش های دیگر گران تر است اما به همان اندازه با کیفیت و ماندگارتر هستند.

روکش های کامپوزیت (ونیر کامپوزیت)

ونیر کامپوزیت ها از همان موادی ساخته شده است که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد. از کامپوزیت دندان برای ترمیم مشکلات جزئی و ظاهری دندان مانند ترک خوردگی یا لب پر شدن دندان استفاده میشود. این روکش ها کاملا مشابه با لمینت های دندانی هستند اما از قیمت کمتری برخوردارند.

روکش های فوری (ونیر فوری)

این روکش ها را می توان هنگام مشاوره در همان قرار ملاقات اول برای ترمیم دندان های ترک خورده یا مشکل دار استفاده کرد. آماده سازی این روکش ها بسیار آسان است و نیازی به چند جلسه ویزیت نیست. هزینه ونیر دندانی فوری بسیار کمتر از سایر روکش ها است.

روکشهای برگشت پذیر

لمینت ها طی یک پروسه غیرقابل بازگشت به دندان ها متصل میشوند. یعنی مقداری از مینای دندان را تراش میدهند. به این معنی که برای محافظت از دندان حتما باید تا آخر لمینت داشته باشید. اما برخی از روکش  ها ترکیبی از لمینت و روکش های فوری هستند یعنی طوری طراحی شده اند که میتواند هر زمان که شخص خواست آن ها را بردارد بدون اینکه آسیبی به دندان هایش برسد. این روکش ها در دسته ونیر ارزان قیمت هستند.

مزایای ونیر دندان چیست؟

پیش از برشمردن معایب اجازه دهید تعدادی از مزایای آن را ذکر کنیم. مهمترین مزایای ونیر دندان که باعث شده تعداد زیادی از همموطنانمان رو به این روش زیبایی دندان بیاورند عبارتند از:

 • یکی از فواید و مزایای ونیر دندان این است که به بهبود طرح لبخند افراد کمک میکند و در واقع مهمترین فاکتور برای درخشان و سفید شدن لبخند شما هستند.
 • اغلب ونیرها کاملا همرنگ دندان هستند و کسی متوجه مصنوعی بودن آن ها نخواهد شد مگر اینکه از قبل طرح لبخند شما مشکل اساسی داشته باشد.
 • روکش ها مستقیما و طی یک جلسه به دندان های شما متصل میشوند و لازم نیست مانند سایر روش های دندانپزشکی مانند ارتودنسی دندان هرچند ماه یکبار تنظیم شوند.
 • مراقبت از آن ها مشابه مراقبت از ایمپلنت دندان ساده است و درست ماند مراقبت از دندان های طبیعی خودتان است.
 • به دلیل اینکه میتوانند کج بودن جزئی دندان ها را برطرف کنند به ارتودنسی کوتاه مدت یا ارتودنسی فوری شهرت دارند.

معایب ونیر دندان چیست؟

چیزی که تا اینجا خواندید آشنایی جزئی و مزایای ونیر دندان بود. ادامه مقاله را بخوانید تا با تعدادی از معایب ونیر دندان نیز آشنا شوید.

مهمترین معایب ونیر دندان عبارتند از:

 1. تفاوت رنگ با دندان های روکش نشده با روکش شده

دندان های طبیعی ما به مرور زمان دچار تغییر میشوند. یکی از تغییرات ایجاد شده برای دندان های ما در گذر زمان تغییر رنگ، شکل و  اندازه است اما دندان هایی که ونیر شده اند بدون تغییر و به رنگ سفید باقی میمانند. در چنین وضعیتی اگر بیش از حد لبخند بزنید تفاوت دندان های طبیعی و روکش نشده با دندان هایی که روکش شده اند به راحتی قابل تشخیص است مگر اینکه همه دندان ها را با ونیر لمینت یا ونیر کامپوزیت و .. بپوشانید.

 1. چکاپ های منظم دندانپزشکی

برای اینکه اطمینان حاصل شود که روکش های دندانی شما به خوبی کار میکنند و در روند بهداشت دهان و دندان شما مشکلی پیش نیاید باید به کلینیک دندانپزشکی زیبایی خود مراجعه کنید. البته این مورد را به این خاطر در فهرست معایب ونیر دندان گنجاندیم که اغلب افراد دوست ندارند مکررا به دندانپزشک مراجعه کنند.

 1. مستعد ترک خوردن هستند (از بدترین معایب ونیر دندان)

البته این موضوع در خصوص همه ونیرهای دندانی صادق نیست زیرا برای مثال لمینت ها استحکام بالایی دارند و به سختی ترک میخورند. اما اگر بخواهیم استحکام آن ها را نسبت به تاج دندان یا پر کننده های سفید دندان بسنجیم قطعا از استحکام کمتری برخوردارند.

 1. برای هر کسی مناسب نیستند

هرچند که ونیرهای دندانی بلاخص لمنیت دندان و ونیر کامپوزیت ها به خوبی اغلب عیوب ظاهری دندان را میپوشانند اما برای به هر کسی توصیه نمیشود. کسانی که عادات نامناسبی مانند جویدن ناخن، جویدن یخ، دندان قروچه و مسائلی از این دست دارند به هیچ عنوان کاندید ایده آلی برای روکش های دندانی نیستند.

 1. اگر این مشکلات را دارید روکش دندان به درد شما نمیخورد

کسانی که یکی از شرایط زیر یا مشابه آن را دارند باز هم کاندید ونیردندان نیستند و باید برای اصلاح یا بهبود طرح لبخند خودشان از سایر روش های دندانپزشکی زیبایی استفاده کنند:

 • بیماری لثه
 • تحلیل بیش از اندازه مینای دندان
 • عفونت مکرر لثه یا دندان
 • آبسه دندانی
 • دندان های بسیار کج
 • کسانی که بیش از چند دندان خود را از دست داده اند (این اشخاص بهتر است ابتدا یک روش جایگزین دندان مانند ایمپلنت، پروتز یا بریج را امتحان کنند)
 • و …

کجا ونیر دندان انجام دهم؟

کسانی که در تهران یا کرج هستند و مایل هستند برای اصطلاح طرح  لبخند خود به یک کلینیک باتجربه و مجهز مراجعه کنند میتوانند به کلینیک تخصصی تاج دنتال مراجعه کنند. کلینیک ما در غرب تهران است و به نوعی شناخته شده ترین کلینیک دندانپزکشی جنت آباد است. اگر سوالی در این خصوص دارید زیر همین پست و اگر میخواهید اقدام به نصب انواع ونیر دندان مانند لمینت یا کامپوزیت کنید میتوانید روی لینک دریافت نوبت آنلاین کلیک کنید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟