02144444103

ونیر کامپوزیت مستقیم چیست؟

20 خرداد 99 کامپوزیت مقالات

دایرکت ونیر کامپوزیت یا روکشهای کامپوزیت مستقیم (Direct composite veneers) جایگزین ارزانتری برای سایر انواع روکشهای دندانی مانند روکش پرسلنی (لمینت دندان) و روکشهای آماده بدون تاخیر (مانند لومینیرز و تینیرز) است. این ونیر های دندانی از ترکیبی از مواد ساخته شده اند که هزینه ها را کاهش می دهد و آنها را به یک جایگزین مقرون به صرفه تبدیل می کند. در واقع هرکسی که نیازمند روکش دندان است اما هزینه و توان مالی ونیر دندان گرانقیمت را ندارد، میتواند روی ونیر کامپوزیت مستقیم حساب باز کند. در این مقاله اطلاعات کاملی درباره این روکش های دندانی خواهید خواند.

ونیر کامپوزیت مستقیم چیست؟

ونیر کامپوزیت هایی که کلمه مستقیم را یدک میکشند در واقع روکش هایی هستند که برای ساخت آن ها از بیش از یک نوع ماده استفاده میشود. به عبارتی در این روکش ها علاوه بر کامپوزیت یک یا چند ماده دیگر نیز وجود دارند. به همین خاطر قیمت ونیر کامپوزیت مستقیم به مراتب کمتر از روکش های دیگر است. به این ونیر ها کامپوزیت باندینگ مستقیم نیز گفته میشود.

مزایای ونیر کامپوزیت مستقیم چیست؟

هرچند که این روکش ها از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند اما هر نوع عیب و ایراد ظاهری دندان را نمیتوانند ترمیم کنند. به عبارتی کسی که میخواهد به طور اساسی طرح لبخند خود را تغییر دهد بهتر است به جای ونیر کامپوزیت مستقیم، نمونه غیرمستقیم و لمینت ها را انتخاب کند. با این حال این روکش ها برای ترمیم شکستگی ها، ترک خوردگی یا لب پر شدن جزئی دندان ها بسیار ایده آل هستند.

به عبارتی اگر طرح لبخند شما چندان نیازمند تغییر نیست و تنها به صورت جزئی مشکل دارد میتوانید به جای صرف هزینه برای لمینت ها و کامپوزیت های غیرمستقیم که گران هستند از ونیر کامپوزیت غیر مستقیم استفاده کنید. بنابراین هرکسی میتواند کامپوزیت ونیرهای  مستقیم را داشته باشد.

معایب ونیر کامپوزیت مستقیم چیست؟

  1. کیفیت کمی دارند

در مقایسه با مزایای کامپوزیت ونیر مستقیم، معایب آن به مراتب بیشتر است. آن ها شاید در ظاهر ارزان باشند اما هیچگاه به اندازه سایر انواع روکش ها یا ونیرهای دندانی بادوام و ماندگار نیستند. به عبارتی به خاطر بکار رفتن متریال مختلف در این روکش ها، آنچنان که باید دوام ندارند. به قول معروف هر چقدر پول بدهی همانقدر آش میخوری. یعنی چون هزینه پایینی دارند قابل مقایسه با روکش های دیگر نیستند و معایبشان بیشتر است.

  1. طول عمری کمی دارند

این روکش ها دوام کمی دارند بنابراین دیر یا زود باید منتظر تعویض آن ها باشید. برای هر بار تعویض نیز ما باید هزینه کنید. در طرف مقابل لمینت ها کاملا برعکس هستند یعنی شما مجبورید هزینه لمینت زیادی بدهید در عوض برای 20 سال  از آن ها استفاده میکنید. برعکس لمینت دندان، طول عمر و ماندگاری ونیر کامپوزیت مستقیم بیشتر از 2 سال نیست.

  1. رنگ پذیر هستند

به علاوه آنها نسبت به سایر روکش ها مستعد رنگ آمیزی یا تغییر رنگ هستند. علاوه بر این ضعف نسبی آنها باعث میشود که شکنندگی آن ها بیشتر باشد و باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. بنابراین باز هم تکرار میکنم که اگر به دنبال ایجاد یک تغییر اساسی در طرح لبخند خودتان هستید حتما روی سایر روکش ها حساب کنید.

نحوه نصب این روکش ها چگونه است؟

روکش های کامپوزیت مستقیم معمولا طی دو مرحله نصب میشوند که هر دو مرحله در ادامه توضحح داده شده است.

مرحله اول

مرحله 1 شامل برخی اقدامات آماده سازی میشود. طی این مرحله دندان باید آماده نصب روکش شود. برای همین منظور دندانپزشک زیبایی با کمک یک مته مخصوص دندان را آماده میکند. این کار به صورت تراشیدن ضخامت بسیار نازکی از دندان شما و تحت بی حسی موضعی است. در این مرحله حتما باید ونیر و دندان از لحاظ شکل، رنگ و اندازه با هم هماهنگ شوند و تا این اتفاق نیافتد نصب شروع نخواهد شد.

پس از آماده شدن دندان، اکنون نوبت به گرفتن قالب دندانی است. برای اینکار قالب های دقیقا هم شکل و هم اندازه دندان شما ساخته میشود. قالب برداشته شده برای ساخت ونیر کامپوزیت مستقیم شما به لابراتوار فرستاده میشود. تا زمان آماده شدن روکش ها دندان های شما با کمک روکش های موقت پوشانده میشود.

مرحله دوم

طی مرحله دوم روکش هایی که در لابراتوار ساخته شده اند باید به دندان آماده شده شما متصل شوند. روکش های موقتی که طی جلسه پیش به دندان شما متصل شد اکنون برداشته میشوند.

قبل از نصب روکش های اصلی، دندانپزشک زیبایی سطح دندان های شما را تمیز میکند. سپس چسپ یا ماده مخصوصی را روی سطح دندان قرار میدهد تا ونیرها روی آن قرار گرفته و محکم شوند. پس از اینکه ونیر کامپوزیت مستقیم نصب شد با کمک نور سردی، چسپ سفت شده و ونیر کامپوزیت نیز روی سطح دندان محکم میشود. در قدم نهایی دندانپزشک زیبایی اقدام به تمیز کردن دندان ها میکند.

در خصوص روکش های دندانی سوالی دارید؟

چنانه در رابطه با انواع روکش های دندانپرشکی سوالی دارید میتوانید سری به مقالات وبسایت تخصصی دندانپزشکی تاج دنتال باتجربه ترین کلینیک دندانپزشکی جنت آباد بزنید و از گنجینه مطالب آن استفاده کنید. اگر وقت مطالعه ندارید میتوانید سوالات خود را زیر همین پست مطرح کنید تا در اولین فرصت توسط متخصصان دندانپزشکی پاسخ داده شوند و اگر میخواهید برای نصب ونیر دندانپزشکی اقدام کنید میتوانید روی لینک دریافت نوبت آنلاین کلیک کنید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟