02144444103
فرق لمینت دندان و لومینیرز چیست؟

فرق لمینت دندان و لومینیرز چیست؟

17 خرداد 99 زیبایی لمینت مقالات

هم لمینت دندان و هم لومینیرز دو نوع روکش دندانی هستند که اصلاحا به هر دو ونیر گفته میشود. در عین اینکه هر دو روکش هستند اما تفاوت های زیادی با هم دارند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت و فرق لمینت دندان و لومینیرز بپردازیم. برای این منظور هر دو را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

همه چیز درباره ونیر ها (لمینت ها)

روکش ها به طور کلی به عنوان یک راه حل زیبایی و یا ترمیمی برای بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند است. نصب این روکش ها توسط دندانپزشکان زیبایی دندان انجام داده  میشود و استفلاده از آن ها طی چند سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است. ما چند نوع روکش یا ونیر دندان داریم که در ادامه به معرفی مشهورترین ونیر دندان یعنی لمنیت خواهیم پرداخت.

در برابر لکه و رنگ مقاوم هستند

مقاومت در برابر لکه و رنگ یک فرق لمینت دندان و لومینیرز است. دندان ها با وجود لمینت دندان در ایده آل ترین حالت ممکن قرار دارند زیرا 3 ویژگی سفید، درخشان و زیبا بودن را یکجا به دست خواهند آورد. هر چند که لمنیت ها، ونیرهایی مشابه مینای دندان هستند اما از لحاظ ساختاری از مینا متفاوت بوده و متخلخل نیستند. از همین روی نسبت به لکه و رنگ مقاوم بوده و به سختی دچار تغییر رنگ خواهند شد. برآوردها نشان میدهد که لمینت ها دست کم تا 5 سال دچار تغییر رنگ نمیشوند اما در صورت عدم رسیدگی به موقع، ممکن است لبه ها و مرز لمینت ها دچار تغییر رنگ جزئی شود.

به خوبی دندان های شکسته و تغییر رنگ داده شده را پوشش میدهند

فرق لمینت دندان و لومینیرز محدود به مقاومت در برابر لکه نیست. لمینت دندان قادر است به خوبی دندان هایی که دچار تغییر رنگ دائمی شده و به هیچ روشی سفید نمیشوند را پنهان کند این رحالی است که قدرت مانور لومینیرز کمتر است. البته پنهان کردن این دندان ها تنها کاربرد لمینت ها نیست و اصولا این نوع ونیر دندان قادر است مشکلات دندانی زیر را نیز ترمیم و پوشش دهد:

  • دندان های کج
  • کوتاه و بلند بودن دندان
  • وجود فاصله و گپ بین دندان ها
  • لب پر بودن یا ترک خوردن دندان
  • دندان شکسته

فرآیند لمینت گذاری دندان معمولا کمی طولانی است

نصب ونیر ها (مخصوصا لمینت دندان) طی یک فرآیند چند مرحله ای انجام می شود که مطابق با شدت وضعیت مدت زمان نصب نیز متفاوت خواهد بود. پس از یک جلسه مشاوره، دندانپزشک شما سطح رویی دندان ها یا همان لایه مینا را کمی تراش داده تا آماده نصب لمینت دندان شوند.(برای نصب ونیر دندان لازم است ضخامت دندان شما نازک تر شده تا روکش به خوبی در جای خود قرار گرفته و طبیعی به نظر برسد. حال آنکه لومینرز کمی متفاوت است. پس تفاوت زمان انجام پروسه را نیز یک فرق لمینت دندان و لومینیرز بدانید)

در مرحله بعدی دندانپشک زیبای از دندان های شما (دندان های تراش خورده) قالب میگیرد و به لابراتوار میفرستد. 2 تا 4 هفته طول خواهد کشید تا لمینت های مخصوص دندان های شما آماده شوند. تا آماده شدن لمنیت ها، دندانپزشک دندان های تراش خوره شما را به منظور محافظت با کمک روکش های موقت کاور میکند.

لمنیت ها بعد از حداکثر 4 هفته آماده شده و طی یک جلسه با کمک مواد مخصوص به دندان های شما متصل میشوند.

نصب لمینت دندان برگشت ناپذیر است

به یاد داشته باشید که شما برای نصب لمینت نیاز دارید که لایه محافظ دندان هایتان (مینا) را خراش یا تراش دهید. وقتی مینا کم ضخامت شود دندان شما حساس میشود. بنابراین باید تا پایان عمر لمینت داشته باشید. پس زمانی که لمینت کردید باید همیشه آن را داشته باشید. البته زمانی که این روکش آسیب میبیند توسط دندانپزشک زیبایی یا ترمیم دندان، دوباره باید لمینت نصب کنید. توجه کنی  زمانی که ونیر دندانی مانند لمنیت دارید باید با دقت و به طور منظم مسواک زده و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید زیرا اگر چنین نکنید در معرض بیماری لثه قرار خواهید گرفت.

طول عمر نسبتا زیادی دارند

طول عمر لمینت دندان بین 8 تا 10 سال برآورد میشود. اما اگر بخواهید به خوبی و در بهترین شرایط به بهداشت دهان و دندان خودتان رسیدگی کنید میتوانید تا 20 سال نیز از وجود لمینت ها بهره ببرید. اما بعد از این مدت شما باید آن ها را تغییر دهید. طول عمر هر دو روکش نیز فرق لمینت دندان و لومینیرز است.

هزینه زیادی دارند

قیمت لمینت ها به نسبت سایر روکش ها یا ونیرهای دندانی بالاتر است. قمیت لمینت دندان به طور میانگین و به ازای هر دندان در جهان چیزی بین 950 تا 2500 دلار متغیر است. اگر برای بیش از یک دندان بخواهید لمینت نصب کنید مجبور خواهید بود هزینه زیادی پرداخت کنید.

تفاوت و فرق لمینت دندان و لومینیرز : همه چیز درباره لومینیرز

لومینیرزها هم نوعی روکش دندان یا ونیر هستند با این تفاوت که توسط یک شرکت یا لابراتوار خاص ساخته شده و دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. میتوان گفت که لومینیرزها در اصل یک برند روکش دندان هستند. به این ونیرها معمولا ونیر یا روکش آماده میگویند و به مراتب نازک تر و ظریفتر از لمیمنت دندان هستند. برای درک تفاوت و فرق لمینت دندان و لومینیرزها بهتر  است برخی از ویژگی های این روکش ها را نیز بدانید.

از سایر  ونیرها شفاف تر هستند

دقیقا مانند سایر ونیرها دندانپزشک زیبایی از لومینیرزها  برای پنهان کردن و پوشاندن دندان های دچار تغییر رنگ و دارای شکل غیرطبیعی استفاده میکند. آن ها هرچند نازک هستند اما ظاهری شبیه به  لمینت ها دارند.  با این وجود چون خیلی نازک و ظریف هستند اگر دندان کسی خیلی دچار تغییر رنگ شده باشد توصیه میشود که به جای لومینیرز از لمینت یا سایر روکش های دندانی استفاده کند زیرا در این حالت رنگ دندان در پشت لومینیرز قابل مشاهده خواهد بود.

نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارند

ما برای نصب سایر روکش‌ها معمولا نیاز داریم که بخشی از ضخامت مینای دندان را تراش دهیم تا جا برای روکش باز شده و طبیعی به نظر برسد. اما از آنجا که ونیر لومینیرز بسیار نازک است معمولا نیازی به تراشیدن مینای دندان نداریم. به همین دلیل انجام یا نصب این روکش ها قابل بازگشت است به این معنی که شخص هر گاه بخواهد لومینیرها را بردارد میتواند بدون آسیب به مینای دندان اینکار را انجام دهد. حال آنکه ما در خصوص لمینت دندان چنین چیزی نداریم. بنابراین برگشت پذیری با عدم بازگشت پروسه نیز فرق لمینت دندان و لومینیرز است.

نصب آن ها آسان بوده و مدت زمان کمی نیاز دارد

دقیقا مشابه نصب سایر روکش های دندانی، نصب لومینیرز نیز نیازمند دو جلسه است که معمولا جلسه اول به مشاوره، ارزیابی و تهیه قالب از دندان های شما اختصاص داده میشود. بعد از قالب گیری، نوبت به ساخت لومینیرز منحصر به فرد شما میرسد که توسط لابراتوار ساخته میشود. و آماده شدن آن چیزی بین 2 تا 4 هفته زمان نیاز دارد.

برعکس نصب لمنیت ها که در جلسه اول مینای دندان تراش داده میشود و تا آماده شدن لمینت روکش موقت نصب میشود، ما برای لومینیرز چنین چیزی نداریم و از روکش موقت استفاده نمیکنیم چون مینا تراش نخورده است.

ماندگاری بالایی دارند

سازندگان لومینیرز ادعا میکنند که این روکش ها میتوانند بیش از 20 سال نیز دوام داشته باشند با این حال برخی دندانپزشکان معتقدند که این ونیرهای دندانی چیزی  بین 10 تا 20  سال ماندگار هستند و پس از آن نیازمند تعویض خواهند بود.

مقرون به صرفه هستند

هزینه و قیمت لومینیرز  چیزی بین 800 تا 2000 دلار است. (هزینه ها در کشور ما متغیر  است و شاید کمتر باشد.) البته قیمت لومینیرز ذکر شده به ازای هر واحد دندان است. از آنجا که نصب لومینیرزها در حوزه دندانپزشکی زیبایی است و هیچ توجیه پزشکی ندارد لذا، هزینه آن را نیز به هیچ عنوان نمیتوان  از بیمه درخواست کرد زیرا اصولا بیمه ها تنها کارهای درمانی و پزشکی را تحت پوشش  قرار میدهند. و در آخر تفاوت هزینه و قیمیت را نیز به عنوان فرق لمینت دندان و لومینیرز حتما در نظر داشته باشید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟