02144444103
آدامس

آدامس از دیدگاه دندانپزشکی

18 اسفند 98 دانستنی ها مقالات

یکی از عادت‌های متداول بسیاری از افراد جویدن آدامس است و جزء تنقلاتی است که بین افراد دارای طرفداران زیادی است. اما همین کوچک جویدنی دارای خواص جویدنی نیز می‌باشد. طبق مطالعاتی که انجام گرفته آدامس از نظر درمانی نوعی از شیرین کننده های به نام مانیتول، باعث بهبود روند بیماری پارکینسون و از بین بردن توده های خونی و مغزی می شود. همچنین شاید دیده باشید که افراد هنگام استرس جویدن آدامس را راه حلی برای کاهش استرس می‌دانند. بهبود حافظه علمی و افزایش توان یادگیری کوتاه مدت و بلند مدت از دیگر مزایای آن بیان شده است. اما از دیدگاه دندانپزشکی جویدن آدامس برای سلامت دندان‌ها نیز مفید است.

سلامت دندان‌ها با جویدن آدامس

اکثر افراد بر این باورند که جویدن آدامس برای دندان مضر است. اما برخی از دندانپزشکان معتقدند جویدن آدامس‌های بدون قند به خصوص بعد از غذا خوردن نه تنها به دندان‌ها هیچ آسیبی نمی‌رساند. بلکه در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندان مفید نیز هستند. همچنین باعث تولید بزاق می‌شود و بزاق عامل بیرون انداختن باکتری‌های درون دهان است.

آدامس

آدامس‌های بدون قند چگونه باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شوند؟

  • بعد از خوردن غذا محیط دهان اسیدی شده و در چنین شرایطی زمینه برای پوسیدگی دندان مساعد می‌شود. مصرف آدامس بدون قند می‌تواند این محیط اسیدی را خنثی کرده که این خود باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود.
  • باعث افزایش ترشح بزاق دهان شده و در نتیجه ترشح بزاق زیاد باعث از بین رفتن باکتری‌های دهان می‌شود.
  • عمل تمیز کردن مکانیکی سطوح دندان ها را انجام می دهد.

آدامس‌های فلوراید دار

آدامس‌هایی در بازار وجود دارند که به آدامس‌های فلورایددار معروف هستند. فلوراید را معمولا به آب آشامیدنی شهر‌ها و یا نمک، شیر و شکر اضافه می‌کنند. فلورايد پوسيدگي دندان را متوقف مي‌کند و همچنين پوسيدگي هايي را كه مراحل اوليه و ابتدايي خود را می‌گذرانند، ترميم مي‌کند. امروزه به آدامس‌های بدون قند فلوراید اضافه کرده‌اند. نتایج تحقیقات نشان داده که آدامس‌های بدون قند دارای فلوراید، در مقایسه با آدامس‌های بدون قند معمولی میزان پوسیدگی دندان را بیشتر کاهش می‌دهد. هنگامی که این آدامس‌ها را می‌جوید فلوراید از این آدامس جدا شده و بر روی سطح مینای دندان می‌نشیند سپس به تدریج جذب شده و مینای دندان شما را مقاوم می‌کند.

آیا آدامس برای دهان و دندان ضرر هم دارد؟

همیشه این طور نیست که آدامس برای دهان و دندان مفید باشد بلکه بسیاری از مواقع ممکن است مضر هم باشد. بسیاری از آدامس‌های طعم دار تند و دارچینی هستند و برخی از افراد به آنها آلرژی و حساسیت دارند. این حساسیت و آلرژی موجب ایجاد آفت یا سوختگی مخاط دهان می‌شود. همچنین جویدن آدامس با فشار زیاد و در طول چند ساعت در روز موجب خستگی وگرفتگی یا اسپاسم عضلات جونده می‌شود و ممکن است به مفصل فک شما آسیب وارد کند.

آدامس‌

تاثیر جویدن آدامس‌های حاوی قند

اغلب قند به کار رفته در ساختار آدامس قند ساکاروز است. باکتری‌هایی که در دهان وجود دارند ساکاروز را تجزیه کرده و به اسید تبدیل می‌کنند. اسید تولید شده منجر به نرم شدن مینای دندان، از دست رفتن مواد معدنی و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. تعداد دفعات جویدن آدامس، وضعیت سلامت دهان و دندان، نوع آدامس و زمان جویدن آدامس(جویدن آدامس قبل غذا اسید کمتری تولید می‌کند) در میزان آسیب وارد شده به دندان اثر دارند.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟