02144444103

دندانپزشک خوب کیست

25 بهمن 98 مقالات

یکی از رشته‌های پزشکی که در رابطه با سلامت دهان و دندان است دندانپزشکی است. حیطه تخصص دندانپزشک در بررسی علائم، پیگیری و درمان بیماری‌های دهان، دندان و لثه است. متخصصانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند با کمک تخصص و تجربه خود بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان را شناسایی می‌کنند. یک دندانپزشک خوب بعد از تشخیص و شناسایی مشکل مربوط به دهان و دندان با کمک تکنیک‌ها و ابزارهای مخصوص دندانپزشکی درمان را آغاز می‌کند.

چرا انتخاب بهترین دندانپزشک مهم است؟

از آنجایی که سلامت دهان و دندان در سلامت عمومی بدن تاثیر گذار است، بنابراین انتخاب دکتر دندانپزشک خوب و با تجربه بسیار مهم است. در ادامه این مقاله در رابطه با تاریخچه دندانپزشکی و خصوصیات یک دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی خوب مطالبی را آورده‌ایم.

تاریخچه دندانپزشکی در جهان و ایران

آرایشگران چینی و فرانسوی اولین افرادی بودند که به ارائه خدمات مربوط به دهان و دندان پرداختند. این افراد در واقع آرایشگرانی بودند که علاوه بر ارائه خدمات آرایشگری خدماتی نیز در رابطه با دهان و دندان ارائه می‌کردند. در سال 1400 انجام هرگونه خدمات دندانپزشکی توسط این افراد در فرانسه ممنوع شد. بنیانگذار و پدر علم دندانپزشکی (امبروس پر) فرانسوی بود که از آرایشگران و بهترین دندانپزشک دربار پادشاهی فرانسه بود.

در ایران نیز آرایشگران، شاگرد زرگرها و عطارها جزء اولین افرادی بودند که به ارائه خدمات دندانپزشکی پرداختند. بعدها کم‌کم آموزش علم دندانپزشکی توسط افرادی چون دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح که از پیشگامان این علم بودند، مطرح شد. تا به امروز که شاهد پیشرفت‌های زیادی در این رشته و تخصصی شدن شاخه‌های مختلف این رشته هستیم.

بهترین دکتر دندانپزشک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

همه ما برای داشتن دندان‌هایی سالم در طول عمر خود باید هر شش ماه یکبار به دکتر دندانپزشک مراجعه کنیم. رشته دندانپزشکی نیز مانند تمامی تخصص‌های دیگر دارای افراد متخصص و ماهر و یا افراد بی تجربه و نه چندان ماهر است. از ویژگی‌های یک دندانپزشک خوب به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

اخلاق و رفتار بهترین دکتر دندانپزشک

از ویژگی‌های یک دندانپزشک خوب داشتن اخلاق خوب است. به طوری که اعتماد و اطمینان بیمار را جلب کند. بسیاری از افراد از انجام درمان‌های دندانپزشکی احساس تنفر، ترس و اضطراب دارند. اما اگر رفتار دندانپزشک به گونه‌ای باشد که بیمار با اعتماد و خیالی آسوده‌تر مراجعه کند، ترس و استرس بیمار کم شده و با احساس امنیت و راحتی بیشتری به انجام درمان می‌پردازد. طبق تحقیقاتی که در سال 2010 در آمریکا صورت گرفته بیشترین شکایات و نارضایتی‌ها از دندانپزشکی از رفتار و اخلاق دندانپزشک بوده است. بنابراین پزشکی که اخلاق درست و برخورد مناسبی نداشته باشد را نمی‌توان بهترین دندانپزشک دانست.

تمایل و توانایی رعایت اصول کار در کار دندانپزشکی

از ویژگی‌های دیگر یک دندانپزشک توانایی و رعایت موارد بهداشتی در حین کار است. رعایت اصول استاندارد به منظور مراقبت و درمان بیماری‌های دهان و دندان از نکات ضروری و اصلی در کار یک دندانپزشک است. در صورت عدم رعایت این اصول استاندارد توسط دندانپزشک علاوه بر اینکه سلامت بیمار را به خطر می‌اندازد احتمال شکایت بیمار از دندانپزشک به مراجع قانونیرا نیز به همراه دارد.

دقت و توجه حین انجام کار دندانپزشکی

از ویژگی‌های یک دندانپزشک با تجربه و ماهر داشتن دقت بالا و توانایی شناسایی کوچکترین مشکلات دهان و دندان است. دندانپزشک خوب باید حتی مشکلاتی را که خود بیمار به آن دقت نکرده و یا پی نبرده است شناسایی و درمان کند.

داشتن مهارت بالا در همانگی بین چشم‌ها و دست‌ها

حرکات دست و چشم از مهمترین ویژگی‌های یک دندانپزشک است چراکه کار یک دندانپزشک با تجربه ابتدا دیدن با چشم‌ها و حرکات دست‌ها است. بنابراین دندانپزشک ماهر کسی است که به صورت خیلی ماهرانه و دقیق این هماهنگی را ایجاد کرده، و با دستان هنرمند و توانا بتواند کارهای ظریف دندانپزشکی را انجام دهد. در غیر اینصورت کوچکترین لغزشی منجر به ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیر می‌شود.

 

 

چطور یک دندانپزشک خوب را انتخاب کنیم؟

یکی از معیارهای مناسب برای انتخاب یک دندانپزشک خوب سابقه علمی و پژوهشی و خوش‌نام بودن دندانپزشک است. همچنین مهارت و تجربه نیز در انتخاب یک دندانپزشک خوب بسیار مهم است. هنگام مراجعه به یک دندانپزشک قبل از آن مشاوره و گفتگویی با مراجعین قبلی و خود دندانپزشک داشته باشید. همچنین از برطرف شدن نیازهای درمانی خود به بهترین شکل ممکن نزد یک دندانپزشک  مطمعن شوید.

توجه کلی و همه جانبه دندانپزشک به مشکلات بیمار و بررسی علل آن از مواردی است که یک دندانپزشک را نسبت به دیگران متمایز می‌کند. دندانپزشک برتر کسی است که توجه کافی به نیازهای روز جامعه داشته باشد.

چگونگی انتخاب یک مطب و کلینیک دندانپزشکی خوب

در کار دندانپزشکی به دلیل وجود حساسیت و اهمیت بالای کار، علاوه بر انتخاب یک دندانپزشک خوب انتخاب یک مطب و یا کلینیک دندانپزشکی خوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله فاکتورها و امتیازاتی که یک مطب دندانپزشکی خوب دارد عبارتند از:

  • یک کلینیک دندانپزشکی خوب همیشه باید آماده ارائه هر گونه مشاوره و پاسخگویی به سوالات بیماران باشد.
  • با وجود وبسایت‌ها و منابع آنلاین می‌توانید از تجربیات دیگران در مورد انتخاب یک کلینیک درمانی معتبر مطلع شوید.
  • از جمله مواردی که در انتخاب یک مطب و یا کلینیک درمانی باید مد نظر قرار بگیرد مسافت و زمان انتظار برای دریافت خدمات است.
  • یک مطب و بهترین کلینیک دندانپزشکی برای ارائه هر چه بهتر خدمات درمانی باید از تمامی تجهیزات و امکانات روز دنیا برخوردار باشد.
  • بهداشت و نظافت بهترین مطب دندانپزشکی یکی دیگر از معیارهای انتخاب یک کلینیک خوب است. یکی از مکان‌های انتقال عفونت و انواع ویروس‌های خطرناک مطب و کلینیک‌های دندانپزشکی است. بنابراین استرلیزه بودن و رعایت بهداشت در مکان‌های مربوط به دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران کجا است؟

انتخاب بهترین دندانپزشک تهران یا یک کلینیک دندانپزشکی خوب سلامت دهان و دندان شما را تضمین می‌کند. با توجه به موارد گفته شده در بالا کلینیک دندانپزشکی تاج با کادری مجرب و متخصص و دارا بودن تعدادی از بهترین دندانپزشکان خوب در تهران آماده ارائه هرگونه خدمات درمانی به شما عزیزان می‌باشد. از دیگر مشخصات کلینیک درمانی تاج انجام درمان‌های تخصصی مثل درمان‌های ارتودنسی با بهترین برخورد با بیماران، و ارائه خدمات در محیطی آرام و مدرن است.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.