02144444103
روش‌های اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند

روش‌های اصلاح طرح لبخند

14 بهمن 98 زیبایی مقالات

به زیباتر شدن لبخند اصلاح طرح لبخند می‌گویند. گاهی به دلایل مختلفی چون سایز نامناسب، به هم ریختگی و رنگ نامتناسب دندان‌ها لبخندتان ظاهر زیبایی ندارد. برای اینکه بتوانید اصلاح طرح لبخندی موفق داشته باشید شرط اول داشتن دندان‌هایی سالم و شرط دوم معاینه دقیق دندان‌ها توسط دندانپزشک است. اصلاح طرح لبخند جنبه درمانی نداشته بلکه یک روش زیبایی است.

امروزه با وجود خدمات دندانپزشکی ترمیم و زیبایی، گزینه‌های زیادی برای بهبود لبخند و افزایش اعتماد به نفس برای شما وجود دارد. با مراجعه به دندانپزشک و مشاوره برای هر یک از روش‌های مختلف ترمیمی و زیبایی روش مورد نظر را انتخاب کنید و به لبخند خود زیبایی را بازگردانید. در این مقاله ما به توضیح مختصری راجع به هر یک از روش‌های طرح لبخند پرداخته‌ایم.

سفید کردن یا بلیچینگ

دندان‌ها به دلایل مختلفی مثل مصرف بعضی مواد غذایی و یا استعمال دخانیات  تغییر رنگ داده و تیره و یا لک دار می‌شوند. وقتی لایه رویی دندان یعنی مینای دندان با گذشت زمان از بین برود لایه زرد زیرین آن یعنی دنتین نمایان شده و زیبایی دندان را از بین می‌برد. یکی از روش‌های موثر برای زیبا سازی دندان‌ها تغییر رنگ آنها به رنگ سفید است. یکی از این روش‌های سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ است. که در طی این روش درمانی تیره‌گی‌ها و رنگدانه‌هایی که با گذشت زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده و حتی بعضی بد رنگی‌های ژنتیکی را بر طرف کرده ودندان‌هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.

باندینگ یا ونیر کامپوزیت

باندینگ دندان یکی دیگر از روش‌های زیبایی دندان است که بهبود و زیباسازی ظاهر دندان‌های آسیب دیده به علت پوسیدگی، شکستگی، لب پر شدن، تراشیدگی و یا تغییر رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باندینگ دندان که به کمک مواد هم رنگ دندان که کامپوزیت‌های دندان یا ونیر کامپوزیت نام دارند، صورت می‌گیرد. بدین ترتیب است که این مواد با استفاده از چسب مخصوص روی دندان قرار گرفته و با نوری مخصوص در محل مورد نظر محکم می‌شود.

لمینت دندان

لمینت دندان لایه‌های ظریف و شیشه‌ای شکلی از جنس پرسلن یا سرامیک هستند که دارای استحکام بسیار بالایی بوده و برای پوشاندن و زیبایی سطح رویی دندان بکار می‌رود. لمینت به صورت لایه‌ای روی سطح دندان قرار گرفته و عیوب دندان را می‌پوشاند. با انجام لمینت دندان مشکلاتی از قبیل:

  • فواصل بین دندان‌ها
  • شکستگی یا فرسایش دندان ها
  • لکه دار شدن و تغییر رنگ دندان ها
  • به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها
  • کج بودن جزئی دندان ها

را می‌توان بر طرف کرد. در بسیاری از موارد قبل از لمینت دندان، باید درمان‌های اولیه‌ای صورت بگیرد تا دندان‌ها برای قرار گیری لمینت آماده شوند. برای انجام لمینت دندان یک جلسه کافی نبوده و باید در طی چند جلسه این لمینت‌ها بر روی دندان قرار بگیرند. بعد از قالبگیری از دندان‌ها، لمینت‌ها را در لابراتوار تهیه می‌کنند و سپس دندانپزشک با استفاده از چسب مخصوص لمینت‌ها را روی دندان چسبانده و با تاباندن اشعه‌ای به دندان‌ها آنها را محکم می‌کنند.

اصلاح طرح لبخند

روکش دندان

استفاده از روکش دندان در مواردی که تاج دندان دچار تخریب‌های ناشی از پوسیدگی زیاد، ضربات، شکستگی یا تضعیف ساختار دندان پس از درمان ریشه شده باشد، ضروری است . روکش همان پروتز دندان ثابت است که یک کلاهک از جنس سرامیک یا فلر است. روکش هنگامی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد از آنها در برابر شکستگی محافظت کرده و همچنین باعث حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان شده و در نهایت باعث زیبایی آنها می‌شود.

در این روش پس از قالبگیری از دندان آنها را به لابراتوار فرستاده تا روکش‌ها بر اساس قالب گرفته شده تهیه شوند. در جلسه دوم قالب آماده شده را با چسب مخصوص روی دندان قرار می‌دهند. روکش‌ها به دلیل محصور کردن دندان، احتمال پوسیدگی و کرم خوردگی را تقریبا به صفر می‌رسانند و این به معنای افزایش طول عمر دندان آسیب دیده می‌باشد.

بریج دندان

یکی از راه‌های پر کردن جای خالی دندان از دست رفته روش درمانی بریج دندان است. بریج ناحیه بی دندان را پر کرده و ظاهر دندان‌ها و لبخند را اصلاح می‌کند. این روش درمانی به این صورت است که با قرار گرفتن روی دندان‌های مجاور ناحیه بی‌دندانی به شکل یک پل قسمت بی‌دندانی را کامل می‌کند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از جویدن غذاهای سفت می‌توان باعث افزایش طول عمر بریج دندان شد.

ایمپلنت دندان

بهترین جایگزین برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته ایمپلنت است. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم و به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار می‌گیرد. فلز تیتانیوم به کار برده شده در این روش درمانی  با بدن سازگار بوده و مشکلی را به وجود نمی‌آورد. اگر پس از قرار گرفتن در فک به صورت صحیح از آن مراقبت شود ماندگاری بسیار بالای را خواهد داشت دارد.

اصلاح لبخند لثه‌ای به کمک لیفت لثه

بسیاری از افراد هنگامی که دندان‌های دائمی آنها رشد می‌کنند لثه به خوبی عقب نمی‌رود و این شرایط باعث می‌شود فرد از لبخند لثه‌ای خود راضی نباشد. در اینجاست که به کمک لیفت لثه مشکل این افراد را بر طرف می‌کنیم. یکی دیگر از خدمات ترمیم و زیبایی دندان لیفت لثه است که با ایجاد تناسب خط لثه باعث اصلاح طرح لبخند و افزایش اعتماد به نفس فرد می‌شود.

جراحی لیفت لثه یک جراحی زیبایی دندان و لبخند است. در طی این جراحی بافت لثه برداشته می‌شود و به این صورت قسمت بیشتری از دندان‌ها نمایان شده و این باعث بلندتر دیده شدن دندان‌ها می‌شود. بنابراین افرادی که از لبخند لثه‌ای خود راضی نیستند، جراحی لیفت لثه یا کانتورینگ لثه بهترین گزینه برای این افراد است. این فرایند زیبایی دندان‌ها، می‌تواند ناهمواری‌های لثه را اصلاح کند و لبخند رضایت بخشی را به فرد هدیه کند.

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

دندان‌های برخی از افراد به طور طبیعی ظاهری صاف و مرتب ندارند این افراد می‌توانند به کمک ارتودنسی لبخندی زیبا را بدست آورند. ارتودنسی یکی از زیر شاخه‌های دندانپزشکی است که به معنای صاف کردن و درست کردن است. نامرتبی و صاف نبودن دندان‌ها می‌تواند مشکلات زیادی در بهداشت دهان و دندان، صحبت کردن و جویدن غذا به وجود بیاورند، و از همه مهمتر باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می‌شود.

برای نصب ارتودنسی متخصص ارتودنسی با کمک براکت‌هایی که جنس سرامیکی، پلاستیکی و یا فلزی هستند استفاده می‌کند و آنها را روی دندان‌ها می‌چسباند. بعد از قرار دادن براکت‌ها سیم‌های ارتودنسی را از درون براکت‌ها عبور می‌دهد که باعث حرکات دندان‌ها می‌شود. ارتودنسی به صورت ثابت، متحرک، نامرئی و لینگوال صورت می‌گیرد که بسته به نیاز هر بیمار و تشخیص متخصص ارتودنسی استفاده می‌شود.

طراحی لبخند با استفاده از نرم افزار

طراحی دیجیتال لبخند و یا سیستم DSD  یک سیستم خارق العاده است که بیمار قبل از هرگونه عملیات دندانپزشکی می‌تواند نتیجه کار تمام شده را بر روی صورت خود در طرح‌های مختلف مشاهده کند. این روش باعث می‌شود بیمار قبل از شروع به کار هرگونه عملیات دندانپزشکی نظرات خود را بر اساس نیاز وسلیقه خود اعمال و به دندانپزشک اعلام نماید. این سیستم طراحی لبخند کاملا طبیعی بوده و بهترین راهنما برای افرادی است که به زیبایی دندان‌ها و طرح لبخند خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

در این روش تغییرات لازم با استفاده از تناسب‌های مختلف در لبخند بیمار از جمله شکل، اندازه، تناسب دندان‌ها، خط لثه، ارتفاع صورت و… شبیه سازی شده و بیمار می‌تواند درمان نهایی را ارزیابی کند.

در طراحی دیجیتالی لبخند، آنالیز و بررسی دقیق طراحی لبخند بیمار با استفاده از تناسب‌های مختلف صورت مانند فاصله دو مردمک، فاصله گوشه‌های لب و ارتفاع صورت توسط نرم افزار انجام می‌گیرد.

اصلاح طرح لبخند

کلینیک دندانپزشکی تاج که یکی از معتبرترین و مجهزترین کلینیک‌های دندانپزشکی می‌باشد که تمامی خدماتی که شما برای طراحی لبخند به آن احتیاج دارید تا به لبخندی زیبا دست پیدا کنید را به شما هدیه می‌دهد. این کلینیک از دندانپزشکانی با تجربه و حاذق بهر‌ه‌مند بوده که می‌توانند با استفاده از تجربه و علم خود در کمتر از چند ماه دندان‌هایی زیبا برای شما پدید آورند.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.