02144444103
تغییر رنگ دندان‌ها

علت بد رنگ شدن دندان‌ ها

29 دی 98 بهداشت دهان و دندان مقالات

دندان یکی از اعضای حساس و مهم بدن است که در زیبایی صورت نقش بسزایی دارد، همچنین داشتن دندان‌های زیبا و سفید در افزایش اعتماد به نفس و برقراری ارتباط با دیگرافراد بسیار موثر است. یکی از مشکلات دهان و دندان که امروزه افراد زیادی با آن درگیر هستند زرد و بد رنگ شدن دندان‌ها است  تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند به صورت کلی و بر روی تمام دندان‌ها باشد و یا به صورت لکه‌ای بر روی مینای دندان بروز کند. تغییر رنگ دندان‌ها گاه به صورت ناگهانی و یا با گذشت زمان ایجاد شده و دلایل مختلفی در تغییر رنگ دندان وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تغییر رنگ دندان‌ها

دلایل بد رنگ شدن دندان‌ها

نوشیدنی‌ها و غذا‌ها:  نوع تغذیه و رژیم غذایی نقش مهمی در رنگ دندان‌ها دارند. بعضی نوشیدنی‌ها مانند چای و قهوه به علت دارا بودن انواع تانین‌ها می‌توانند به مینای دندان آسیب بزنند و باعث ایجاد لک و زردی دندان شوند. همچنین نوشیدنی‌های قندی و حاوی اسید نیز در تغییر رنگ دندان تاثیر دارند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: استفاده ناصحیح از مسواک و نکشیدن نخ‌دندان باعث تجمع جرم و پلاک در لابه‌لای دندان‌ها شده و این مسئله به مرور زمان باعث تغییر رنگ و زردی دندان‌ها می‌شود.

بالا رفتن سن: با بالا رفتن سن لایه بیرونی مینای دندان ضعیف شده و کم‌کم سایده می‌شود و این باعث آشکار شدن رنگ طبیعی عاج که زردرنگ است می‌شود.

مصرف دخانیات: استفاده از سیگار و تنباکو یکی دیگر از دلایل زرد شدن دندان است، که سیگار به علت داشتن نیکوتین باعث آسیب به مینای دندان و زرد شدن آن می‌شود.

ژنتیک: جنس مینای دندان ژنتیکی بوده و بعضی دارای مینا ضعیف و نازک هستند که خود مستعد زردی و لک شدن می‌باشد. اما بعضی هم به صورت ژنتیکی دارای دندان‌های سفیدتر و مینا دندان قوی‌تر هستند.

 مصرف دارو: مصرف بعضی از داروها باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان می‌شود. داروهایی از گروه آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای فشار خون و افسردگی از جمله این داروها هستند.

آسیب و صدمات: وارد شدن ضربه و آُسیب مخصوصا به دندان‌های کودکان که در حال رشد هستند باعث بروز مشکل در مینای دندان شده و تغییر رنگ و زردی دندان را به همراه دارد.

مواد دندانپزشکی: گاهی در اثر استفاده از مواد دندان‌ پزشکی افراد دچار زردی و تغییر رنگ دندان می‍‌شوند. موادی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود حاوی سولفید نقره هستند که باعث تغییر رنگ دندان به خاکستری- مشکی می‌شود.

عوامل محیطی: مصرف زیاد فلوراید باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. منابع طبیعی از جمله آب آشامیدنی حاوی فلوراید زیاد و یا بسیاری از دهانشویه‌ها و خمیردندان‌ها باعث وراد شدن فلوراید به بدن می‌شوند و در نتیجه تغییر رنگ دندان را به وجود می‌آورد.

تغییر رنگ دندان‌ها

چگونه از تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کنیم؟

خوشبختانه این مشکل قابل درمان است و با انجام یکسری از موارد می‌توان سفیدی و درخشندگی را به دندان‌ها برگرداند.

استفاده منظم و درست از مسواک و تعویض هر چند وقت یکبار مسواک و کشیدن نخ دندان به صورت منظم

تغییر در رژیم غذایی و کم کردن مصرف مواد قندی و اسیدی

کاهش مصرف سیگار و تنباکو

روکش دندان و یا باندینگ دندان (پیوند دندان)

استفاده از روش‌های سفید کردن دندان با مواد طبیعی در خانه

استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در دندان پزشکی

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟