02144444103
تغییر رنگ دندان‌ها

علت بد رنگ شدن دندان‌ ها

29 دی 98 بهداشت دهان و دندان مقالات

دندان یکی از اعضای حساس و مهم بدن است که در زیبایی صورت نقش بسزایی دارد، همچنین داشتن دندان‌های زیبا و سفید در افزایش اعتماد به نفس و برقراری ارتباط با دیگرافراد بسیار موثر است. یکی از مشکلات دهان و دندان که امروزه افراد زیادی با آن درگیر هستند زرد و بد رنگ شدن دندان‌ها است  تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند به صورت کلی و بر روی تمام دندان‌ها باشد و یا به صورت لکه‌ای بر روی مینای دندان بروز کند. تغییر رنگ دندان‌ها گاه به صورت ناگهانی و یا با گذشت زمان ایجاد شده و دلایل مختلفی در تغییر رنگ دندان وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تغییر رنگ دندان‌ها

دلایل بد رنگ شدن دندان‌ها

نوشیدنی‌ها و غذا‌ها:  نوع تغذیه و رژیم غذایی نقش مهمی در رنگ دندان‌ها دارند. بعضی نوشیدنی‌ها مانند چای و قهوه به علت دارا بودن انواع تانین‌ها می‌توانند به مینای دندان آسیب بزنند و باعث ایجاد لک و زردی دندان شوند. همچنین نوشیدنی‌های قندی و حاوی اسید نیز در تغییر رنگ دندان تاثیر دارند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: استفاده ناصحیح از مسواک و نکشیدن نخ‌دندان باعث تجمع جرم و پلاک در لابه‌لای دندان‌ها شده و این مسئله به مرور زمان باعث تغییر رنگ و زردی دندان‌ها می‌شود.

بالا رفتن سن: با بالا رفتن سن لایه بیرونی مینای دندان ضعیف شده و کم‌کم سایده می‌شود و این باعث آشکار شدن رنگ طبیعی عاج که زردرنگ است می‌شود.

مصرف دخانیات: استفاده از سیگار و تنباکو یکی دیگر از دلایل زرد شدن دندان است، که سیگار به علت داشتن نیکوتین باعث آسیب به مینای دندان و زرد شدن آن می‌شود.

ژنتیک: جنس مینای دندان ژنتیکی بوده و بعضی دارای مینا ضعیف و نازک هستند که خود مستعد زردی و لک شدن می‌باشد. اما بعضی هم به صورت ژنتیکی دارای دندان‌های سفیدتر و مینا دندان قوی‌تر هستند.

 مصرف دارو: مصرف بعضی از داروها باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان می‌شود. داروهایی از گروه آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای فشار خون و افسردگی از جمله این داروها هستند.

آسیب و صدمات: وارد شدن ضربه و آُسیب مخصوصا به دندان‌های کودکان که در حال رشد هستند باعث بروز مشکل در مینای دندان شده و تغییر رنگ و زردی دندان را به همراه دارد.

مواد دندانپزشکی: گاهی در اثر استفاده از مواد دندان‌ پزشکی افراد دچار زردی و تغییر رنگ دندان می‍‌شوند. موادی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود حاوی سولفید نقره هستند که باعث تغییر رنگ دندان به خاکستری- مشکی می‌شود.

عوامل محیطی: مصرف زیاد فلوراید باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. منابع طبیعی از جمله آب آشامیدنی حاوی فلوراید زیاد و یا بسیاری از دهانشویه‌ها و خمیردندان‌ها باعث وراد شدن فلوراید به بدن می‌شوند و در نتیجه تغییر رنگ دندان را به وجود می‌آورد.

تغییر رنگ دندان‌ها

چگونه از تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کنیم؟

خوشبختانه این مشکل قابل درمان است و با انجام یکسری از موارد می‌توان سفیدی و درخشندگی را به دندان‌ها برگرداند.

استفاده منظم و درست از مسواک و تعویض هر چند وقت یکبار مسواک و کشیدن نخ دندان به صورت منظم

تغییر در رژیم غذایی و کم کردن مصرف مواد قندی و اسیدی

کاهش مصرف سیگار و تنباکو

روکش دندان و یا باندینگ دندان (پیوند دندان)

استفاده از روش‌های سفید کردن دندان با مواد طبیعی در خانه

استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در دندان پزشکی

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.