02144444103
جرم‌گیری

جرم‌گیری دندان چیست؟

22 دی 98 زیبایی مقالات

در دهان باکتری‌هایی وجود دارند که به همراه باقیمانده مواد غذایی لایه‌ای نازک به نام پلاک دندانی را بر روی دندان‌ها ایجاد می‌کند. برداشته نشدن این پلاک‌ها به مرور زمان باعث سفت و آهکی شدن این لایه می‌شود و ایجاد جرم دندانی می‌کنند. این جرم نه تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود بلکه سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و می‌تواند باعث بروز پوسیدگی و بیماری‌های لثه شود. در این مرحله دندان نیاز به جرم‌گیری دارد یعنی با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی یا دستگاه اولتراسونیک جرم موجود روی دندان‌ها را پاکسازی کنیم.

علت حساسیت و لق شدن دندان‌ها بعد از جرم‌گیری چیست؟

یکی از بی ضررترین درمان‌ها در دندانپزشکی جرم‌گیری است که با انجام به موقع آن میتوان از حساس و لق شدن دندان‌ها جلوگیری کرد. یک باور غلط که ممکن است شما هم شنیده باشید این است که می‌گویند بعد از جرم‌گیری دندان‌هایم لق شده و یا حساس شده است. در واقع پشت این باور غلط یک واقعیت تلخ نهفته است. دندان‌های لق شده شما  قبل از جرم‌گیری به وسیله این جرم‌ها به هم متصل شده‌اند و همین موضوع باعث میشد که شما لقی دندان خود را حس نکنید. بدون شک لق شدن و حساس شدن دندان‌ها بعد از جرم‌گیری به علت آسیب دیدن دندان نیست بلکه به علت برداشته شدن جرم‌های روی دندان‌ است و رها شدن از اسید حاصل از این جرم است. درواقع جرم موجود روی دندان مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند و باعث می‌شود حس دندان ضعیف شود و با برداشته شدن این جرم ریشه دندان بیرون زده می‌شود و این امر موجب می‌شود دندان‌ها تا مدتی به سرما و گرما حساس شوند.

جرم‌گیری

توصیه‌های پس از جرم‌گیری

استفاده از داروهای مسکن برای تسکین درد و التهاب

شست و شوی دهان و دندان با آب نمک ولرم و رقیق و استفاده از دهانشویه

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان با روش صحیح

جرم‌گیری

مزایا و فواید جرم‌گیری دندان

جلوگیری از تحلیل و از بین رفتن لثه

کاهش خونریزی از لثه‌ها

از بین رفتن بوی بد دهان

سفیدی دندان‌ها

جلوگیری از پخش شدن عفونت لثه در بدن

روش‌های پیشگیری

تکنیک درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و انتخاب یک مسواک مناسب می‌تواند به حذف پلاک دندان و جلوگیری از تشکیل جرم مناسب باشد. کشیدن مرتب و روزانه نخ دندان باعث حذف پلاک و جرم موجود در دندان‌ها میشود. استفاده از خمیردندان‌های مناسب که حاوی فلوراید و پیروفسفات هستند میتواند از سفت شدن پلاک‌ها و تبدیل آنها به جرم جلوگیری کنند. تغذیه سالم مانند استفاده از مواد غذایی که حاوی اسید هستند مثل انواع لیمو و لیمو ترش که اسید آنها مواد غذایی روی دندان‌ها را در خود حل کرده و مانع تشکیل جرم و پلاک می‌شوند. کاهش مصرف مواد غذایی حاوی شکر و نشاسته که باعث افزایش باکتری‌های موجود در دهان می‌شوند. افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند به علت تانن موجود در در این مواد به احتمال بیشتری در معرض رسوب و جرم دندانی قرار دارند. بنابراین کار عاقلانه‌ای است که با مراجعه منظم به دندانپزشکی از عوارض احتمالی رسوب و جرم دندان جلوگیری کنید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟