02144444103
آیا جرم‌گیری به دندان آسیب می‌زند؟
جرم‌گیری دندان

آیا جرم‌گیری به دندان آسیب می‌زند؟

9 دی 98 بهداشت دهان و دندان مقالات

یکی از زیبایی‌های انسان داشتن دندان‌های سفید و درخشان است، اما بعضی مواقع به دلایل مختلفی از جمله عدم رعایت بهداشت دهان و دندان لک‌های رنگی بر روی دندان ایجاد می‌شوند و این زیبایی را از بین می‌برند. عادت کرده‌ایم هر لک و تغییر رنگی روی دندان را جرم و پلاک محسوب کنیم در حالی که اینگونه نیست و لک‌های دندان انواع مختلف دارند. بنابراین راه درمان همه‌ی لک‌های روی دندان جرم‌گیری نیست. لک شدن دندان همیشه در اثر مصرف خوراکی‌های رنگی نیست و عوامل مختلفی در ایجاد لک دندان دخیل هستند. در اینجا با انواع لک‌های دندان و راه درمان آنها آشنا می‌شویم.

انواع لک دندان

لک روی دندان کلا به سه دسته تقسم می‌شوند لک‌های خارجی، لک‌های داخلی و لک‌هایی که ترکیب لک خارجی و داخلی هستند.

لک خارجی: لک خارجی بر روی قسمت خارجی دندان یا همان مینای دندان ایجاد می‌شود. این لک‌ها بیشتر به رنگ‌های زرد و قهوه‌ای دیده می‌شوند. از جمله عواملی که در ایجاد این لک‌ها موثر هستند عبارتند از:

  • استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مثل قهوه، چای، مشروبات الکلی که ایجاد لک روی دندان می‌کنند.
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک و نخ‌دندان به روش ناصحیح باعث ایجاد لم روی دندان می‌شود.
  • یکی دیگر از عوامل لک شدن دندان‌ها کشیدن سیگار است که باعث آسیب به مینای دندان می‌شود.
  • از عوارض جانبی مصرف بعضی داروها (آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای افسردگی، داروهای فشار خون) لک شدن دندان است.
  • با بالا رفتن سن مینای دندان آسیب می‌بیند و نازکتر می‌شود و لایه عاج به مرور زمان زرد شده و نمایان می‌شود.
  • لک‌های زرد، سفید و یا سیاه روی دندان‌ها گاه در اثر پوسیدگی دندان به وجود می‌آیند.
  • بیماری‌هایی هستند که از عوارض جانبی آنها لک شدن دندان‌ها است. بیماری‌هایی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی و حتی عفونت‌های دوران بارداری باعث آسیب به مینای دندان و ایجاد لک می‌شوند.

لک‌ داخلی: لک‌های داخلی بیشتر در قسمت داخلی و عاج دندان ایجاد می‌شوند و این نوع لک‌ها نیز در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شوند. عواملی چون ژنتیک، شکستگی و آسیب به دندان و استفاده از مواد دندانپزشکی نامناسب در ایجاد این لک‌ها موثر هستند.

جرم‌گیری دندان

درمان

بلیچینگ: در این روش با استفاده از ترکیبی از پراکسید هیدروژن و ژل‌های سفید کننده برای از بین بردن لک‌ها و سفید شدن دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش ژل سفید کننده را روی دندان قرار می‌دهند و برای فعال کردن ژل و از بین لک روی دندان از یک نور LED یا لیزر استفاده می‌کنند.

روکش یا کامپوزیت دندان: یکی دیگر از روش‌های از بین بردن لک دندان تجویز روکش و کامپوزیت یا پروتز‌های ثابت دندانی است. این روکش‌ها معمولا روی کل دندان لک دار را می‌پوشانند. در زمان استفاده از این روش حتما هر چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا از سلامت آن مطمعن شوید.

باندینگ: باندینگ نوعی پوشش دندان است که در آن موادی همرنگ دندان روی آن قرار می‌گیرد و با کمک یک نور مخصوص سفت می‌شود و سفیدی و زیبایی خاصی را به دندان می‌بخشد.

جرم دندان و جرم‌گیری چیست؟

پلاک‌های میکروبی که که در اثر عوامل مختلفی در دهان به وجود می‌آیند با بزاق دهان ترکیب شده و روی دندان‌ها می‌چسبند و ایجاد لک و ظاهری نازیبا در دندان می‌کنند. جرم دندان با نخ‌دندان و مسواک از بین نمیرود بلکه باید به دندانپزشکی مراجعه کرد. برای از بین بردن این جرم و لک‌های دندانی از جرم‌گیری استفاده می‌شود. جرم‌گیری درواقع یعنی پاکسازی سطح دندان و از بین بردن زبری آن که با استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک انجام می‌شود.

جرم‌گیری دندان

آیا جرم‌گیری مینای دندان را از بین می‌برد؟

یک باور غلط که در بین مردم شایع شده است این است که جرم‌گیری باعث آسیب به مینای دندان می‌شود. این در حالی است که جرم و پلاک موجود روی دندان کم‌کم باعث از بین رفتن دندان و حتی تحلیل لثه می‌شوند و محلی برای تجمع میکروب‌ها می‌شوند. بنابراین این جرم است که برای سلامت دندان مضر است نه جرم‌گیری.

حساس شدن دندان‌ها پس از جرم‌گیری

بعد از جرمگیری دندان‌ها حساس شده که این یک روند طبیعی است. بعد از جرم‌گیری به علت این که لایه‌ای از جرم و رسوب را از روی دندان برداشته‌ایم ریشه دندان بیشتر نمایان می‌شود و ارتباط بیشتری با محیط پیدا می‌کند. همین مسئله منجر به ایجاد حساسیت دندان‌ها به سرما و گرما می‌کند که پس از مدتی این حساسیت از بین می‌رود.

جرم‌گیری دندان

آیا جرم‌گیری باعث لق شدن دندان می‌شود؟

یکی دیگر از باورهای اشتباه در مورد جرم‌گیری لق شدن دندان‌ها است. در واقع قبل از جرم‌گیری دندان لق بوده است چرا که این جرم بوده که باعث شده لق شدن دندان را متوجه نشویم. در اثر تجمع جرم روی دندان به مرور زمان استخوان نگهدارنده دندان تحلیل رفته و در طی عمل جرم‌گیری با برداشتن جرم و پلاک روی دندان این مسئله نمایان می‌شود و باعث لق شدن دندان می‌شود. افرادی که دندان‌های سالمی دارند پس از جرم‌گیری نه تنها مشکلی برایشان پیش نمی‌آید بلکه جرم‌گیری باعث از بین رفتن جرم و حتی بوی بد دهان می‌شود.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB

نظر بدهید

نظر خود را اضافه کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.