02144444103
درد ارتودنسی

آیا ارتودنسی درد دارد؟

15 آذر 98 ارتودنسی

این سوال یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که در افرادی که قصد استفاده از ارتودنسی را دارند پرسیده می شود. درد و ناراحتی خفیف در درمان ارتودنسی معمول است. در درمان ارتودنسی انجام اعمالی مانند قرار دادن براکت‌ها و سیم‌ بر روی دندان، قرار دادن دستگاه‌های ثابت و متحرک و برداشتن آنها باعث ایجاد یک درد خفیف برای بیمار می شود.

درد ارتودنسی به چه عواملی بستگی دارد؟

درد ارتودنسی بستگی به عوامل مختلفی دارد مانند: سن، جنس، آستانه درد بیمار، میزان فشار و نیروی اعمال شده بر روی دندان‌ها، میزان استرس و وضعیت عاطفی فرد. در طی عمل ارتودنسی نیرویی که بر روی دندان‌ها وارد می شود یک پاسخ و واکنشی را در بردارد که شامل درد در محیط دهان است و ناشی از حرکت دندان‌ها است. این واکنش باعث تغییر در جریان خون پس از اعمال نیروی ارتودنسی می شود.

در صورت بروز درد چه اقدامی لازم است؟

درد ناشی از ارتودنسی قابل مقایسه با درد دندان نیست. البته که در روزهای اولیه درمان دندان‌ها کمی حساس‌تر می شوند و در نتیجه درد احساس می شود. ارتودنسی نیازمند یک دوره سازگاری است تا فرد بتوانند خود را با شرایط جدید وفق دهد و به طور کلی یه دوره زمانی 2 تا 6 روزه را برای سازگاری با این شرایط باید در نظر گرفت. مسکن‌ها می توانند طی این دوره از ارتودنسی که درد احساس می شود درد را تسکین دهند، اما انتخاب نوع مسکن را باید به عهده ارتودنتیست گذاشت. زیرا مصرف خودسرانه مسکن ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد.

درد ارتودنسی

رژیم غذایی در حین درمان ارتودنسی

افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار میگیرند باید در رژیم غذایی خود مواردی را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند. گاز زدن به برخی از خوراکی های سفت بعد از ارتودنسی باعث ایجاد درد زیادی در دندان می شود. همچنن استفاده از غذاهای سفت ممکن است باعث آسیب رساندن به سیم‌ها و براکت‌ها شود. افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند بهتر است از غذا‌های نرم استفاده کنند و مواد غذایی خود را به قطعات کوچکتر تقسیم کنند و مصرف کنند. از نوشیدنی‌های رنگ‌دار مثل چای، قهوه و نوشابه کمتر استفاده کنند زیرا ممکن است دندان‌ها رنگ بگیرند و حتما پس از استفاده از هر نوع خوراکی حتما دندان‌های خود را مسواک بزنند تا از ایجاد مشکلات دندانی مانند پوسیدگی و مشکلات لثه جلوگیری شود.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟