02144444103
برگشت درمان ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

12 آذر 98 ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی یکی از نگرانی‌های بیماران پس از تکمیل دوره درمان ارتودنسی و خارج کردن براکت‌ها از دهان است. پس از طول دوره درمان ارتودنسی فقط در عده معدودی برگشت ارتودنسی دیده میشود و اکثر افراد از نتیجه درمان خود راضی هستند. برگشت ارتودنسی به معنای تمایل و حرکت دندان‌ها به موقعیت اولیه‌شان است و باعث می‌شود دندان‌ها از حالت ردیف و مرتب خود خارج شوند و انجام یک دوره درمان ارتودنسی دیگر ضروری می‌شود. پس از ارتودنسی یکی از مهمترین مراحل درمان ارتودنسی حفظ و نگهداری از موقعیت جدید دندان‌ها است و این مرحله مستلزم دقت متخصص ارتودنسی و همکاری بیمار می‌باشد.

دلایل برگشت درمان ارتودنسی

ساختارهایی که دندان را سر جای خود نگه میدارند برای این که به این موقعیت جدید عادت کنند نیاز به گذشت زمان دارند. دندان‌ها به مرور زمان در موقعیت جدید خود تثبیت میشوند اما این احتمال که برگشت ارتودنسی صورت بگیرد وجود دارد. عوامل متعددی برای برگشت ارتودنسی وجود دارد که به برسی آنها میپردازیم.

دندان قروچه

به علت فشار ناشی از ساییدگی‌ دندان‌ها روی هم و دندان قروچه فک پایین به جلو حرکت کرده و به دندان‌های ردیف بالا فشار وارد میشود و این فشار در طول زمان بر موقعیت دندان‌ها اثر میگذارد و باعث کجی و نامرتبی آنها میشود. اکثر افراد به صورت ناخوداگاه در خواب دندان قروچه میکنند.

ژنتیک

ژنتیک فرد میتواند موقعیت دندان‌ها را در بزرگسالی تغییر دهد، حتی اگر دندان‌ها صاف و مرتب رشد کنند ژنتیک میتواند به مرور زمان حالت آنها را تغییر دهد.

کشیدن دندان

هنگامی که دندانی کشیده میشود یک فضای خالی بین دندان‌ها ایجاد میشود و این فضای خالی موجب میشود که حرکت دندان‌ها به صورت قابل توجهی صورت بگیرد و باعث کجی و نامرتبی دندان‌ها میشود.

سن

با بالا رفتن سن دندان‌ها ضعیفتر میشوند و مینای دندان فرسوده و باریکتر میشود و باعث فشار بر روی دندان‌ها و نهایت حرکت آنها میشود و برگشت درمان ارتودنسی را افزایش میدهد.

درمان با استفاده از نگهدارنده

متخصص ارتودنسی پس از پایان درمان ارتودنسی و خارج کردن سیم‌ها و براکت‌ها از دهان فرد یک نگهدارنده برای او تجویز میکند. بیمار باید بلافاصله پس از اتمام ارتودنسی در ابتدا به صورت دائم و بعد فقط شب‌ها و در نهایت فقط یک یا دو شب در هفته از نگهدارنده استفاده کند. در بعضی موارد تا اخر عمر بیمار باید از نگهدارنده استفاده کند. یکی از شایعترین علت‌هایی که ممکن است بیمار برگشت ارتودنسی را مشاهده کند استفاده نکرده از نگهدارنده ای است که ارتودنتسیت برای او تجویز کرده است. استفاده از نگهدارنده روشی ساده برای مقابله با نیروها و فشارهایی است که دندان‌ها را به موقعیت اولیه خود میکشند بنابراین وجود یک نگهدارنده برای جلوگیری از برگشت درمان ارتودنسی ضروری است. نگهدارنده یا تثبیت کننده که به آن ریتینر هم گفته میشود انواع مختلفی دارد که از آن جمله میتوان به نگهدارنده ثابت و متحرک اشاره کرد.

نگهدارنده ثابت

این نوع نگهدارنده دائمی محسبوب می‌شود و خارج کردن آن فقط کار متخصص ارتودنسی است. نگهدارنده ثابت از یک سیم تشکیل شده است و به پشت دندان‌های بیمار متصل می‌شود و مانند براکت در جای خود چسبانده می‌شود. چون این نوع نگهدارنده به دندان چسبانده می‌شود بنابراین مراقبت و تمیز نگه داشتن آن کمی سخت‌تر است اما به مرور زمان استفاده از این نگهدارنده نتایج بهتری را به همراه دارد.

نگهدارنده متحرک یا غیر ثابت

این نوع از نگهدارنده از یک بخش پلاستیکی و قلاب یا گیره تشکیل شده است و در قسمت جلوی دهان (فک بالا یا پایین) قرار میگیرد. همانطور که از اسمش پیداست می‌توان آن را از دهان بیرون آورد و به راحتی دندان‌ها را تمیز کرد. در ابتدا باید تمام طول روز و شب از نگهدارنده استفاده کرد و بعد از گذشت مدت زمان تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی استفاده از این نگهدارنده به چند ساعت در شب و روز محدود میشود.

مراقبت و نگهداری از نگهدارنده ارتودنسی

هنگام استفاده از نگهدارنده از معاینات منظم دندانپزشکی نباید غافل بود تا سلامت دندان‌ها حفظ شود. در مراقبت از نگهدارنده ثابت باید نکاتی را رعایت کرد تا نتیجه مطلوب را بدست آوریم. چگونگی مسواک زدن و استفاده از نخ‌دندان در این نوع از نگهدارنده بسیار مهم است این که چگونه مسواک بزنیم که دندان‌ها کاملا تمیز و به نگهدارنده آسیبی وارد نشود از نکات ضروری استفاده از نگهدارنده ثابت است. همچنین از خوردن غذاهای چسبنده مانند شکلات و آدامس و غذاهای سفت در طول درمان ارتودنسی باید خودداری کرد.

مراقبت  از نگهدارنده متحرک راحت‌تر است چرا که قابلیت خارج شدن از دهان را دارد و به راحتی میتوان مسواک زد. هنگام غذا خوردن و یا شنا کردن نگهدارنده را از دهان بیرون بیاوریم و چون احتمال گم شدن و شکستگی برای این نگهدارنده وجود دارد آن را در جعبه مخصوص به خود قرار دهید. نگهدارنده را روزی یک بار با آب ولرم و یک مسواک نرم تمیز کنید تا از سرسخت شدن جرم و پلاک‌ها خودداری شود.

درمان مجدد

بسته به شدت تغییر موقعیت دندان‌ها ممکن است ارتودنتیست درمان مجدد را توصیه کند. برای درمان ارتودنسی مجدد بیمار و پزشک باید نکاتی را مد نظر داشته باشند تا عوارض و مشکلات درمان مجدد را به حداقل برسانند. ارتودنتیست در درمان مجدد با بررسی رادیوگرافی‌ها  از داشتن ارتفاع کافی ریشه دندان‌ها و سلامت بافت‌های نگهدارنده دندانی باید اطمینان حاصل کند.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟