02144444103
دندان دائمی

دندان دائمی

5 آذر 98 بهداشت دهان و دندان

دندان‌های شیری

به دندان‌های موقتی کودکان که با قاعده خاصی رشد و ریزش می‌کنند را دندان‌های شیری می‌گویند. فرآیند تشکیل این دندان‌ها از دوره جنینی آغاز شده و در حدود شش ماهگی بعد از تولد در می‌آیند. محل و زمان رویش این دندان‌ها به شرح زیر است.

دو دندان میانی در فک پایین، بین 6 تا 10 ماهگی.

دو دندان میانی در فک بالا، بین 8 تا 12 ماهگی.

دندان های کناری بالا کنار دندان های جلو بین 9 تا 13 ماهگی.

دندان های کناری پایین در سمت چپ و راست دندان های پیشین پایین بین 10 تا 16 ماهگی.

دندان‌های آسیای بالا بین 13 تا 19 ماهگی.

دندان‌های آسیای پایین در عقب فک پایین بین 14 تا 18 ماهگی.

دندان های نیش بالا بین 16 تا 22 ماهگی.

دندان‌های نیش پایین بین 17 تا 23 ماهگی.

دندان های آسیای ثانویه در فک پایین بین 23 تا 31 ماهگی.

دندان های آسیای ثانویه در فک بالا بین 25 تا 33 ماهگی.

در پایان سن سه سالگی همه کودکان تقریبا باید 20 دندان شیری در دهان خود داشته باشند.

روند رویش دندان دائمی

دندان‌های شیری در سن 6 تا 12 سالگی جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند. در سن 12 سالگی دیگر هیچ دندان شیری در دهان وجود ندارد و فقط دندان دائمی در دهان هستند و تا پایان عمر دوره دندانی دائمی می‌گویند. اکثرا در 13 سالگی 28 دندان از 32 دندان دائمی خود را دارند و اخرین دندان‌هایی که یک فرد در‌می‌آورد دندان عقل است که تا سنین 17 تا 21 سالگی در‌می‌آیند.

اولین دندان دائمی دندان‌های آسیاب دائمی هستند این دندان‌ها در انتهای فک می‌رویند و گاها با دندان شیری اشتباه گرفته می‌شوند. دندان‌های بعدی دندان پیش هستند که 4 دندان در بالا و 4 دندان در پایین رشد میکنند. در مجموع 4 دندان نیش در دهان رشد میکند که 2 تا در فک بالا و 2 تا در فک پایین. دندان‌های آسیاب کوچک به هشت دندانی که دو به‌ دو کنار دندان های نیش (هر بخش دو عدد) واقع شده اند های گفته می شود. 12 دندان که در چهار بخش انتهایی طرفین (هر بخش سه عدد) فک‌های بالا و پایین قرار می‌گیرند دندان‌های آسیاب بزرگ گفته می‌شود. اخرین دندان‌ها که در سنین 16 تا 20 سالگی رشد می‌کنند 4 دندان آسیاب بزرگ است که در انتهای دهان قرار می‌گیرند و دندان عقل نامیده می‌شوند.

دوره دندانی مختلط

دوره‌ای که دندان‌های شیری به تدریج جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند و به این صورت دندان‌های شیری لق شده و افتاده و دندان‌های دائمی جایگزین آنها می‌شوند. تا سن تقریبا 12 سالگی بچه‌ها در دوره دندانی مختلط هستند یعنی مخلوطی از دندان‌های شیری و دندان دائمی را در دهان خود دارند.

چه عواملی باعث تاخیر در رویش دندان‎‌ها میشوند؟

تاخیر در رویش دندان دائمی به زمانی اطلاق میشود که دندان دائمی کودک در زمان طبیعی و مورد انتظار از لثه بیرون نزند. عواملی چون ژنتیک، اندازه بدن، تغذیه و بیماری از جمله مواردی هستند که می‌توانند در تاخیر رشد دندان‌ها دخیل باشند.

کراس بایت

در حالت طبیعی باید دندان‌های قوس بالا نسبت به قوس پایین قدری بیرون‌تر باشند. در ناهنجاری کراس بایت این حالت به صورت برعکس است یعنی دندان‌های جلوی فک بالا یا دندان‌های عقب فک بالا نسبت به فک پایین داخل‌تر قرار می‌گیرند. عوامل ارثی و محیطی می‌توانند در بروز این ناهنجاری موثر باشند. بهترین زمان برای درمان ناهنجاری کراس بایت دوره دندانی مختلط یعنی بین سنین 7 تا 12 سالگی است. این ناهنجاری با گذشت زمان و به خودی خود برطرف نمیشود بلکه به متخصص ارتودنسی نیاز دارد. یکی از معدود اورژانسی‌های درمانی ارتودنسی کودکی ناهنجاری کراس بایت است و در صورت عدم ارتودنسی به موقع امکان دارد دچار انحراف اسکلتی و پایدار فکی شود.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB