02144444103
کش های ارتودنسی چه کاربردی دارند؟
کش‌ های ارتودنسی

کش های ارتودنسی چه کاربردی دارند؟

2 آذر 98 ارتودنسی جدید

کش های ارتودنسی برای درمان جلو بودن فک بالا و جلو بودن فک پایین  و نیز برای اعمال فشار روی دندان در یک جهت خاص و قرار گرفتن در موقعیت صحیح استفاده می‌شود. این کش‌ ها در اطراف براکت‌ها قرار می‌گیرند و در رنگ‌های متنوع به کار برده می‌شوند. هنگام استفاده از کش ارتودنسی بهتر است این کش‌ ها در زمان خواب نیز استفاده شوند. برای حفظ سلامت دهان و دندان و همچنین دارا بودن قابلیت کشسانی بیشتر بهتر است روزی 3 تا 4 بار کش‌ ها تعویض شوند.

انواع کش های ارتودنسی

کش‌هایی که در فرآیند درمان ارتودنسی استفاده می شوند انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

اورینگ (o-Ring)

کش های ارتودنسی اورینگ

کش های کوچکی هستند که دور براکت‌ها قرار میگیرند این کش‌ها برای حفظ سیم ارتودنسی داخل براکت‌ها استفاده می‌گردد. این کش‌ ها در رنگ‌های متنوعی عرضه شده‌اند.

رابربند یا باند‌های پلاستیکی

کش های ارتودنسی

این کش‌ ها در اندازه بزرگتر هستند و تنوع رنگ دارند. هدف از استفاده این کش‌ ها اعمال فشار و نیرو بر دندان‌ها و حرکت دادن آنها و هدایت قوس‌های دندانی به موقعیت مورد نظر و جفت شدن دندان‌ها است.

کش ارتودنسی مثلثی

در حالتی که دندان‌های بالا بر روی دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرند از کش ارتودنسی مثلتی استفاده می‌‍شود. کش ارتودنسی مثلثی از قلاب دندان نیش بالا به قلاب دندان آسیای پایین و قلاب دندان نیش پایین وصل می‌شود و شکل مثلت به وجود می‌آورد.

کش ارتودنسی کلاس 1

برای حرکت دندان‌ها به سمت یکدیگر و بسته شدن فضای باز اضفای بین آنها از کش ارتودنسی کلاس 1 استفاده میشود. در این حالت کش از قلاب دندان آسیای بالا به سمت قلاب دندان نیش بالا کشیده می‌شود.

کش ارتودنسی کلاس 2

برای حرکت دندان‌های بالا رو به عقب و حرکت رو به جلوی دندان‌های پایین از کش ارتودنسی کلاس 2 استفاده میشود. در این حالت کش ارتودنسی را از قلاب دندان نیش بالایی به قلاب دندان آسیای پایین وصل می‌شود.

کش مثلثی کلاس 2

ابتدا کش به قلاب یکی از دندان‌های نیش بالا و بعد به قلاب دندان آسیاب کوچک ردیف پایین و در نهایت به قلاب دندان آسیاب بزرگ ردیف پایین وصل می‌شود. در این حالت یک شکل مثلثی به وجود می‌آید که هدف آن حرکت رو به عقب دندان‌های بالا و حرکت رو به جلوی دندان‌های پایین است.

کش ارتودنسی کلاس 3

برای بهتر و تسریع  حرکت رو به جلوی دندان‌های بالا و حرکت رو به عقب دندان‌های پایین از کش ارتودنسی کلاس 3 استفاده می‌شود. این کش از قلاب دندان نیش پایین به دندان آسیای بالا متصل می‌شود.

کش مثلثی کلاس 3

کش از قلاب دندان نیش ردیف پایین به قلاب دندان آسیاب کوچک ردیف بالا و سپس به قلاب یکی از دندان‌های آسیاب بزرگ ردیف بالا وصل می‌شود. هدف از استفاده از این کش حرکت رو به جلوی دندان‌های بالا و حرکت رو به عقب دندان‌های پایین است.

کش ارتودنسی جعبه‌ای

به منظور روی هم قرار گرفتن دندان‌ها از کش ارتودنسی جعبه ای استفاده میشود. در این حالت قرار دادن کش‌ ها به صورت یک مربع یا چهار‌گوش صورت میگیرد به طوری که به دو دندان در بالا و دو دندان در پایین متصل می‌شود.

کش ارتودنسی 7

استفاده از کش ارتودنسی 7 باعث تماس دو ردیف دندان شده و آنها را روی هم قرار می‌دهد. در این حالت کش به قلاب سه دندان متصل شده و به شکل 7 در می‌آید.

کش ارتودنسی مثلثی قدامی

زمانی که دندان‌های جلوی بالا روی دندان‌های جلوی پایین قرار نمیگیرند که اصطلاحا به آن اپن‌بایت میگویند از کش مثلثی قوامی استفاده میشود. در این حالت کش از قلاب دندان نیش ردیف بالا به سمت دندان نیش ردیف پایین و سپس دندان آسیاب کوچک ردیف پایین وصل می‌شود.

عوامل موثر در شناسایی کش ارتودنسی

شناسایی کش های ارتودنسی متاثر از قطر، قدرت و نام کش ارتودنسی است. منظور از قطر کش ارتودنسی در واقع همان پهنای آن است که بر حسب اینچ است. هر چه فاصله بیشتر و دندان‌ها از هم دورتر باشند از کش با قطر بیشتر استفاده می‌شود. قدرت کش ارتودنسی باعث جا به جایی دندان می‌شود. برای شناسایی این کش‌ها شرکت‌های سازنده نامی را برای محصولات خود براساس ضوابط تعیین میکنند.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟