02144444103
حساسیت بعد از جرم گیری و لق شدن دندان ها

حساسیت بعد از جرم گیری و لق شدن دندان ها

2 مهر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان زیبایی

حساسیت بعد از جرم گیری و لق شدن دندان ها

حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری یک پدیده ای است که برای همه اتفاق می افتد و شما لازم نیست نگران این موضوع باشید از این حساسیت بعد از جرم گیری میتوان به حساسیت به گرما یا سرما و یا حتی بعضی مواد غذایی مخصوصا ترشی جات اشاره کرد.

گاها بر روی دندان ها لکه های سیاهی دیده میشود که معمولا این لکه ها نشانه‌ای از پوسیدگی دندان می باشد و همچنین تغییر رنگ‌ دندان ها نیز میتواند به علت تشکیل رسوبات دندانی روی آن ها باشد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که جرم گیری باعث لق شدن دندان های شما نمیشود بلکه این جرم‌های دندان شما هستند که لثه را تخریب می‌کنند و در نهایت باعث لق شدن دندان‌ها می‌شوند بدون اینکه دندان مشکلی داشته باشد. پس اگر شنیده اید که جرم گیری باعث لق شدن دندان ها میشود این حرف کاملا اشتباه است.

شاید شما هم مانند بیشتر مردم هر تغییر رنگی را که در دندان‌هایتان ایجاد می‌شود را جرم بنامید اما اینطور نیست ما در دندان هایمان میتوانیم بنابه علت های بسیاری لکه های متفاوتی داشته باشیم که گاها این لکه ها با جرم گیری از بین نمیروند زیرا اصلا جرمی بر روی دندان ها وجود ندارد.

یکسری از تغییر رنگ‌ها بر روی دندان میتواند نشان از پوسیدگی‌ دندان ها باشد که معمولا هم به صورت سیاه‌ رنگ در دهان بیمار دیده می‌شود و در مراحل پیشرفته به صورت حفره در می‌آیند و در نهایت موجب پوسیدگی دندان می‌شوند.این نوع لکه ها معمولا دایمی هستند و تنها با جرم گیری بلکه با ساییدن دندان نیز از بین نمیروند.

بیشتر بخوانید … چند توصیه برای درست تمیز کردن دندان ها

گاها این لکه ها به دلیل رسوبات موجود بر روی دندان های شما به وجود می آیند که این رسوبات معمولا به صورت جرم هستند که لثه را تخریب می‌کنند و در نهایت باعث لق شدن دندان‌ها می‌شوند بدون اینکه خود دندان مشکلی داشته باشد و تمامی این لق شدن تقصیر جرم های موجود بر روی دندان های شما می باشد و ربطی به جرم گیری ندارد.

شما در طی جرمگیری لایه های جرم را از روی دندان خود پاک میکنید و دندان های شما بیشتر از قبل در معرض دید و توجه قرار میگیرند و لق بودن دندان های شما بسیار به چشم میخورد که در نهایت این جمله اشتباه که جرم گیری باعث لق شدن دندان ها میشود شکل میگیرد.

حساسیت بعد از جرم گیری

حساسیت بعد از جرم گیری

معمولا این جمله نیز زیاد گفته میشود که ما بعد از جرم گیری به سرما حساسیت پیدا کرده ایم درست است دندان های شما نسبت به قبل به تغییرات دما حساس تر خواهند شد ولی این به معنی تخریب دندان های شما نیست.

دندان نیز مانند همه اندام های ما دارای حس است مخصوصا ناحيه طوق آن که بسيار حساس تر مي باشد.شما میتوانید جرمی که در این ناحیه وجود دارد را به علت ضخامتي كه دارد به عنوان يك عايق حرارتي تشبیه کنید که این عایق حس دندان های شما را کاهش میدهد.

در طی جرم گیری این عایق از میان برداشته میشود و دندان بهتر متوجه تغييرات حرارتي مي شود.همچنین لثه شما پرخون و متورم است به دلیل وجود جرم لثه که با عمل جرم گيري نیز التهاب آن فروكش مي كند لذا مقدار بيشتري از دندان نسبت به حالتي كه قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان ديده مي شود و اين خود باعث احساس بيشتر تغييرات حرارتي مي گردد.

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دندان ها می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟