02144444103
بوی بد دهان کودکان و راه های درمان آن
بوی بد در دهان کودکان

بوی بد دهان کودکان و راه های درمان آن

30 شهریور 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان دندانپزشکی نوزادان زیبایی کودکان کودکان

بوی بد دهان با نام پزشکی هالیتوز یکی از شایعترین مشکلات در زندگی انسان می‌باشد. بوی بد دهان فقط در بزرگسالان دیده نمی‌شود بلکه گاهی اوقات کودکان هم دهانشان بوی بد می‌دهد. بوی بد دهان در هر سنی بخصوص در سنین کودکی بسیار آزار دهنده است و باید به دنبال راه درمان آن بود. بوی بد دهان می‌تواند نشان از بیماری‌های دهان و دندان و بیماری‌های مختلف و حتی عفونت باشد. بنابراین پدر و مادرها برای سلامت آینده لثه و دندان‌های کودکان خود نباید از انجام معاینات منظم دندانپزشکی برای کودکان خود غافل شوند.

دلایل بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان در کودکان و یا حتی بزرگسالان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مطلب به این دلایل و راه درمان آن می‌پردازیم.

بهداشت نامناسب: در بیشتر موارد بهداشت نامناسب و ضعیف دهان باعث ایجاد این بوی بد می‌شود. وجود باقی مانده ذرات غذا بین دندان‌ها، سطح زبان و لوزه و در خط لثه باعث می‌شود باکتری‌های طبیعی که در دهان وجود دارند روی آنها اثر بگذارند و باعث بوی بد دهان شوند.

بیماری: کودکانی هستند که دچاری بیماری‌هایی مثل عفونت‌های سینوسی، ورم لوزه‌ها، ریفلاکس معده و یا آلرژی‌های فصلی هستند. این بیماری‌ها خود یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان کودکان است.

غذاهای تند: اگر کودک شما از خوردن غذاهای تند (مانند سیر و پیاز و انواع ترشی) لذت می‌برد باید بدانید که وجود این نوع غذاها در سیستم گوارش می‌تواند باعث ایجاد بوی بد در دهان شود.

خشکی دهان: کمبود آب بدن کودکان و همچنین تنفس از طریق دهان باعث کاهش ترشح بزاق در دهان می‌شود، در نتیجه به علت کمبود بزاق باکتری‌ها موجود در دهان رشد می‌کنند و باعث بوی بد دهان ‌می‌شوند.

جسم خارجی: گاهی ممکن است کودک یک شی خارجی و یا مواد غذایی کوچک مثل نخود و لوبیا  را بر اثر بی احتیاطی و شیطنت داخل بینی خود قرار داده و باعث بوی بد دهان کودک شود.

بیماری دهان و دندان: وجود دندان پوسیده، کرم خورده، آبسه دندان و وجود پلاک روی دندان می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. بنابراین در صورت وجود بوی بد دهان  آن را بررسی کرده و علت را پیدا کنید و اقدام مناسب و به موقع را در این زمینه انجام دهید.
بوی بد در دهان کودکان

چگونگی درمان

 • رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند بهترین راه درمان برای از بین رفتن بوی بد دهان باشد.
 • هنگامی که کودک نوزاد است سعی کنید بعد از هربار غذا دادن لثه و دندان‌های او را به آرامی تمیز کنید.
 • از آموزش روش های صحیح مسواک زدن به کودک غافل نشوید تا از گیر کردن مواد غذایی بین دندان‌های او جلوگیری کنید.
 • با کمک پاک کننده‌های ملایم زبان کودک خود را پاکیزه نگه دارید.
 • به منظور تولید بزاق بیشتر و تقویت جریان بزاق کودک خود را به نوشیدن آب تشویق کنید و همچنین از مواد غذای سالم در رژیم غذایی کودک خود بیشتر استفاده کنید. تا جایی که امکان دارد از میزان مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین توسط کودک خود غافل نشوید.
 • اسباب بازی‌ها و اشیاء که کودک با آنها در ارتباط است و همچنین دست‌هایش را به صورت مرتب بشویید.
 • برای اطمینان از سالم بودن دندان‌های کودک خود او را برای معاینات منظم دندانپزشکی ببرید.
 • و در نهایت اگر به سلامت دهان و دندان کودک خود اهمیت می دهید و می خواهید در مورد بیماری های دهان و دندان کودکان، روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان و نحوه بهداشت دندان کودکان بیشتر بدانید مقاله دندانپزشکی کودکان را از دست ندهید .
Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟