02144444103

انواع روکش دندان ها

27 شهریور 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پروتز دندان پوسیدگی دندان جدید روکش کامپوزیت زیبایی

انواع روکش دندان ها

مطمینا همه شما با روکش دندان یا به اصطلاح پروتز ثابت دندان آشنا هستید روکش دندان برای افرادی ساخته شده که به هر دلیلی دندان هایشان از بین رفته یا شکسته یا ظاهر مطلوبی ندارد و این روکش ها مانند کلاهک می باشند که از انواع روکش دندان ها میتوان به نوع سرامیک یا فلز یا ترکیب هر دو آن ها اشاره کرد.

همچنین این روکش ها ظاهری بسیار شبیه به دندان بیمار دارند و بر روی این دندان از بین رفته قرار میگیرند تا هم زیبایی را در دهان فرد به وجود آوردند و هم از شکستن مجدد دندان های بیمار جلوگیری کنند ما که شبیه دندان در می اورند و بر روی دندانهایی که خیلی خراب هستند می گذارند. این روکش دندان در کنار خاصیت زیبایی که دارد از دندان در مقابل شکستن مجدد جلوگیری میکند.

انواع روکش دندان ها

انواع روکش دندان ها

 

1.روکش های فلزی

اولین نوع روکش ها روکش های فلزی می باشند که در ساخت این روکش ها به طور کامل از فلر استفاده میشود البته با توجه به نوع فلزات استفاده شده در روکش ها آلیاژ آن سفید یا زرد رنگ میتواند باشد.

مزایا

معمولا این روکشها جزو بهترین ها در نوع خودشان هستند اگر در ساخت آن ها از آلیاژ مناسبی استفاده شود زیرا در این روکش ها تراش دندان بسیار کمتر اتفاق میفتد که این نیز باعث سایش دندانهای مقابل نمیشود و این نوع روکش ها ماندگاری بیشتری نسبت به انواع بقیه دارند.

معایب

روکش های فلزی به علت فلزی بودنشان معمولا ظاهر زیبایی ندارند به همین علت از آن ها در دندان های عقبی فقط استفاده میشود و مناسب دندان های جلویی نیستند.

2. روکش های سرامیکی

این نوع روکش ها هم نوع دوم روکش ها هستند که معمولا از نوع چینی هایی مثل پرسلن ساخته میشوند و امروزه کارایی بیشتری دارند.

مزایا

مسلما شما هم میدانید که روکش های سرامیکی بسیار زیبا هستند و بسیار طبیعی تر از همه ی روکش ها دیده میشود زیرا در تهیه این نوع روکش هیچ گونه فلزی به کار نمیرود و در این روکش ها از لبه های فلزی نیز استفاده نمیشود.

همچنین این نوع روکش علاوه بر زیبایی در افرادی که به فلز ها آلرژی دارند نیز استفاده میشود و کاربرد دارد.

معایب

این نوع روکش به دلیل استفاده از سرامیک ساختار ضعیف تری به نسبت بقیه روکش ها دارد و به همین خاطر فقط در دندانهای جلو که زیبایی اش مهم است بکار می روند.

3.روکشهای ترکیب سرامیک و فلز(pfm )

این روکش که از بهترین نوع است از ترکیب فلز و سرامیک ساخته میشود به صورتی که شما در این روکش هم زیبایی روکشهای سرامیکی را دارید و هم قدرت روکش های فلزی را طرز ساخت این روکش ها هم به این صورت است که بخش فلزی دور تا دور دندان را می پوشاند و هسته ی اصلی روکش است. ولی بخش دور روکش که دیده می شود از جنس سرامیک ساخته میشود تا زیبایی خود را داشته باشد.

مزایا

این روکش ها چون ترکیبی هستند از فلز ها عمر کمتری دارند ولی در مقابل سرامیک ها بسیار عمر میکنند و با دوام تر هستند و همچنین استحکام بالا تری نیز در مقایسه با روکش سرامیکی دارند.

معایب

سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.

احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.

بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات دهان و دندان می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 2.1MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟