+98 2144 44 41 03
آیا جرمگیری به دندان آسیب می رساند؟

آیا جرمگیری به دندان آسیب می رساند؟

23 شهریور 98 بهداشت دهان و دندان زیبایی

آیا جرمگیری به دندان آسیب می رساند؟

ما معمولا هر لکه ای که روی دندان هایمان ایجاد میشود را جرم میدانیم و سریعا به دندانپزشک مراجعه میکنیم تا کار جرمگیری را برای ما انجام دهد اما غافل از این که همه لکه هایی که در دهان ما ایجاد میشوند جرم نیستند و با جرمگیری از بین نمیروند.

در زیر تعدادی از لکه های مختلف را به شما معرفی می کنیم تا فرق آن ها را با جرم ها بدانید و بعد از آنکه مطمین شدید به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

انواع لکه های دندان

1.شما ممکن است لکه های سیاه رنگی را بر روی دندان هایتان دیده باشید که این لکه ها معمولا نشانه هایی از پوسیدگی های دندان های شما هستند که اگر به آن ها رسیدگی نکنید پس از گذشت مدت زمانی به حفره هایی تبدیل میشوند که باعث از بین رفتن دندان های شما میشوند و این مورد با جرمگیری به هیچ وجه قابل درمان نیست.

بیشتر بخوانید … علت تورم لثه در حین بارداری و راه های درمان آن چیست؟

2.لکه هایی نیز وجود دارند که در ساختمان دندان های شما قرار میگیرند به این صورت که این تغییر رنگها نیز معمولا دایمی هستند و با کارهایی مانند جرم گیری از بین نمیروند همچنین اگر دندانپزشک این لکه ها را با دستگاه مخصوص تراش دهد نیز این لکه ها معمولا از بین نخواهند رفت زیرا در زیر آن ها نیز باز همین لکه ها وجود دارند.

3.در کنار این لکه ها نوع سومی نیز وجود دارد که این تغییر رنگ به دلیل مصرف مواد روزانه ما بر روی دندان هایمان ایجاد میشود و به صورت رسوب در روی دندان های ما قرار میگیرند.و تنها این لکه ها هستند که با جرمگیری از بین خواهند رفت.

جرم چیست؟

اول باید بدانیم که بزاق ما به طور معمول دارای املاح زیادی است و این املاح با مصرف مواد غذایی و … در بین دندان ها و همچنین در لثه های ما قرار میگیرند که همین موجب آسیب رسیدن بسیار جدی به لثه های ما میشود به طوری که حتی لثه های ما شروع به عقب رفتن و فاصله گرفتن از دندان های ما میشوند که بسیار بد است.

 

این جرم ها باید با جرمگیری از دهان خارج شوند زیرا ما فقط مقدار کمی از جرم تشکیل شده در دهانمان را میبینیم و بیشتر آن در بین لثه ها و دندان های ما جا گرفته اند و وجود این جرم ها با باکتری هایی نیز همراه است که با مسكواك زدن هم تمیز نمی شود و این میكروبها بین 20 الی 40 درصد جرم تشكیل شده را تشكیل می دهد و این باکتری ها به مرور بافت لثه را از بین میبرند و باعث سست شدن پایه های دندان می شود.

مطمینا با گفتن این نکات فهمیدید که جرم گیری چقدر برای دندان های ما خوب است و ضرری در پی ندارد اما برخی تصور های اشتباه درباره جرمگیری وجود دارد که در زیر عنوان میکنیم:

باور های اشتباه درباره جرمگیری

میدانیم که جرم ها به مرور زمان در بین لثه و دندان های ما جای میگیرند و باعث عقب رفتگی لثه های ما میشوند به طوری که ما در طول این زمان متوجه این قضیه نمیشویم زیرا جرم ها این فضای خالی را پر میکنند.

اما با جرم گیری که این جرم ها از بین میروند این فاصله ایجاد شده دیده میشود که بیماران این فاصله را به دلیل جرمگیری میدانند در حالیکه این فاصله وجود داشت و ما فقط از آن بی خبر بودیم.

مسئله دیگر هم خونریزی لثه ها می باشد که بیمار فکر میکند جرمگیری به لثه های فرد آسیب وارد کرده و باعث خون ریزی لثه های او شده در حالیکه اینطور نیست و این لثه ها از قبل به مشکل خورده بودند و به دلیل سست شدن آن ها با انجام جرم گیری به خون ریزی افتاده اند.

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ زیبایی دندان ها می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم مانع از دست رفتن زیبایی دندان های شما شوند اما اگر به هر دلیلی شما دیر به این کار اقدام کرده باشید نیز اشکال ندارد شما با استفاده از جرمگیری دندان هایتان میتوانید تا حد زیادی مشکل خود را حل کنید. 

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB