02144444103
سفیدی زبان و علت های آن

سفیدی زبان و علت های آن

18 شهریور 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان زیبایی

سفیدی زبان و علت های آن

سفیدی زبان امروزه جزو مشکلاتی است که ممکن است شما هم با آن دست و پنجه نرم کنید و نشانه خاصی ندارد همانطور که از اسمش نیز پیداست زبان شما ناگهانی و یا با گذشت زمان و به مرور رنگش شروع به عوض شدن میکند و رفته رفته سفید میشود که به سفیدی زبان معروف است.

گاها ما به این بیماری دچار میشویم اما نمیدانیم علت آن چیست؟ سفیدی زبان می تواند در اثر التهاب و عفونت پرزهای چشایی در سطح زبان ایجاد شود. این التهاب ها به دلایلی مثل خشکی دهان، تب، سیگار کشیدن و … اتفاق می افتد که ما در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

سفیدی زبان و علت های آن

شاید بهتر است بدانید که رنگ زبان یکی ازنشانه های سلامتی بدن محسوب میشود به همین خاطر شما باید سفیدی زبان تان را جدی بگیرید حتی متخصصان گوش و حلق و بینی، رنگ زبان را نشانه‌ای از سلامت تلقی می‌کنند. حتما تا به حال دیده اید که اکثر پزشکان برای کشف علت بیماری ما به زبان مان هم نگاه می کنند.

به همین خاطر زبان شما باید مرطوب صورتی رنگ و کمی زبر باشد زیرا این نشانه ها سلامتی بدن است و هر گونه تغییر رنگی در زبان میتواند نشان از یک بیماری باشد بیماری هایی مانند سرطان حفره دهان و زبان یا بیماری‌های مزمن کلیوی و کبدی. البته سفید شدن زبان جزو این دسته نیست، پس نگران نباشید.

معمولا تغییر رنگ زبان را می‌توانید در اطفال بالای یک سال ببینید که علت بیشتر آن ها رژیم غذایی نادرست و مشکلات گوارشی کودکان می باشد و بیشتر این مشکلات آن ها به دلیل روده تنبلی آن ها است و حتی در بازدم نیز به مشکل میخورند و در رژیم غذایی آنها نیز به اندازه کافی فیبر غذایی وجود ندارد.

همچنین یکی دیگر از علت های سفید شدن زبان میتواند التهاب و عفونت پرزهای چشایی در سطح زبان نیز باشد و این بیماری نیز میتواند ناشی از باقی ماندن پسماند غذاها، باکتری ها و سلول های مرده در بین پرزهای چشایی شما باشد که این موارد نیز در سفیدی زبان تاثیر میگذارد.

علل التهاب پرزهای چشایی عبارتند از:

– کم آبی بدن

– خشکی دهان

– مصرف زیاد الکل

– تب

– کشیدن سیگار کم

تکه های سفید رنگ یا تغییر رنگ زبان در شرایط زیر مشاهده می شود:

– مصرف برخی داروها

– زبان جغرافیایی (عارضه ای که در آن سطح زبان شبیه نقشه می شود)

– بیماری لکوپلاکی (تکه های سفید رنگ روی زبان و در دهان که ممکن است پیش سرطانی باشد)

– بیماری لیکن پلان (یک بیماری مزمن و خود ایمنی)

– برفک دهان (عفونت قارچی دهان با قارچی بنام کاندیدا)

– سیفیلیس (یک بیماری عفونی باکتریایی که معمولا با رابطه جنسی منتقل می شود)

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بد رنگ شدن دندان ها می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با راهکارهای گفته شده به سفید کردن دندان های خود بپردازند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB