02144444103
حفره خشک دندان

حفره خشک دندان

15 شهریور 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان جراحی

حفره خشک دندان

شاید شما هم در برایتان اتفاق افتاده که مجبور شده اید تا دندان خود را بکشید معمولا در کشیدن دندان ها مخصوصا دندان عقل به حفره خشک دندان مبتلا میشوند اما این بیماری در همه اتفاق نمی افتد.

 

حفره خشک دندان چیست؟

شاید شما هم به هر دلیلی مجبور شده باشید تا دندان خود را بکشید اگر دندان شما شیری باشد که قطعا دندان دیگری جای آن را خواهد گرفت و به این بیماری دچار نخواهید شد اما اگر دندان عقل شما باشد ممکن است در اثر کشیده شدن دندان به دلیل وجود جای خالی و عدم محافظت از دندان کشیده شده شما به حفره خشک دندان مبتلا شوید که این بیماری به نوبه خود میتواند برای شما بسیار دردناک باشد و خطرناک به همین دلیل ما در این مقاله تعدادی از علل مبتلا شدن به این بیماری را به شما معرفی میکنیم تا از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنید.

حفره خشک که به dry socket نیر معروف است عارضه ای است که بعد از کشیده شدن دندان در حفره ایجاد شده به دلیل جابه جا شدن لخته خونی به وجود می آید و معمولا درد زیادی را نیز به همراه دارد.

بیشتر بخوانید … 7 نوع داروی طبیعی تسکین دهنده دندان درد(بخش اول)

این عازضه علاوه بر محافظت از استخوان و اعصاب، روند التیام را نیز آغاز می کند. حالا شما اگر به هر دلیلی لخته خونی ایجاد شده در آن منطقه را از محل مربوطه جا به جا کنید سبب ایجاد حفره ای خشک خواهد شد که اگر این اتفاق افتاد سریعا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

البته بهتر است این نکته را هم به شما بگویم که زیاد نگران این بیماری نباشید زیرا فقط 2 درصد از افرادی که دندان خود را می کشند به این عارضه مبتلا میشوند هرچند که این عارضه بیشتر در زنان رخ می دهد و با چرخه قاعدگی و میزان هورمون ارتباط مستقیم دارد.

علل ایجاد حفره خشک

این عارضه میتواند علت های زیادی داشته باشد که ما در این قسمت قرار دادیم:

این عارضه میتواند ناشی از ایجاد فشار از طریق تف کردن، یا سیگار کشیدن، یا استفاده از نوشیدنی های گرم در همان روز باشد زیرا شما اگر این کار ها را زمانی که لخته خونی به تازگی ایجاد شده انجام دهید باعث کنده شدن و از بین رفتن این لخته خون خواهد شد که در نهایت باعث قرار گرفتن استخوان بدون محافظت، در برابر هوا و بزاق می شود که این وضعیت میتواند درد بسیار شدیدی را برای شما داشته باشد و حتی گاها دندان شما عفونت کند.

پیشگیری از ایجاد حفره خشک دندان

شما باید قبل از هر کاری به دندان خود اجازه دهید تا کمی استراحت کنید و چند روز رعایت کنید تا لخته ایجاد شده سفت شود و سپس به زندگی روزمره خود برگردید اما در این حین کارهایی هم میتوانید انجام دهید:

قرقره کردن با آب نمک
قرار دادن پارچه استریل تمیز بر روی زخم که پزشک قرار داده
نگه داشتن آب دهان
اجتناب از صحبت کردن زیاد
استفاده از نوشیدنی های گرم
عدم استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های سرد
اجتناب از زدن مسواک در همان شب

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات حفره خشک دندان  می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با دارو های طبیعی گفته شده درد خود را تا حد زیادی تسکین دهند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB