02144444103
سنگ لوزه چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سنگ لوزه چیست و چه نشانه هایی دارد؟

12 شهریور 98 بهداشت دهان و دندان جراحی

سنگ لوزه چیست و چه نشانه هایی دارد؟

سنگ لوزه این روزها جزو یکی از مشکلاتی است که میتواند به دلایل مختلف برای هر کسی اتفاق بیفتد و علایم مخصوص به خود را دارد اما مهم ترین مشخصه آن بوی بد دهان است که معمولا سنگ لوزه را با بوی بد دهان میشناسند و حتی گاها با بعضی دیگر از بیماری ها نیز اشتباه گرفته میشود به همین دلیل ما در این مقاله سنگ لوزه چیست و چه نشانه هایی دارد؟ با شما هستیم تا در مورد این بیماری نیز اطلاعاتی را در خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

معمولا این بیماری با ماندن پسماند غذاها و سلول های مرده در لوزه سنگ لوزه ایجاد میشود به این صورت که این مواد به مرور زمان بر روی هم انباشته میشوند تا زمانی که سنگ لوزه در آن جا تشکیل میشود و رنگ این سنگ ها معمولا به رنگ سفید یا زرد می باشد و به شکل توده های کلیسیمی می باشند.

بیشتر بخوانید … بدترین نوشیدنی برای سلامت دندان

سنگ لوزه میتواند در اندازه های مختلفی شکل بگیرد اما در سال 1936 بیماری مورد بررسی گرفت و بزرگترین سنگ لوزه به اندازه 14.5 سانتی‌ متری را به نام خود ثبت کرد و تا الان سنگی به بزرگی آن دیده نشده است.

شاید بهتر است بدانید که سنگ‌های لوزه می‌توانند یکی از علل بوی بد دهان شما باشند و این بو به علت تبدیل شدن آن ها به یک باکتری می باشد که در لوزه های شما قرار میگیرند. لوزه‌ها دو برآمدگی کوچک هستند که در پشت گلو قرار میگیرند.

لوزه ها نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها دارند عفونت هایی که در هنگام غذا خوردن یا تنفس یا به هر دلیلی از راه دهان میخواهند که وارد شوند ایفا میکنند و به نابودی آن ها میپردازند.

لوزه ها علاوه بر مورد بالا در آموزش سیستم ایمنی بدن نیز نقش بسزایی دارند که چگونه با این میکروب ها مبارزه کنند.

البته شما نیز میتوانید با استفاده از دهان شویه های موجود در بازار به لوزه ها در مبارزه با این میکروب ها کمک کنید و مانع از ایجاد سنگ لوزه شوید همچنین این دهان شویه ها در از بین بردن بوی بد دهان بسیار کاربرد دارند.

دلایل ایجاد سنگ لوزه

در بالا گفتیم که سنگ های لوزه از به دام افتادن و با قی ماندن باکتری ها و پسماند غذاها در لوزه ها و به مرور زمان اتفاق می افتند در گذشته به دلیل نبود امکانات لوزه ها را کلا از بین میبردند تا این مشکل حل شود اما امروزه با پیشرفت علم جراحی مخصوص لوزه ها وجود دارد که به عنوان آخرین راه درمان در نظر گرفته می‌شود.

علائم مرتبط با سنگ های لوزه

این بیماری علایم خاصی ندارد ولی در زیر ما تعدادی را برای شما بازگو میکنیم تا شاید با دیدن آن ها به این بیماری پی ببرید:

بوی بسیار بد دهان:اولین نشانه این بیماری بوی بد دهان است زیرا این سنگ ها در لوزه باکتری هایی را به وجود می آورند که این باکتری ها نیز موجب ایجاد بوی بسیار بدی میشود.
مورد دوم این است که در پشت گلویتان احساس میکنید که چیزی گیر کرده است.
مورد سوم داشتن درد در گوش ها یا احساس فشار در آن منطقه

نکته : این سنگ ها گاهی به دلیل بزرگ بودن حتی قابل مشاهده از راه دهان هستند.

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار سنگ لوزه می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند جراحی لوزه مشکل خود را حل کنند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB