+98 2144 44 41 03
راه های درمان تلخی دهان

راه های درمان تلخی دهان

7 شهریور 98 بهداشت دهان و دندان زیبایی

راه های درمان تلخی دهان

تلخی دهان معمولا جزو مشکلاتی است که خیلی از ما آن را حداقل یک بار در زندگی تجربه کرده ایم. این تلخی در هر ساعتی از شبانه روز میتواند برای ما اتفاق بیفتد مخصوصا اول صبح.

تلخی دهان میتواند علت های زیادی داشته باشد مانند سیگار کشیدن یا مصرف برخی داروها یا حتی مشکلات و رفلاکس معده بنابراین ما در این مقاله راه های درمان تلخی دهان را به شما میگوییم تا از شر این بیماری برای همیشه راحت شوید.

علت تلخی دهان

تلخی دهان میتواند علت های زیادی داشته باشد ولی ما در زیر مهم ترین آن ها را برای شما می نویسیم:

مشکلات معده

در این بیماری اسید معده شما به مری برمیگردد و باعث احساس سوزش سردل یا به اصطلاح رفلاکس معده میشود.

دریچه ای در بین مری و معده وجود دارد که باید بسته باشد تا اسید معده نتواند خارج شود ولی با ضعیف شدن یا آسیب دیدن این دریچه این اسیدها خارج شده و در نهایت باعث تلخی دهان می شود.

کمبود ویتامین

همانطور که شما هم میدانید بدن برای داشتن عملکرد درست اندام ها مثل طعم، مزه و بو به انواع ویتامین ها نیاز دارد و کمبود هر کدام مشکلاتی را در بدن ایجاد میکند به همین دلیل بهتر است هر از گاهی ویتامین های بدن خود را توسط پزشک بررسی کنیدزیرا میزان روی بدن بر روی تلخی دهان تاثیر دارد همچنین ، کمبود ویتامین B12 یکی دیگر از عوامل از دست دادن طعم غذاها یا تلخی دهان می باشد.

بیشتر بخوانید … علت تورم لثه در حین بارداری و راه های درمان آن چیست؟

سیگار کشیدن

افراد سیگاری معمولا از تلخ بودن دهان خود شکایت دارند زیرا سیگار نیز میتواند یکی از دلایل تلخ شدن دهان باشد به علت داشتن مواد شیمیایی سمی و با ترک آن جوانه های چشایی رشد میکند و احساس مزه و طعم بهبود می یابد.

سلامت ضعیف دهان

نداشتن بهداشت و همچنین توجه نکردن به بهداشت بدن و دهان میتواند یکی دیگر از عللی باشد که میتواند مشکلاتی را برای دهان و دندان ما ایجاد کند و یکی از این مشکلات نیز تغییر طعم دهان و تلخی دهان می باشد.

راه های درمان تلخی دهان

راه های درمان تلخی دهان

در این قسمت ما راهکار هایی را برای درمان این بیماری در خدمت شما عزیزان قرار میدهیم:

مسواک زدن زبان

شاید به نظرتان عجیب برسد اما شما بعد از مسواک زدن دندان هایتان بهتر است تا زبان تان را نیز را مسواک بزنید. این کار را میتوانید با خود برس مسواک انجام شود و نیاز به ابزار خاصی ندارد حتی برخی مسواک ها در پشت شان این ویژگی را دارند که با آن میتوانید زبان خود را تمیز کنید.

استفاده از خانواده مرکبات

خوردن میوه های خانواده مرکبات نیز یکی دیگر از روشهای درمان تلخی دهان به شمار میرود.این روش زمانی کارساز خواهد بود که علت تلخی دهان شما پیری بارداری و یا درمان سرطان باشد. میوه هایی مانند لیمو، پرتقال و گریپ فروت با بهبود حس چشایی شما موجب افزایش میزان بزاق شده و تلخی دهان را کاهش می دهند.

بهداشت دهان و دندان

شما باید همواره به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید تا از تجمع باکتری ها در دهان خود جلوگیری بکنید تا با این کار از شر طعم بد دهانتان خلاص شوید.

شما برای رعایت بهداشت دهانتان میتوانید روزی دو بار بعد از هر وعده غذایی دندان هایتان را مسواک بزنید. این کار زمان زیادی را از شما نمیگیرد اما تا حد زیادی سلامت دهان و دندان شما را تضمین میکند.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB