+98 2144 44 41 03
فرم و سطوح انواع دندان ها

فرم و سطوح انواع دندان ها

5 شهریور 98 بهداشت دهان و دندان زیبایی

فرم و سطوح انواع دندان ها

شاید شما هم بار ها در آینه به دندان های خود نگاه کرده باشید و متوجه اشکال و فرم و سطوح انواع دندان ها ی خود شده باشید به همین منظور ما در این مقاله تمامی فرم و سطوح انواع دندان ها ی شما را بهتان میگوییم تا با آن ها آشنا شوید.

بهتر است بدانید که دندان ها انواع و اشکال مختلفی دارند که باعث میشود اسامی مختلفی هم داشته باشند.

انواع دندان ها

فرم و سطوح انواع دندان ها

در این قسمت ما شما را با انواع دندان ها آشنا میکنیم و بهتر است بدانید که دندان های هر فرد از لحاظ شکل به چهار نوع مختلف تقسیم می شود:

1-دندانهای پیش : که به چهار دندان جلوی شما اشاره دارد

2- دندان های نیش: که در دهان هر فرد دو تا دندان است و در کنار دندان های پیش قرار میگیرد.

3- دندان های آسیای کوچک : این دندان ها نیز چهارتاست و بعد از دندان های نیش قرار میگیرد.

4-دندان های اسیای بزرگ : که آخرین نوع دندان های شما می باشد و تعداد آن ها شش دندان میباشد و در هر فک قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید … آشنایی با انواع دندان درد یا پالپیت و عواقب آن

دندان های پیش

این دندان ها که اولین نوع ما هستند و در جلوی دهان شما قرار دارند دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه هستند همچنین این نکته را هم بدانید که این دندان ها دارای یک ریشه و یک کانال میباشند همچنین این دندان ها شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی می باشند که اندازه آن ها در فک بالا و پایین متغیر است.

دندان های آسیای کوچک

در رابطه با دندانهای آسیای کوچک باید به شما بگویم که این دندان ها در فک بالا و پائین به یک شکل نیستند اما هر دوی آن ها یک ویژگی یکسان دارند و آن داشتن دو کاسپ و یک ریشه در هر دوی آن ها می باشد البته یک مورد استثناء هم وجود دارد و آن این است که دندان آسیای کوچک اول فک بالا دارای دو ریشه می باشد.

بیشتر بخوانید … انواع پروتز دندان و اطلاعاتی در مورد آن

نکته :

بهتر است این نکته را هم در نظر داشته باشید که تعداد و فرم و انواع دندان های شما در هر برهه ای از زندگی تان دارای شکل های متفاوتی از زمان کودکی تا بلوغ شما خواهد بود و رویش دندان های شما به علت رویش در دو نوبت دارای شکل های متفاوتی در هر سنی خواهند بود. مثلا دندان های شیری منظور ما است که به تعداد 20 دندان در دهان هر فرد وجود دارد که در هر فک 10 دندان و در هر نیمه فک 5 دندان موجود می باشد.

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ زیبایی دندان ها می شوند. این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و  یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم مانع از دست رفتن زیبایی دندان های شما می شوند را بکار گیرند همچنین شما میتوانید با  یادگیری فرم و سطوح انواع دندان ها ی خود به راحتی و به درستی آن ها را تمیز کنید و از آن ها مراقبت لازم را داشته باشید.

 پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB