02144444103
ارتودنسی و بارداری

ارتودنسی و بارداری

12 بهمن 98 ارتودنسی

یکی از مهمترین دوران زندگی بانوان دوران بارداری است. در این دوران به علت تغییرات هورمونی که وجود دارد فرد حساس‌تر می‌شود. وجود دندان‌های نامرتب هم باعث می‌شود شما کمتر میل به خندیدن و لبخند زدن داشته باشید و این مورد تاثیرات منفی در زندگی شما داشته باشد.حال اگر تمایل دارید زیبایی لبخند خود را با صاف و مرتب کردن دندان‌هایتان بهبود ببخشید ما در این مرکز با انجام درمان‌های مختلف ارتودنسی به شما کمک می‌کنیم.

در زمان بارداری هرگونه درمان نیاز به مشاوره پزشک و بررسی شرایط بانوی باردار دارد. استفاده در ارتودنسی در دوران بارداری با در نظر گرفتن شرایط خاص بیمار امکان پذیر است. اگر در حین درمان ارتودنسی متوجه بارداری خود شده‌اید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید تا با ایجاد تغییرات لازم در برنامه بتواند روند درمان را به خوبی مدیریت کند.

محدودیت‌ها و ملاحضات ارتودنسی در دوران بارداری

از انجایی که دوران بارداری یک از حساس‌ترین دوران زندگی بانوان است. بنابراین باید در انجام بسیاری از فعالیت‌ها تجدید نظر و با دقت و با راهنمایی متخصص تغذیه، ورزش‌ها و داروهای لازم را انتخاب کنید. برای انجام خدمات دندانپزشکی نیز باید بسیار دقت کرد و ملاحظات لازم را انجام داد. با توجه به موارد گفته شده نکات زیر باید در زمان ارتودنسی در بارداری مد نظر گرفته شود:

 • در دوران بارداری دندان‌ها و لثه‌ها به علت تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون حساس‌تر می‌شوند. وجود این حساسیت در کنار درد طبیعی ناشی از ارتودنسی ممکن است برای مادران باردار دردناک باشد.
 • به علت تغییرات هورمونی در این دوران قابلیت جا به جایی دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند و این موضوع بر روند درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد. در اینجا پزشک متخصص با انتخاب بهترین نوع بریس متناسب با شرایط مادر باردار، برای دستیابی به بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه تخصص و تجربه خود را به کار می‌گیرد.
 • افزایش هورمون‌های استروژن و پروژسترون می‌تواند به واکنش‌ لثه به جرم و پلاک را تحت تاثیر قرار دهد. این امر ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های لثه شود. ایجاد این وضعیت در مادران بارداری که ارتودنسی کرده‌اند(یا نکرده‌اند) امری طبیعی است.
 • اگر برای درمان ارتودنسی در دوران بارداری نیاز به کشیدن یک یا چند دندان باشد. بهتر است درمان را به بعد از زایمان موکول کنند چرا که برای کشیدن دندان نیاز به داروی بی حسی است که برای سلامت نوزاد خطر دارد.
 • در این دوران مراقبت از دندان‌های سیم‌کشی شده بسیار دشوار است. مادران بارداری که در دوران بارداری خود تهوع صبحگاهی دارند استفاده درست از کش‌های ارتودنسی و نگهدارنده‌های ارتودنسی را برای آنها محدود می‌کند.
 • کاهش اشتها و حالت تهوع از دیگر علائم دوران بارداری است حال اگر در این دوران ارتودنسی هم انجام شده باشد غذا خوردن را دشوارتر می‌کند. بعد از تهوع باید به خوبی دندان‌های خود را مسواک بزنند زیرا اسید ناشی از مواد لا به لای دندان‌ها باقی می‌ماند، و آسیب جدی به دندان‌ها وارد می‌کند. بناراین مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان در این دوران با وجود ارتودنسی بیشتر از قبل احساس می‌شود.
 • هنگام قرار دادن براکت‌ها در دهان، دستکاری و یا جا به جایی آنها نیازی به بی حسی و استفاده از داروی آرام بخش نیست. بنابراین بانوان بارداری که تمایل به ارتودنسی دارند نباید نگران این موضوع باشند.

محدودیت‌های ارتودنسی در دوران بارداری

 • ارتودنسی در دوران بارداری ممکن است التهاب لثه را تشدید کند.
 • پریودنتیت در دوران بارداری ممکن است به عوارض نوزاد کم وزن یا زودرس منجر شود .
 • اگر ارتودنسی در این دوران را ادامه می‌دهید باید بدانید که مصرف سرخود داروها و یا استفاده از برخی آمپول‌ها ممنوع است.
 • از آنجایی که مادران باردار در این دوران مواد قندی بیشتری را مصرف می‌کنند، دندان‌هایشان در معرض پوسیدگی بیشتری قرار می‌گیرد. در این دوران باید مراقبت‌های دهان و دندان بیشتر از قبل رعایت شود تا از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری شود.
 • از آنجایی که عکس‌برداری برای ارتودنسی دندان همراه با اشعه است، باید قبل از عکس‌برداری دندانپزشک خود و پرسنل رادیوگرافی را آگاه کنید. در این دوران برای عکس‌برداری با رعایت نکات ایمنی مانعی ندارد. در این مورد مادران باردار باید از پیشبند مخصوص سربی و گردنبند تیروئید استفاده کنند تا خطری جنین آنها را تهدید نکند. پرسنل رادیوگرافی با توجه به شرایط علاوه بر این که تجهیزات مناسب در اختیار آنها قرار می‌دهند، از حداقل اشعه برای عکس‌برداری استفاده می‌کنند تا خطری جنین را تهدید نکند.

با توجه به مطالب گفته شده مادران باردار نباید از ادامه درمان ارتودنسی در دوران باردای نگران باشند. بلکه با مراقبت‌های لازم و کنترل شرایط و مراجعه مرتب به دندانپزشک خود می‌توانید درمان ارتودنسی را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟