02144444103

فلوراید چیست؟

29 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان کلینیک دندانپزشکی مینای دندان

فلوراید چیست؟

فلوراید چیست؟ فلوراید موادمعدنی طبیعی موجود در پوسته زمین است و به طور گسترده در طبیعت وجود دارد. برخی از غذاها و منابع آب حاوی فلوراید هستند. فلوراید اغلب به آب آشامیدنی اضافه می شود تا به کاهش فساد دندانی کمک کند. در دهه 1930، محققان دریافتند افرادی که به طور طبیعی از آب دارای فلوراید استفاده کردند، تا حدود دو سوم حفره های کمتری نسبت به افراد ساکن در مناطقی هستند که  آب بدون فلوراید داشتند. مطالعات انجام شده از این زمان بارها نشان داده اند که وقتی فلوراید به آب اضافه می شود، فساد دندانی کاهش می یابد. انجمن دندانپزشکی آمریکا، سازمان بهداشت جهانی و انجمن پزشکی آمریکایی، در میان بسیاری از سازمان های دیگر، از استفاده از فلوراید در منابع آب به دلیل تاثیر آن بر پوسیدگی دندان تأکید کرده اند.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 

فلوراید چگونه کار می کند؟

 
فلوراید به دو روش مختلف کمک می کند تا حفره ها را از بین ببرند:

_فلوراید کنسانتره در استخوان های در حال رشد و دندان های کودکان در حال رشد موجود است، و کمک می کند تا مینای دندان را روی دندان های کودکان و بزرگسالان سخت تر کند تا آنها رشد کنند.

 
_فلوراید کمک می کند تا مینای دندان  روی دندان های بالغ که پیش از این ظاهر شده است، سخت تر شوند.
 
_فلوراید در طول فرآیندهای demineralization و remineralization کار می کند که به طور طبیعی در دهان شما رخ می دهد.

پس از غذا خوردن، بزاق شما حاوی اسیدهای است که باعث تخریب کلسیم و فسفر در زیر سطح دندان می شود.
در موارد دیگر، وقتی که بزاق شما کمتر اسیدی است، فقط مخالف آن را انجام می دهد و کلسیم و فسفر را تسکین می دهد که دندان ها را سخت نگه می دارد. هنگامی که فلوراید در ریمنرالیزاسیون وجود داشته باشد، مواد معدنی ذخیره شده سخت تر از آنچه که در غیر این صورت وجود دارد است، و به تقویت دندان های شما و جلوگیری از انحلال آن کمک میکند.

 

چگونه می توانم بدانم آیا فلوراید به اندازه کافی برای دندان هایم دریافت می شود؟

اگر آب آشامیدنی شما فلوئورید شده باشد، سپس به طور مرتب مسواک بزنید تا خمیر دندان فلوراید به اندازه کافی به دندان ها برسد  بزرگسالان و کودکان  دندان های سالم تری خواهند داشت و کمتر در معرض خطر خراب شدن دندان ها قرار می گیرند.

اگر آب محلی شما فلوراید نشده باشد و در آن فلوئورید طبیعی کافی نداشته باشد (1 قسمت در میلیون بهینه به نظر می رسد)، دندان پزشک یا متخصص اطفال ممکن است قرص های حاوی فلوراید یا قطره ها را برای  کودکان شما تجویز کند. دندانپزشک یا متخصص اطفال می تواند به شما بگوید که مقدار فلوراید مناسب برای خانواده شما چه میزان است، بنابراین مطمئن شوید که این اطلاعات را از مشاوره خود بپرسید.

اگر آب خود را از آب عمومی تامین کنید، می توانید دریابید که آیا میتوانید آن را با تماس با منطقه محلی، فلوراید کنید. اگر آب خود را از یک چاه خصوصی درآورید، می توانید آن را با یک شرکت آزمایشگاه مستقل محیط زیست که خدمات تست آب را فراهم می کند، تحلیل کنید.

بیشتر بخوانید... مصرف فلوراید و خطرات احتمالی آن در دندانپزشکی

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند نداشتن اطلاعات کافی در مورد فلوراید میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟