02144444103

اشعه ایکس

26 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان

اشعه ایکس

اشعه ایکس ، رادیوگرافی نیز نامیده می شود، که بخش مهمی از هر طرح مراقبت از دندان ها است. اشعه های ایکس تشخیصی هستند، اما آنها همچنین می توانند پیشگیری کنند، و با کمک به دندانپزشک تشخیص مشکلات احتباس مراقبت از دهان بیمار، قبل از اینکه به یک مشکل عمده تبدیل شوند را کاهش دهند. اشعه ایکس یک نوع انرژی است که از طریق بافت نرم عبور می کند و جذب بافت می شود. دندان ها و استخوان ها بسیار متراکم هستند، به طوری که آنها اشعه X را جذب می کنند، در حالی که اشعه ایکس از طریق لثه ها و گونه ها راحت تر جذب می شود.

 

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 

انواع اشعه ایکس

اشعه ایکس به دو دسته اصلی تقسیم می شود: داخل وریدی و اضطراری. Intraoral یک اشعه ایکس است که از درون دهان گرفته میشود. و یک اشعه ایکس اضافی در خارج از دهان گرفته می شود.

اشعه ایکس Intraoral شایع ترین نوع رادیوگرافی در دندانپزشکی است. آنها سطح بالایی از جزئیات دندان ها، استخوان ها و بافت های حمایت از دهان را نشان می دهند. این اشعه ایکس به دندانپزشکان اجازه می دهد تا:

 

_حفره ها را پیدا کنید

_وضعیت دندان های در حال توسعه را ببینید

_به ریشه های دندان نگاه کنید

_سلامت ناحیه استخوانی اطراف دندان را بررسی کنید

_تعیین اینکه آیا بیماری پریودنتال یک مسئله مراقبت از دهان است یا نه

در غیر این صورت، نظارت بر سلامت دندان ها را از طریق پیشگیری کنترل کنید.

 

مزایای اشعه ایکس

مزایای اشعه ایکس به خوبی شناخته شده است: آنها به دندانپزشکان کمک می کنند مشکلات شایع مانند حفره ها، بیماری های صمغی و برخی از انواع عفونت را تشخیص دهند. رادیوگرافی اجازه می دهد که دندانپزشکان داخل دندان و زیر لثه ها را برای ارزیابی سلامت استخوان و حمایت از بافت هایی که دندان را در جای خود قرار می دهند، ببینند.

تعدادی از اشعه ایکس وجود دارد که یک دندانپزشک حرفه ای می تواند سفارش دهد. نوع اشعه ایکس مورد نیاز به شدت بیماری  و نوع مراقبت مورد نیاز بیمار بستگی دارد.

 

در اینجا برخی از رایج ترین انواع اشعه ایکس توضیح داده شده:

 

Periapical

یک دندانه کامل از تاج تا استخوان را فراهم می کند که به حمایت از دندان ها کمک می کند.

بیوت بال

اطلاعاتی از هر دو دندان خلفی پایین و بالا ارائه می دهد . این نوع اشعه ایکس به دندانپزشک نشان می دهد که چگونه این دندان ها یکدیگر را لمس می کنند (یا مسدود می شوند) و کمک می کند تا تعیین کنند که آیا بین دندان های عقب فاصله کافی وجود دارد یا نه.

پانورامیک

دندان ها، فک ها، ناحیه بینی، سینوس ها و مفاصل فک را نشان می دهد و معمولا هنگامی که یک بیمار ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی یا قرار دادن ایمپلنت داشته باشد را نشان میدهد.

اكلوسال

نمایانگر واضحی از کف دهان برای نشان دادن نیش فک بالا یا پایین است. این نوع اشعه ایکس، توسعه دندان های کودکان را برای نشان دادن دندان های اولیه (دائمی) و دائمی (بزرگسالان) نشان می دهد.

روش عکس برداری

این اشعه ایکس معمولا در دفتر دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی انجام می شود. اول، یک متخصص دندانپزشکی شما را با یک محافظ از جنس سرب سنگین برای محافظت از بدن از تابش پوشش خواهد داد. بعد، متخصص دندانپزشکی دستگاه کوچکی را که از پلاستیک ساخته شده است وارد دهان می کند و از شما می خواهد آن را بچرخانید – این فیلم دارای اشعه ایکس است. سپس تکنسین اقدام به گرفتن تصویری از اشعه ایکس و منطقه مورد نیاز می کند. این فرآیند بدون درد بوده و تکرار خواهد شد تا زمانی که تصاویر از تمام دهان شما به دست بیاید. استفاده از اشعه ایکس دیجیتال صرفه جویی در وقت و زمان و مناسب برای عمل دندانپزشکی است.

 

بیشتر بخوانید... اهمیت اشعه ایکس در دندانپزشکی

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند ترس از عکس برداری با اشعه ایکس از دندان خود میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟