02144444103

مراقبت از دندان کودکان

24 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان دندانپزشکی کودکان کلینیک دندانپزشکی مینای دندان

مراقبت از دندان کودکان

مراقبت از دندان در حالت کلی نقش مهمی در سلامت دهان و دندان ما دارد، مراقبت از دندان کودکان نیز مانند بزرگسالان بسیار مهم است. آنها در نهایت می افتند، اما تا زمانی که کودک شما از آنها استفاده می کند، دندان های کودک نقش مهمی در کمک به گاز گرفتن و جویدن غذا و واضح صحبت کردن دارند. دندان های شیری کودک نیز فضای مناسب را برای دندان های دائمی حفظ میکنند و به آنها کمک می کند تا در محل قرار گیرند. زیر دندان های کودک شما، ریشه ها و موقعیت دندان های بالغ در حال رشد هستند.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 

بهداشت دهان کودکان

تحقیقات نشان می دهد که کودکان مبتلا به حفره در دندان های خود بیشتر احتمال دارد که این حفره ها در بزرگسالی نیز ایجاد شود، بنابراین از سلامت دندان  کودک خود اطمینان حاصل کنید و فرزندتان را به دندانپزشک ببرید. مهم این است که دندان های کودک  خود را تمیز نگه دارید، اما هنگامی که دندان های دائمی شروع به رشد کردن می کنند،اولویت شما تمیز نگه داشتن آنها است. این عمل دندان های فرزند شما را به مدت طولانی سالم نگه می دارد.

اگر فرزند شما در معرض خطر ابتلا به حفره قرار داشته باشد، وقت آن رسیده است تا تنقلات نشاسته ای مانند کراکر و چیپس ها و نوشیدنی های شیرین برای آنها محدود شود. بیدار ماندن طولانی مدت در شب نیز ممکن است برای دندان های کودک مضر باشد.

بسیاری از گزینه های درمان و ارزیابی مشابه بزرگسالان نیز برای بچه ها در دسترس هستند. این شامل اشعه ایکس، سیلانت های دندانی، درمان ارتودنسی و  روش های درمان دیگر است.

 

استفاده از خمیر دندان برای دندان های کودک خود را هنگامی که او یک یا 2 ساله است شروع کنید . مراقب باشید فقط از یک خمیر دندان کوچکی استفاده کنید (در مورد اندازه یک دانه از برنج). کودکان خردسال تمایل دارند هنگام مسواک زدن خمیر دندان را بجای تمیز کردن قورت بدهند!. هنگامی که فرزند شما به اندازه کافی بزرگ است که خمیر دندان را نخورد، از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید یکبار در روز برنامه ی نخ ریسی برای کودک خود قرار دهید. شما می توانید از نخ دندان معمولی و  نخ مخصوص پلاستیکی استفاده کنید.

در بعضی موارد، کودک شما می خواهد خودشان دندان های خود را تمیز کند. این امر بسیار خوب است . اما بعدا، همیشه دندان های فرزندتان را برای دومین بار خودتان مسواک بزنید. اکثر کودکان تا حدود 8 سالگی نمی توانند دندان های خود را به طور صحیح مسواک بزنند.

تغذیه مناسب

مراقبت از دندان کودکان (تغذیه مناسب)

مراقبت از دندان کودکان (تغذیه مناسب)

در حالی که آنچه که کودک شما می خورد برای دندان های سالم مهم است، سلامت کودک شما به همان اندازه اهمیت دارد. خوردن تنقلات مکرر می تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

حفره ها می توانند زمانی ایجاد شوند که مواد غذایی حاوی قند اجازه داده شود در مدت زمان طولانی در دهان قرار گیرند. باکتری های غذه ها که بر روی دندان ها زندگی می کنند، آنها اسید ایجاد می کنند که در مینای دندان قرار می گیرند. بین وعده های غذایی یا میان وعده، بزاق اسید قسمتی از آنها را از بین می برد. اگر فرزند شما همیشه در حال خوردن غذا باشد، ممکن است وقت آن رسیده که این باکتری ها را از بین ببرید.

در حالی که اکثر مردم به خوردن شکر فکر می کنند، قند سفید در آب نبات و محصولات مانند آن وجود دارند. اما تمام غذاهایی که حاوی کربوهیدرات هستند، در نهایت شامل قندها هستند.

بازدید دندانپزشکی

پدر و مادر ها اغلب می پرسند، “چرا وقتی فرزند من اولین بار دندان پزشک را می بیند می ترسد؟”
چنین بازدیدهای دندانپزشکی هنوز برای بسیاری از والدین تعجب برانگیز است. با این حال، مطالعات ملی نشان داده است که در کودکان پیش دبستانی حفره های بیشتر در حال افزایش  هستند. به همین دلیل مراجعه به دندان پزشکی بسیار ضروری است.
 

از دست دادن دندان های کودک

به طور متوسط ​​کودکان حدود 6 یا 7 ساله دندان های کودکی (شیری) خود را از دست می دهند. این به این معنا نیست که اگر فرزندتان قبل یا بعد از آن دندان خود را از دست بدهد، چیزی دردناک است. اکثر کودکان دندان های خود را به همان ترتیب که وارد می شوند را از دست می دهند. برای مثال، ابتدا دندان های مرکز پایین خود را از دست می دهند.

ارتودنسی اولیه

کودکان امروزه نسبت به سالهای گذشته،بر روی سلامت دندان های خود بیشتر متمرکز شده اند. بعضی از بیماران مبتلا به مشکلات خاص،از 6 سالگی شروع به درمان با ارتودنسی می کنند. دندان دائمی در این زمان شروع به رشد می کند و زمانی که مشکلات ارتودنسی آشکار می شوند. از آنجا که فک هنوز در حال رشد است، زمان ایده آل برای ارزیابی دندان های یک کودک است.

مسواک مخصوص کودکان

مراقبت از دندان کودکان (مسواک مخصوص کودکان)

مراقبت از دندان کودکان (مسواک مخصوص کودکان)

دندان های دائمی نیاز به تمیز کردن و نخی ریسی منظم دارند و دندانپزشکان توصیه می کنند که بعد از هر وعده غذایی این روال انجام شود. هنگامی که شما شروع به مراقبت از دندان های دائمی کودک خود می کنید، لازم است دندان های خود را در مقابل او بشویید تا کودک شما متوجه اهمیت این امر شود . استفاده از خمیردندان و مسواک طراحی شده برای کودکان الزامی است. مسواک کودکان دارای برس نرمتر است که به دندان ها و لثه های کودک شما آسیب نمی رساند. سعی کنید با استفاده از دستگیره های مختلف و متنوع بچه ها را به مسواک زدن تشویق کنید، به طوری که شما می توانید به فرزندتان آموزش دهید که چطور دندان خود را بشویند.

هنگامی که یک کودک حدود 6 ساله است دندان هایشان شروع به سست شدن می کنند. بگذارید فرزند شما دندان را بچرخاند تا زمانی که خودشان آنها را از بین ببرند. این موجب کاهش درد و خونریزی با دندان گم شده می شود.

میان وعده های غذایی شما چه تاثیری روی سلامت دهان و دندان شما دارد؟

در اینجا چند نکته برای نوع و زمان غذا وجود دارد:

   

_به کودک خود غذاها و میان وعده سالم مانند میوه های تازه، سبزیجات و پنیر بدهید.

_غذاهایی که بدون قند یا شیرین هستند خرید کنید.

_غذاهای شیرین یا نشاسته ای را به عنوان بخشی از وعده غذایی به جای یک میان وعده سرو کنید. اکثر کودکان در طول غذا مایعات را می نوشند. بچه ها را تشویق کنید تا در طول و در پایان وعده های غذایی خود دندان هایشان را بشویند.

_در طول روز، تنقلات کمتر بخرید.

_بعد از تنقلات کودک، مطمئن شوید که دندان هایش مسواک زده می شود. اگر این امکان پذیر نیست،خودتان دندان کودک  را چندین بار شستشو کنید.

 

_هنگامی که آدامس آدامس را انتخاب می کنید، آدامس Xylitol-sweetened یا بدون قند را انتخاب کنید.

 

 

مراقب دندان های فرزندان خود باشید…

 

 

بیشتر بخوانید... روش های دندانپزشکی برای تسکین درد دندان کودکان

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند نداشتن اطلاعات کافی از نحوه مراقبت دندا کودکان خود میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
از ما بپرسید!
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟