02144444103
تهدیدات بهداشت دندانی

تهدیدات بهداشت دندانی

23 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی

تهدیدات بهداشت دندانی

در این مقاله به عوامل تهدیدات بهداشت دندانی میپردازیم، سخت است به این باور برسیم که ، سلامت کلی شما – و عادت های شیوه زندگی شما – می تواند بر روی سلامت دندان ها یتان تاثیر بگذارد. تحقیقات اخیر نشان داده است که ممکن است ارتباطی بین چاقی و بیماری پریودنتال وجود داشته باشد. آیا می دانستید که سیگار کشیدن نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را سریعتر کند؟

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 

سیگار و ارتباط آن با سلامت دندان ها

نهدیدات بهداشت دندانی (سیگار و ارتباط آن با سلامت دندان)

مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری سه تا شش برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض از بین رفتن دندان هایشان هستند. علاوه بر این، سیگاری های فعلی یا افرادی که سابقه زیادی در کشیدن سیگار دارند، پنج برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض از دست رفتن استخوان هستند.

نه تنها سیگار کشیدن به طور بالقوه باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های لثه می شود، بلکه می تواند درمان را بسیار دشوار کند. علاوه بر این، درمان ممکن است موفق نباشد.

گاهی اوقات چیزهایی که ما فکر می کنیم به نظر مهم نمی رسد مانند “سردی” نیز می تواند یک خطر بهداشتی، باشد. عفونت های دهانی شایع هستند، اما آنها همچنین می توانند به از بین رفتن بیشتر دندان های شکسته یا تراشیده کمک کنند. سوراخ کردن دهان و دندان نیز می تواند منجر به ریزش خط آدامس شود که می تواند دندان ها را از بین ببرد.

چاقی و سلامت دندان

تهدیدات بهداشت دندانی (چاقی و سلامت دندان)

تهدیدات بهداشت دندانی (چاقی و سلامت دندان)

این امر ممکن است آنچنان مهم به نظر نیاید اما قند یک تهدید بزرگ برای سلامت دندان است. شکر، در غذاهایی که می خوریم،باعث ایجاد پلاک در دندان های ما ایجاد میشود. سپس پلاک با کربوهیدرات ترکیب می شود و باعث ایجاد اسید می شود. سپس اسید، مینای دندان را مختل می کند، که می تواند حفره ها را تشکیل دهد. بدون درمان، حفره ها می توانند در داخل دهان و دندان نفوذ کنند و باعث درد و یا در موارد شدید از دست رفتن دندان شوند.

بسیاری از متخصصان پزشکی معتقدند چاقی یک بیماری مزمن است. به خوبی درک شده است که چاقی در حال افزایش  در ایالات متحده است، و افراد جوان و نوجوان به دلیل  تغذیه نامناسب چاق می شوند. تحقیقات نشان داده است که چاقی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت نوع 2، آرتریت، بیماری قلبی عروقی، مشکلات تنفسی و سرطان های آندومتر، پستان، پروستات و کولون را افزایش دهد. چاقی ممکن است احتمال بیماری لثه را افزایش دهد و این می تواند عامل مقاومت نسبت به انسولین باشد که ارتباط بین چاقی و بیماری لثه را تنظیم می کند.

 

انجمن سرطان آمریکا گزارش می دهد که:

بزرگترین خطر تنباکو برای سلامت شما ممکن است ارتباط آن با سرطان دهان باشد.

حدود 90 درصد افراد مبتلا به سرطان دهان و برخی از انواع سرطان های گلو در افرادی مشاهده میشود که از تنباکو استفاده می کنند. خطر ابتلا به این سرطان ها افزایش می یابد، زیرا افراد اغلب یا مدت زمان بیشتری مصرف می کنند یا تنباکو را می جوند.

افراد سیگاری شش برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض مبتلا به ابن نوع سرطان هستند.

حدود 37 درصد از بیماران که بعد از درمان سرطان سیگار می کشند، سرطان های دوم دهان، گلو یا حنجره را ایجاد می کنند. در حالی که تنها 6 درصد از افرادی که سیگار را ترک کرده اند، این سرطان های ثانویه را توسعه خواهند داد.

دود سیگار  یا لوله های تنباکو می تواند سرطان را در هر نقطه از دهان و یا بخشی از گلو درست در پشت دهان ایجاد کند. همچنین می تواند باعث سرطان حنجره، ریه، کلیه ها، مثانه و چندین اندام دیگر شود. همچنین سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد سرطان در ناحیه لب هایی که در تماس با شاخه سیگار هستند باشد.

تنباکو بدون سیگار با سرطان های گونه، لثه ها و سطح داخلی لب ها مرتبط است. تنباکو بدون لوله ی سیگار باعث می شود که این سرطان ها تقریبا 50 برابر شود.

برنامه ریزی

ترک سیگار و از دست دادن وزن، گامی مهم در جهت بهبود سلامت دهان و دندان شما است.

چاقی باعث افزایش شانس ابتلا به بیماری های دهان، علاوه بر سایر مشکلات سلامتی بدن می شود. ایجاد یک رویه تمرین یا پیدا کردن یک فرد مناسب برای تمرین می تواند باعث تحرکات سرگرم کننده بیشتر و ایجاد اهداف بیشتر شود.

ترک سیگار یک فرآیند است، آسان نیست اما ممکن است. خودتان را در مسیر موفقیت قرار دهید و برنامه ای ایجاد کنید:

دندانپزشک خود را برای تمیز کردن دندان ها ببینید. داشتن دهان تمیز احساس بسیار عالی است و می تواند به شما کمک کند تا سبک زندگی سالم جدید خود را شروع کنید.

خلاص شدن از همه عوامل سیگار کشیدن، مانند نخریدن سیگار، فندک، یک گام جهت ترک آن است.

یک روش دیگر شامل جایگزین های خوراکی سالم برای کمک به کاهش گرایش به آنها است. آدامس بدون قند، خوردن میان وعده های سالم و آب آشامیدنی می تواند به شما کمک کند تا میل خود را به سیگار و تمام عوامل مضر مانند آن از بین ببرید.

لیستی از همه چیزهایی که میل شما را تحریک می کنند، فهرست کنید و سپس یک راه برای مقابله با هر طرز تفکر منفی پیدا کنید. داشتن یک برنامه کمک می کند تا زمانی که یک اشتیاق به سمت انها اتفاق می افتد قوی تر باشید.

هنگامی که احساس می کنید نیاز به سیگار کشیدن دارید، به جای آن دندان هایتان را بشویید.

یک راه خوب برای کمک به جلوگیری از قند در جهت آسیب رساندن به دندان ها، خوردن غذاهای کم چرب است.  همچنین بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان و مراجعه ی دندانپزشکی هر شش ماه یکبار استراتژی خوبی برای کمک به حفظ سلامتی دندانهای شما است.

 

سبک زندگی سالم جدید خود را شروع کنید...

 

بیشتر بخوانید... روش های حفظ دندان در افراد سیگاری

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند چاقی و کشیدن شیگار میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB