02144444103
تغذیه و بهداشت دهان و دندان

تغذیه و بهداشت دهان و دندان

21 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان دندان پزشکی سالمندان دندانزشکی کودکان کلینیک دندانپزشکی مینای دندان

تغذیه مناسب و بهداشت دهان

تغذیه و بهداشت دهان به معنای خوردن یک رژیم غذایی متعادل است تا بدن بتواند مواد مغذی مورد نیاز برای سلامتی خود را دریافت کند. ممکن است رژیم غذایی شما شامل کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن تان باشد. رژیم حفظ سلامت دهان ممکن است دشوارتر از عفونت باشد. عفونت ممکن است به بیماری پریودنتال منجر شود، که یکی از دلایل اصلی از دست رفتن دندان در بزرگسالان است. اگرچه تغذیه فقیر مستقیما باعث بیماری پریودنتال نمی شود، بسیاری از محققان بر این باورند که پیشرفت بیماری با رعایت نکردن تغذیه مناسب سریع تر می شود و در افراد مبتلا به رژیم غذایی نامناسب می تواند شدیدتر باشد.

 

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 

مراقبت از دندان کودکان


اگر از دهان کودکان خود مراقبت می کنید، یک رژیم متعادل و عادت های خوب بهداشت دهان به آنها کمک می کند دندان های مقاوم تر در برابر شکستگی ایجاد کنند. توجه ویژه ای به سطح کلسیم، فسفر مناسب و فلوراید داشته باشید.

الگوهای غذا خوردن و انتخاب غذا در میان کودکان و نوجوانان عوامل مهمی هستند که بر جوانان مبتلا به پوسیدگی دندان تاثیر می گذارند. هنگامی که باکتری ها در تماس با غذا در دهان قرار می گیرند، اسید تولید می شود که به دندان ها حمله می کند. این در نهایت منجر به پوسیدگی دندان می شود، اگر نخ دندان و مسواک زدن به طور منظم تکمیل نگردد این امر شدت می یابد.

رژیم غذایی

تغذیه و بهداشت دهان و دندان (رژیم غذایی)

تغذیه و بهداشت دهان و دندان (رژیم غذایی)

یک رژیم غذایی ضعیف می تواند منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. غذاهایی با کربوهیدرات ها، قندها و نشاسته زیاد به تولید اسید پالک کمک می کند که به مینای دندان حمله می کنند. در نهایت، این اسیدها می توانند مینای دندان را تضعیف و موجب شکستن و تشکیل حفره شوند.

اگر غذاهای پر از قند یا نشاسته را بخورید، سعی کنید آنها را در طول وعده های غذا بخورید، نه بین وعده های غذایی، و از خوردن غذاهایی که به دندان ها می چسبد تا حد امکان پرهیز کنید، زیرا این امر می تواند پلاک بیشتری تولید کند. تولید بزاق در طی خوردن وعده های غذایی افزایش می یابد، که می تواند به خوردن غذا و از بین رفتن اسید از دهان کمک کند.

غذاهای حاوی هر نوع قند می تواند به پوسیدگی دندان کمک کند. تقریبا تمام غذاها، از جمله شیر و سبزیجات، دارای نوعی قند هستند. با این حال؛ این غذاها بخشی ضروری از رژیم غذایی سالم هستند، چرا که بسیاری از آنها دارای مواد مغذی مهم نیز هستند. برای کمک به کنترل مقدار شکری که مصرف می کنید، برچسب غذا را بخوانید و غذاها و نوشیدنی هایی را که کم قند هستند را انتخاب کنید. قندهای افزودنی اغلب در نوشیدنی ها نوشابه، آب نبات، کوکی ها و شیرینی ها وجود دارند.

برنامه ریزی صحیح

نگه داشتن دندان سالم خود یا فرزندانتان، بستگی به عوامل متعددی دارد. شما می دانید که باید یکبار در روز دندان ها را بشویید، ولی به توصیه دندان پزشکان و متخصصین دندانپزشکی دندان هایتان را دوبار در روز بشویید و دندانپزشک خود را به طور منظم ببینید، اما رژیم غذایی شما نیز در سلامت دندان هایتان نقش بسیار مهمی دارد. غذاهایی با قند بالا علت رایج پوسیدگی دندان هایتان است. شما لازم نیست که از خوردن آنها کاملا اجتناب کنید، اما درمان آنها یک امر اساسی است،که به سلامت دندان هایتان کمک می کند. در نظر داشته باشید که بعضی غذاها را با کمترین قند  به برنامه غذایی منظم خود اضافه کنید تا سلامت عمومی خانواده و دندانهایتان را افزایش دهید.

برای حفظ رژیم غذایی متعادل، انواع غذاها را از هر یک از پنج گروه غذای اصلی بخورید و تعداد غذاهای میان وعده ای که می خورید را محدود کنید. اگر غذا می خورید، غذاهای مغذی مانند پنیر، سبزیجات خام، ماست ساده یا یک میوه را انتخاب کنید. و به یاد داشته باشید که مواد خوراکی به عنوان بخشی از وعده غذایی سبب آسیب کمتری به دندان می شوند، زیرا بزاق آزاد شده به شستن غذاها از دهان و کاهش اثرات اسید کمک می کند.

سایر اطلاعات در مورد تغذیه و سلامت دهان و دندان

همیشه اطمینان حاصل کنید که عادت های مراقبت بهداشتی دهان را تمرین می کنید. شستشو دو بار در روز و نخ ریسی روزانه کمک خواهد کرد که  پلاک دندان را کنترل کنید. و استفاده از یک اسکرابر زبان کمک خواهد کرد که  بوی بد دهان که باعث ایجاد باکتری است را از بین ببرد. استفاده از نخ دندان برای حفظ پاکیزگی فضاهای بین دندان هایتان مهم است. دوازده سال است که بازدیدکنندگان متخصص دندانپزشکی برای بررسی و تمیزکاری حرفه ای، مراحل خوبی را برای سلامت شما ارائه می دهند.

 

دندان های سالم و لبخند زیبا ارمغان تغذیه درست هستند…


بیشتر بخوانید... مراقبت از دندان نوزادان

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند نداشتن تغذیه مناسب میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB