02144444103

ونیر دندان

18 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان زیبایی کلینیک دندانپزشکی ونیر دندان

دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی صورت دارند. با داشتن دندان‌هایی زرد و نامرتب اعتماد به نفس افراد کم شده و داشتن دندان‌هایی ردیف و سفید اعتماد به نفس انسان را دو چندان می‌کند. خوشبختانه امروزه شاهد پیشرفت‌هایی در زمینه علم و تکنولوژی به خصوص در زمینه زیباسازی دهان و دندان هستیم. یکی از متداول‌ترین روش‌هایی که برای زیبایی دندان و داشتن لبخندی زیبا استفاده می‌شود روکش کردن دندان‌ها یا همان ونیر دندان می‌باشد.

ونیر پوسته یا لایه‌ای است که از مواد همرنگ دندان افراد ساخته می‌شود و بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. به منظور پوشش سطح جلویی دندان‌هایی که ممکن است به علت فاصله‌ داشتن، مینای فرسوده دندان، شکستگی‎ها و ترک دندان، داشتن رنگ متفاوت یا بد شکل بودن و کج بودن، ظاهر خوبی نداشته باشند از ونیر‌های دندانی استفاده می‌شود.

دو مورد از پرکاربردترین مواد مورد استفاده در ونیر‌های دندانی رزین کامپوزیتی و پرسلن هستند که این ونیرها توسط تکنسین‌های دندانپزشکی در لابراتوار ساخته شده و به دندان بیمار در مطب دندانپزشکی متصل می‌شوند. تقاوت اساسی این دو نوع از ونیر‌ها: ونیر کامپوزیتها در داخل مطب و توسط دندانپزشک زیبایی قابلیت ساخته شدن‌ را دارا هستند. اما ونیر پرسلن پس ‌از پروسه قالب گیری و فرستادن قالب‌ها‌ به لابراتوار، ساخته می‌شوند که ‌هم از نظر طول مدت زمان ساخت و هم حین استفاده‌ با یکدیگر تفاوت دارند.

روکش‌های ونیر به لحاظ روش درمانی به دو روش مستقیم و غیر مستقیم موجود می‌باشند. زمانی که بخواهیم تعداد محدودی از دندان‌ها را اصلاح کنیم و ایرادات جزیی را رفع کنیم از روش مستقیم استفاده می‌شود. در این روش طی یک جلسه با اضافه کردن کامپوزیت دندان به دندان در داخل مطب استفاده می‌شوند. در روش غیر مستقیم زمانی استفاده می‌شوند که برای تعداد بیشتری از دندان‌ها را بخواهیم روکش کنیم استفاده می‌شود. روش غیر مستقیم به علت زیبایی بیشتر، استحکام بالاتر، حفظ بافت دندان و دوام بهترشان کاربرد وسیع‌تری دارند.

چه کسانی نیاز به ونیر کامپوزیت دندان دارند

این که از ونیر کامپوزیت استفاده کنید یا نه توسط مشاوره و بررسی وضعیت دندان‌های شما توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد. برای شروع درمان نباید هیچ گونه بیماری لثه یا التهابات مربوط به آن را داشته باشید. این روش بهترین و کارآمدترین گزینه برای افرادی است که دندان نامرتب، رنگ بد دندان، شکستگی دندان، دندان‌های بلند و کوتاه و یا روی هم قرار گرفته دارند، مناسب است

 

ونیر دندان

مزایای ونیر کامپوزیت دندان

 • آماده سازی دندان در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود و نیازی به تراش دندان ها، مینا و عاج نیست.
 • ظاهری زیبا و طبیعی به دندان شما می‌دهد
 • رنگ ونیر‌ها طوری می‌تواند انتخاب شود که دندان‌های تیره را سفیدتر نشان دهد.
 • بافت‌های لثه به راحتی سرامیک (پرسلن) را قبول می‌کنند.
 • ونیرهای سرامیکی در برابر لک مقاوم هستند.
 • قابلیت تحمل فشارهای ‌بالا را در زمان جویدن مواد غذایی به‌ میزان ۱۰ برابر لمینیت‌های‌ چینی دارند.

معایب ونیر کامپوزیت دندان

 • حساس شدن دندان‌ها به غذاهای سرد و گرم و نوشیدنی‌ها به علت برداشته شدن مینای دندان.
 • در بعضی از موارد طول عمر ونیرها کم بوده و بعد از گذشت 10 الی 12 سال لازم است با لایه‌های جدید تعویض شوند.
 • بعد از انجام ونیر کامپوزیت بیمار باید بیشتر از قبل مراقبت‌های بهداشتی را رعایت کند.
 • میزان براقیت این ونیرها نسبت به لمینت‌های چینی کمتر است.
 • چون ونیرها دقیقا همرنگ دیگر دندان‌هایتان نیستند و پس از نصب روی دندان هم قابل تغییر نیست. بنابراین اگر قصد سفید کردن دندان‌هایتان را دارید حتما باید قبل از ونیر کردن انجام دهید.
 • برای جلوگیری از لق شدن و افتادگی ونیرها (که به ندرت اتفاق می‌افتد) از فشار آوردن به ونیرها با انجام کارهایی مثل ناخن خوردن و یا گاز زدن یخ و یا دیگر اشیاء سخت خودداری کنید.

مراقبت و تمیز کردن ونیرها

برای سالم ماندن و حفظ زیبایی ونیرها باید مراقبت‌های بهداشتی را انجام داد. تمیز کردن ونیرها همانند دندان‌های طبیعی صورت می‌گیرد. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از همان زمان قرار گرفتن ونیرها بر روی دندان آغاز می‌شود. استفاده از خمیردندان‌های مناسب و همچنین مشاوره با دندانپزشک خود را فراموش نکنید.

طول عمر ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت سال‌های زیادی دوام می‌آورد اما مانند دندان طبیعی ممکن است لب پر یا شکسته شود. طول عمر ونیرهای کامپوزیتی به عوامل مختلفی از جمله: جنس دندان‌ها، رعایت بهداشت و عادات غذایی بستگی دارند. در صورتی که ونیر کامپوزیت به درستی و توسط پزشک متخصص صورت بگیرد میتوان گفت که ونیر کامپوزیت جزء یکی از بادوام‌ترین درمان‌ها در حوزه دندانپزشکی محسوب می‌شود.

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB