02144444103

پروتز های دندانی

15 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پروتز دندان دندان پزشکی سالمندان زیبایی

بررسی اجمالی پروتز های دندانی

پروتزها جایگزین های سفارشی برای دندان های از دست رفته می باشند و می توانند خارج شوند و دوباره در دهان شما قرار بگیرند. در حالیکه پروتزهای دندانی که در گذشته استفاده میشدند هرگز دقیقا  جای دندانهای طبیعی را پر نمیکردند، پروتزهای امروزی طبیعی تر و راحت تر از همیشه هستند. پروتز ها برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار میگیرند و نقش آن پر کردن جای خالی دندان های طبیعی است.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

فواید پروتزها

پروتز های دندانی (فواید پروتزها)

پروتز های دندانی (فواید پروتزها)

جایگزینی دندانهای گمشده به بهبود ظاهر و لبخند کمک می کند. بدون حمایت از دندان مصنوعی، عضلات صورت سقوط می کنند، و یک شخص را از لحاظ سنی بزرگتر نشان می دهند. علاوه بر این، پروتزهای دندانی نیز به شما کمک می کنند که راحت بخورید و صحبت کنید – چیزهایی که اغلب مردم از آن محروم هستند.
 
با گذشت زمان، دندان مصنوعی شما به عنوان یک نتیجه از سایش طبیعی باید برداشته شود، بازسازی شود یا دوباره ساخنه شود.با توجه به سنی که دارید، دهان شما به طور طبیعی تغییر شکل می دهد. این تغییرات باعث می شود پروتزهای خود را از بین ببرند، باعث سخت شدن جویدن و سوزاندن لثه ها می شود. حداقل باید دندانپزشک خود را سالانه یک بار برای بازرسی ببینید.
 

در اینجا نکاتی برای کمک به مراقبت از پروتزهای شما وجود دارد:

_در صورت استفاده نکردن از پروتزها، روی یک حوله یا درون آب قرار دهید. پروتزها حساس هستند و ممکن است در صورت افتادن از بین بروند.

_اجازه ندهید پروتزها خشک شوند زمانی که از آنها استفاده نمی کنید آنها را در محلول خیسانده  یا در آب نرمال قرار دهید، هرگز از آب گرم استفاده نکنید، که باعث می شود پروتزها نرم شده و به پیچ و تاب برسد.

_مسواک زدن دندان ها روزانه مواد غذایی و پلاک دندان را حذف می کند و به جلوگیری از رنگ آمیزی آنها کمک می کند. برای جلوگیری از آسیب دیدن پروتزها، از پاک کننده اولتراسونیک استفاده می شود.

_قبل از قرار گرفتن پروتزها، هر روز صبح با یک برس نرم یا لیمو، زبان و دندان خود را بشویید. این کار گردش خون را در بافتهای شما تحریک می کند و به حذف پلاک کمک می کند.

_دندانپزشک خود را ببینید اگر دندان مصنوعی شما شکسته، تراشیده شده، ترک خورده و یا سست شود.و جهت ترمیم آنهاوسوسه نشوید! – این امر می تواند به تعمیرات آنها آسیب برساند.

 پروتز کامل :

دندان مصنوعی کامل ساخته شده است و بعد از اینکه دندان های باقی مانده از بین بروند و بافت ها شفا پیدا کنند، ممکن است چند ماه طول بکشد.

به محض اینکه دندان های باقی مانده برداشته شوند، یک پروتز کامل فورا وارد می شود. دندانپزشک در طول یک بازدید اولیه، اندازه گیری ها را انجام می دهد و مدل های فک  بیمار را می سازد. با دندان مصنوعی فوری، حامل دندان مصنوعی در طول دوره بهبودی لازم نیست بدون دندان باشد.

پروتز ناقص :

دندان مصنوعی جزئی بر روی یک چارچوب فلزی متصل است که به دندانهای طبیعی شما متصل است. گاهی اوقات تاج روی برخی از دندان های طبیعی شما قرار می گیرد و به عنوان لنگر برای پروتز استفاده می شود. پروتزهای جزئی یک جایگزین قابل جابجایی برای پل ها را ارائه می دهند.
 
بیشتر بخوانید ... تعمیرات یک پروتز کامل

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند از بین رفتن تمام یا قسمتی از دندان هایشان میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟