02144444103

پل ها و تاج دندان

14 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی ایمپلنت بهداشت دهان و دندان زیبایی

بررسی اجمالی

 وقتی تمام یا قسمتی از دندانی ازبین میرود ظاهر خوشایندی ندارد برای حل این مشکل چه باید کرد؟پل ها و تاج دندان دستگاه های پروتز ثابت هستند که توسط یک دندانپزشک یا پروتز ساز دندانی روی دندان های موجود یا ایمپلنت ها چسبانده شده اند. تاج های مورد استفاده در اغلب موارد به طور کامل برای قرار گرفتن یا “کلاه” برای  دندان آسیب دیده یا ایمپلنت را پوشش می دهند.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

دندانپزشک شما در صورتی یک تاج را به شما توصیه می کند که:

_جایگزین یک پر شدن بزرگ زمانی که دندان باقی مانده کافی نیست
_حفاظت از دندان ضعیف از شکستن
_می خواهید یک دندان شکسته را بازسازی کنید

_پیوستن یک پل
_میخواهید ایمپلنت دندانی را بپوشانید
_میخواهید یک دندان رنگ شده یا ضخیم شکل را بپوشانید
_میخواهید یک دندان را که درمان کانال ریشه داشته است را بپوشانید

در نهایت شکاف هایی که با دندان های از دست رفته به دست می آیند، دندان های باقی مانده را به یک حالت بد می رسانند. این همچنین می تواند منجر به بیماری لثه و اختلالات TMJ شود. اگر یک یا چند دندان را از دست ندهید، پل ها معمولا استفاده می شوند. آنها فضایی را پوشش می دهند که دندان ها از بین رفته اند و به دندان های طبیعی یا ایمپلنت های اطراف آن چسبیده اند.

 

فواید

پل ها و تاج دندان (فواید)

پل ها و تاج دندان (فواید)

علاوه بر تقویت دندان آسیب دیده، پل ها و تاج دندان می توانند برای بهبود ظاهر، شکل، تراز و انسداد دندان (نیش) مورد استفاده قرار گیرند.

نگهداری از پل ها و تاج

در حالی که پل ها و تاج دندان می توانند یک عمر سالم باقی بمانند، گاهی اوقات از دست می روند یا خراب می شوند. مهمترین گام شما برای اطمینان از طول عمر تاج خود این است که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. لثه ها و دندان ها را با شستن روزانه با خمیر دندان فلوراید و ترجیحا دوبار در روز سالم نگه دارید. دندانپزشک  خود را به طور منظم برای بررسی و تمیزکاری حرفه ای ببینید.

برای جلوگیری از آسیب به تاج و پل جدید خود، از جویدن غذاهای سخت، یخ و دیگر مواد سخت اجتناب کنید.

روش استفاده

یک تاج را می توان در بالای یک ایمپلنت گذاشت تا شکل و ساختار دندان مانند را برای عملکرد طبیعی دهان فراهم کند. تاج های چینی یا سرامیکی می توانند به رنگ دندان های طبیعی شما متصل باشند. مواد دیگر شامل طلا و فلزات، آکریلیک و سرامیک هستند. این آلیاژها عموما قویتر از پرسلن هستند و ممکن است برای دندانهای عقب توصیه شوند. مواد چینی که به فلز متصل است، اغلب استفاده می شود، زیرا هر دوی  آن مواد قوی، و جذاب در ظاهر هستند.

یک پل بر روی یک فضایی که دندان ها از بین رفته و بر روی یک دندان یا ایمپلنت متصل هستند نصب می شود. این دندان ها، abutments نامیده می شود، به عنوان لنگر برای پل استفاده می شود. یک دندان جایگزین، به نام پونتی، به تاج هایی متصل می شود که پشت آستانه را پوشانده اند. همانند تاج ها، شما می توانید انتخاب مواد برای پل ها داشته باشید. دندانپزشک شما می تواند بر اساس محل دندان فعلی یا دندان از بین رفته به شما کمک کند که بهترین تصمیم را بگیرید.

 فراموش نکنید:

لثه های سالم برای موفقیت اتصال پل ها و تاج دندان مهم هستند. استفاده از خمیر دندان و نخ دندان بصورت روزانه توصیه میشود و در صورت بروز هر گونه مشکل حتما با دندان پزشک خود تماس بگیرید.


بیشتر بخوانید ... انواع مختلف تاج دندان

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند از بین رفتن دندان میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB
WeCreativez WhatsApp Support
کلینیک شبانه‌روزی تاج دنتال
سلام ، چطور می توانم کمک کنم؟