02144444103

پر کردن دندان

12 تیر 98 اصطلاحات دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان پوسیدگی دندان روکش کامپوزیت کلینیک دندانپزشکی

پر کردن دندان چیست؟

پر کردن دندان کمک می کند تا دندان آسیب دیده یا فروپاشیده به عملکرد و شکل طبیعی خود باز گردد و به از بین بردن مناطقی که در آن باکتری ها می توانند وارد دندان شوند کمک می کند، همچنین پر کردن دندان به جلوگیری از تخریب بیشتر نیز کمک میکند. دندانپزشک شما در انتخاب مواد پر کننده مناسب برای شما همکاری میکند. که این شامل میزان و نوع تعمیرات می شود، اگر شما به برخی از مواد حساسیت خاصی دارید،  در آن صورت دندان شما نیاز به پر کردن و هزینه بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید ... نکات روزانه برای حفظ سلامت دندان ها

 

انواع پر کردن دندان

پر کردن کامپوزیت – پرکننده کامپوزیت  مخلوطی از ذرات شیشه ای و پلاستیکی هستند که به رنگ دندان ساخته شده است. بنابراین، پر کردن کامپوزیت اغلب بر روی دندان های جلو و یا قسمت های قابل مشاهده دندان استفاده می شود. پرکننده های کامپوزیت بطور مستقیم به دندان متصل می شوند، حفاری مورد نیاز را کاهش می دهند (مثل پر کردن آمالگام) و آنها قوی تر از پر کردن آمالگام هستند.

پر کردن آمالگام – پر کردن آمالگام  مخلوطی از فلزات از جمله جیوه و نقره ساخته شده است، بنابراین با رنگ دندان های شما مطابقت ندارد. این نوع پر کردن اغلب برای پر کردن دندانهای عقب مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد بسیار قوی هستند و معمولا تخریب آنها حداقل 10 سال طول می کشد.

پر کردن دندان (انواع پر کردن)

پر کردن دندان (انواع پر کردن)

پر کردن طلا – پر کردن طلا  بسیار با دوام ساخته شده است. این نوع پر کردن بیشتر از هر نوع دیگری زمان میبرد. پر کردن طلا با رنگ طبیعی دندان های شما مطابقت ندارد و گران است، معمولا هزینه آن شانزده یا ده برابر بیشتر از آمالگام است.

 

پر کردن دندان (انواع پر کردن)

پر کردن دندان (انواع پر کردن)


پر کردن سرامیک – ا
ین نوع پر کردن  دندان از پرسلن و رنگ دندان ساخته شده است، به طوری که آنها طبیعی جلوه می کنند. پر کردن سرامیک شکننده تر از کامپوزیت رزین است ، اما آنها نسبت به رنگ آمیزی مقاوم تر هستند. پر کردن سرامیک گران است، و می تواند به اندازه و یا بیشتر ازهزینه پر کردن طلا باشد.

شیشه یونومر – پر کردن شیشه یونومر از آکریلیک و فلورا آلومینو اسید تشکیل شده، این عنصر از جنس شیشه ساخته شده است. این نوع پر شدن بسیار قوی است و اغلب در افرادی که دچار انقباض زیادی در قسمت دندان که زیر لثه است، استفاده می شود. همچنین برای پر کردن دندان های کودکان استفاده می شود.

 درد ناشی از پر کردن دندان

برای کمک به کم کردن درد ناشی از پر شدن، دندانپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که یک بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین مصرف کند. بعد، دندانپزشک ، با استفاده از یک مته یا لیزر  مواد داخل دندان را حذف خواهد کرد.

هنگامی که تمام پوسیدگی برداشته شود، دندانپزشک شما فضا را برای پر کردن مواد مورد نظر آماده می کند. انواع مختلف پر کردن نیاز به روش های مختلف شکل گیری برای اطمینان از آنها در محل اقامت دارد. دندانپزشک شما ممکن است در پایه یا یک لاک در داخل دندان قرار دهد تا از خمیر دندان محافظت کند (جایی که اعصاب وجود دارد).

انواع خاصی از پر کردن با نور ویژه تقویت می شود. با استفاده از این پر کردن، دندانپزشک شما مواد را لایه بندی می کند، چندین بار متوقف می شود تا نور روشن بر روی رزین براق شود. این درمان مواد را سخت تر و قوی می کند.

عوارض جانبی پر کردن دندان

پس از  پر شدن دندان، عوارض جانبی متعددی وجود دارد که پس از بیهوشی می تواند ظاهر شود. دندان ممکن است به فشار، هوای سرد یا مایعات یا غذاهای شیرین حساس باشد. بعضی از افراد اغلب دچار بیخوابی، سوزش  و درد جزئی در اطراف محل تزریق را تجربه می کنند. این عوارض جانبی اغلب در عرض چند ساعت پس از عمل کاهش می یابد.


حساسیت باید یک تا دو هفته کاهش یابد. تا آن زمان، سعی کنید از هر چیزی که باعث ایجاد حساسیت  می شود جلوگیری کنید. اگر دندان شما بسیار حساس است یا حساسیت شما پس از دو هفته کاهش نمی یابد، با دفتر دندانپزشک خود برای قرار ملاقات تماس بگیرید.

شایع ترین علت درد پس از پر شدن این است که مواد پر شده بیش از حد زیاد باشد؛ دندانپزشک شما می تواند پر کردن را با چک کردن انسداد (نیش) دندان هایتان و از بین بردن قسمتی از مواد پر کننده برای کاهش درد تنظیم کند.

یکی دیگر از ناراحتی های معمول بعد از پر شدن، یک شوک بسیار شدید است که تنها زمانی ظاهر می شود که دندان هایتان را لمس کنید. این شوک گالوانیکی نامیده می شود و هنگامی اتفاق می افتد که دو فلز (یکی از دندان های تازه پر شده و یکی در دندان که به نوع آن بستگی دارد)، جریان الکتریکی را در دهان شما ایجاد می کند. به عنوان مثال، این اتفاق زمانی می افتد، اگر شما یک آمالگام تازه در دندان پایین داشته باشید و تاج دندان را در دندان بالایی داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید ... مراقبت های مهم و اساسی بعد از پرکردن دندان

 

نتیجه گیری:

امروزه افراد زیادی دچار مشکلات بهداشت دهان و دندان از جمله ناتوانی در حفظ سلامت دندان به دلیل بروز برخی از مشکلات مانند پر کردن دندان میشوند این می تواند ناشی از خوردن بعضی از غذاها، نوشیدن نوشیدنی ها، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت های دهان و دندان و یا مشکلات روزمره بهداشت دهان و دندان باشد. با این حال، هنگامی که یک فرد قادر به جلوگیری از این عمل نیست، مراجعه به یک دکتر یا دندانپزشک کار عاقلانه ای خواهد بود. آن ها می توانند علت اصلی را تعیین کنند و با روش هایی مانند تنظیم یک رژیم غذایی سالم که مانع از دست رفتن سلامت دندان شما می شوند را بکار گیرند.

پیشنهاد ویژه : با رزرو آنلاین نوبت می توانید 15 درصد تخفیف در خدمات دندانپزشکی دریافت کنید

گردآوری : گروه بهداشت دهان و دندان کلینیک دندانپزشکی تاج

 
Scroll Now
تعداد 0

از دکتر بپرسید

کامل ترین آرشیو مطالب دندان پزشکی، زیبایی و بهداشت دهان
سوال از پزشک
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از کلینیک تاج بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 159.38MB